09 квітня 2015 рокусправа № 2а/334/11/2015
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юхименка О.В.
суддів: Мельника В.В. Нагорної Л.М.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України
в Ленінському районі міста Запоріжжя,
на постанову Ленінського районного суду міста Запоріжжя
від 26 січня 2015 року
у справі № 2а/334/11/2015
за позовом ОСОБА_2,
АДРЕСА_1;
до відповідача Управління Пенсійного фонду України
в Ленінському районі міста Запоріжжя,
вул. Трегубова, 18, м. Запоріжжя, 69041;
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив: ОСОБА_2 подала позов до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця та про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, у розмірі 70%, з урахуванням у складі заробітної плати посадового окладу, набавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних свят та ювілейних дат, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум одноразових премій, на які нараховувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки № 9358/04 від 04.11.2014 року, з моменту призначення пенсії, з 07.11.2014р.
Ленінський районний суду міста Запоріжжя (суддя Махіборода Н.О.) своєю постановою від 26 січня 2015 року у справі № 2а/334/11/2015 позов задовольнив.
Постанова суду мотивована тим, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданій апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя, Відповідач, вказує на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що у розумінні частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» факт утримання з таких видів виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати, суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основних та додаткових) відпусток, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Просить постанову Ленінського районного суду міста Запоріжжя скасувати та прийняти нову постанову. У позові відмовити.
Обставини справи: ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя з 07.11.2014р., отримуючи пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII.
Для призначення пенсії ОСОБА_2 надавала до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя довідку від 04.11.2014р. № 9358/04, видану Управлінням Пенсійного фонду України в Хортицькому районі міста Запоріжжя, про складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців роботи.
10 листопада 2014 року ОСОБА_2 зверталась до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя з особистою заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки від 04.11.2014р. № 9358/04.
Листом від 17.11.2014р. ОСОБА_2 повідомлено, що суми виплат - матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, не можуть бути враховані у складі заробітної плати.
Визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, у розмірі 70%, з урахуванням у складі заробітної плати посадового окладу, набавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних свят та ювілейних дат, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум одноразових премій, на які нараховувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки № 9358/04 від 04.11.2014 року, з моменту призначення пенсії, з 07.11.2014р., стали предметом судового позову.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.
Стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року N 1788-XII, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058, визначають виплати (доходи), що враховуються в заробітку застрахованої особи, зокрема, як суми виплат, з яких були обчислені та сплачені страхові внески.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014р. № 1166-VII внесено зміни до частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, а саме зазначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 70% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності з частиною другою статті 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Таким чином, суми надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, набавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій до державних свят та ювілейних дат, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми одноразових премій, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Слід вказати, що Постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011р. N 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі N 2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка також вказує на необхідність врахування «інших виплат» у складі заробітної плати при обчисленні пенсії державного службовця.
Ураховуючи наведене, висновки суду першої інстанції є правильними.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи в повній мірі дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення. За таких обставин підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду міста Запоріжжя від 26 січня 2015 року у справі № 2а/334/11/2015 - без змін.
Рішення суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції у порядку та у строки, визначені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: О.В. Юхименко
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: Л.М. Нагорна