"07" квітня 2015 р. справа № 190/2195/14-а(2-а(190/5/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Баранник Н.П. Головко О.В. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області на постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 05 січня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
18 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 05 січня 2015 року позов задоволено.
Суд постановив визнати дії Управління Пенсійного фонду України у П'ятихатському районі Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 28.12.2010 року, протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у П'ятихатському районі Дніпропетровської області здійснити з 28 грудня 2010 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, з яких сплачувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих раніше виплат.
Постанова обґрунтована тим, що суми матеріальних допомог, виплачених позивачеві, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії цієї особи.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати.
Апеляційна скарга мотивована тим, що статтею 46 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Суми матеріальної допомоги та індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому для обчислення пенсії з урахуванням цих сум підстав не має.
В силу пункту 3 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
15 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.
Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області відмовило їй у проведенні перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми витрат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року по справі № 21-430а11.
Крім того, колегія суддів зазначає, що частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлюється шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 звернулася до суду 18 грудня 2014 року, позовні вимоги за період з 28 грудня 2010 року по 17 червня 2014 року (включно) необхідно залишити без розгляду.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії 15 грудня 2014 року, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з 01 грудня 2014 року .
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 05 січня 2015 року - скасувати в частині задоволення позовних вимог за період з 28 грудня 2010 року по 30 листопада 2014 року (включно).
Позовні вимоги за період з 28 грудня 2010 року по 17 червня 2014 року (включно) залишити без розгляду.
Позовні вимоги за період з 18 червня 2014 року по 30 листопада 2014 року (включно) залишити без задоволення.
В іншій частині постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 05 січня 2015 року залишити без змін.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: О.В. Головко