16 квітня 2015 рокусправа № 332/5530/14-а (2-а/332/84/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.
за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя
на постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 04 грудня 2014 року у справі № 332/5530/14-а (2-а/332/84/14) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити пені дії, -
У листопаді 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (далі - Відповідач), в якому просила визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих і виплачених сум за посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення у праці, щомісячної премії, премії з воду економії заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та сум грошової індексації заробітної плати згідно довідок від 15.06.2012 р. № 4287/02, від 15.06.2012 р. № 4289/02, від 15.06.2012 р. № 4288/02, від 15.10.2014 р. № 9176/04, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Відповідача провести перерахунок пенсії та у подальшому її сплачувати Позивачу з урахуванням нарахованих та виплачених сум згідно довідок від 15.06.2012 р. № 4287/02, від 15.06.2012 р. № 4289/02, від 15.06.2012 р. № 4, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01 травня 2014 року і з урахуванням загального проценту застосованого при розрахунку моєї пенсії від заробітку, а саме - 80 %.. (а.с.2-5)
Постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 04 грудня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум надбавок за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплату пенсії державного службовця із розрахунку 80 % всієї заробітної плати, тобто з урахуванням у складі заробітної плати сум надбавок за ранг, за вислугу років, за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та індексації заробітної плати, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 20.10.2014 р.,згідно довідок Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя від 15.06.2012 р. № 4287/02, від 15.06.2012 р. № 4289/02, від 15.06.2012 р. № 4288/02, від 15.10.2014 р. № 9176/04 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду обґрунтовано тим, що відповідно до чинного законодавства до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір відносяться на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця таких сум є незаконними. (а.с.21-24)
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 04 грудня 2014 року.
Зазначали про те, що ст. 33 Закону України «Про державну службу» не передбачене такого підвищення як матеріальна допомога та індексація заробітної плати, а тому вона не може бути врахована при обчисленні пенсі згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу». Просили розглядати справу без їх участі. (а.с.28-30).
ОСОБА_1 заперечувала проти задоволення апеляційної скарги та просила залишати без змін рішення суду першої інстанції з огляду на його законність та обґрунтованість. Просила розглядати справу без її участі.(а.с.38-42)
Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 працювала на посаді державного службовця в Заводському районному відділі Запорізького обласного управління Пенсійного фонду України до 15.06.2012 року та з 16.06.2012 року їй призначена пенсія державного службовця відповідно до розпорядження від 21.06.2012 р. № 1280. (а.с.14,49 зворот)
При первинному призначені пенсії для обчислення заробітної плати було взято до уваги довідки від 15.06.2012 р. № 4287/02, № 4289/02, № 4288/02 та враховувались такі складові заробітної плати, як оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, щомісячна премія та премія фонду економії заробітної плати та надбавки за високі досягнення у праці за період з 01.06.2010 р. по 31.05.2012 р. (а.с.17)
Оскільки при розрахунку розміру заробітної плати Позивача не було взято сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум винагороди державним службовцям та інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, Позивач 20.10.2014 р. звернулась до пенсійного органу із заявою про перерахунок розміру заробітної плати з урахуванням відповідних складових заробітної плати на підставі довідки № 9176/04 від 15.10.2014 р. (а.с.50).
Пенсійний орган, розглянувши відповідне звернення, відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням «інших виплат» у складі заробітної плати., з огляду на те, що такі виплати не є складовими заробітної плати. (а.с.11, 47 зворот).
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до чинного законодавства до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір відносяться на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому дії відповідача щодо неврахування при призначенні пенсії державного службовця таких сум є незаконними.
Постанова Заводського районного суду м. Запоріжжя від 04 грудня 2014 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог сторонами оскаржена не була та колегією суддів не переглядається.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити і наступне.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1%, але не більше 90% від сум заробітної плати.
Згідно зі статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 20.02.2012 року к справі № 21-430а11 яка, відповідно до приписів статті 244-2 КАС України, є обов'язковим для усіх судів України.
З огляду на вказане, колегія суддів приходить до висновку про неправомірність дій пенсійного органу щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати при первинному призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданих нею довідок.
Посилання заявника апеляційної інстанції на той факт, що ст. 33 Закону України «Про державну службу» не передбачене такого підвищення як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, а тому вона не може бути врахована при обчисленні пенсі згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу», визнаються колегією суддів необґрунтованими та такими, що спростовуються вищенаведеними доказами.
У межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.ст. 205, 207 КАС України,суд, -
ухвалив :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 04 грудня 2014 року у справі № 332/5530/14-а (2-а/332/84/14) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: О.В. Юхименко