Ухвала від 16.04.2015 по справі 233/261/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Малінов О.С.

Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2015 року справа №233/261/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 березня 2015 р. у справі № 233/261/15-а (головуючий І інстанції Малінов О.С.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 березня 2015 року позовні вимоги задоволені. Суд першої інстанції визнав протиправним та скасував розпорядження управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі від 24.12.2014р. №189621, в частині неврахування при призначенні пенсії ОСОБА_2 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії за підсумками року та індексації заробітної плати, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі призначити ОСОБА_2 пенсію з 24.12.2014р. з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії за підсумками року та індексації заробітної плати відповідно до довідок №134 від 23.12.2014р. виданої виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради та №620 від 17.12.2014р. виданої міським управлінням освіти (а.с.38-39).

Відповідач в апеляційній скарзі просив скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії за підсумками року та індексації заробітної плати не входять до складу заробітної плати державних службовців, та не може враховуватися при обчисленні пенсій державного службовця.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_2 з 15 листопада 2013 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

24 грудня 2014р. позивач звернувся до управління пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі із заявою про перехід з пенсії по інвалідності 3 групи призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) на пенсію по інвалідності 2 групи згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III).

Для обчислення пенсії позивач надав довідки, які передбачають включення надбавок та премій, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати, які складаються із матеріальної допомоги до відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку та одноразова грошова допомога у розмірі 10 окладів (а.с. 12-19).

Управління пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі листом №263104-08-17 від 14.01.2015 року повідомило позивачку, що ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» не передбачено врахування в заробітну плату для обчислення розміру пенсії матеріальної допомоги до відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, компенсації за невикористану відпустку та одноразову грошову допомогу у розмірі 10 окладів як складових заробітної плати посадової особи ОМС (а.с. 22).

Відповідно до довідки № 134 від 23.12.2014р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 2493-III виданої позивачу за період 01.01.2008р. по 13.04.2009р., позивачем отримано «інші виплати», які входили в заробітну плату та складались з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії за підсумками року та індексації заробітної плати. Також зазначено, що на всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За довідкою № 620 від 17.12.2014р. про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон 3723-XII) виданої позивачу за період з 14.09.2009р. по 04.04.2013р позивачем отримано «інші виплати», які входили в заробітну плату та складались з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, премії за підсумками року та індексації заробітної плати. Також зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися, з урахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Колегія суддів погоджується із таким висновком суду, виходячи з наступного.

Згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Згідно із прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» дія Закону № 3723-XII поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Законам України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 37-1 Закону № 3723-XII передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року № 21-125а13, від 28 травня 2013 року № 21-97а13. Зазначений висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися при застосуванні судами загальної юрисдикції таких норм права, в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.

Як вбачається з довідок № 134 від 23.12.2014р. та № 620 від 17.12.2014р. про складові заробітної плати, на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації грошових доходів, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.

З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст.184, ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.211, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 березня 2015 р. у справі № 233/261/15-а залишити без задоволення.

Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 березня 2015 р. у справі № 233/261/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: Д. В. Ляшенко

Судді: С. Ю. Чумак

Л. В. Ястребова