"10" квітня 2015 р. справа № 201/2808/15-а провадження №2а/201/47/2015
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Добродняк І.Ю Бишевської Н.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_2
на постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 11 березня 2015 року по справі № 201/2808/15-а (провадження №2а/201/47/2015) за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м.Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
У лютому 2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м.Дніпропетровську ради, в якому просила:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м.Дніпропетровську ради щодо нарахування та виплати їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за останні шість місяців з дня подання позову до суду згідно ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" неправомірними;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м.Дніпропетровську ради нарахувати та виплатити їй щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за останні шість місяців з дня подання позову до суду згідно ст..43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Постановою Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 11 березня 2015 року у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду, позивач подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просила скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції помилково виходив з положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки спірні правовідносини, з огляду на статус позивача, регулюються нормами спеціального закону, яким є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач має малолітнього сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача, як застрахована особа у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На звернення ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м.Дніпропетровську ради, відповідач листом №К-22(14) від 30.12.2014р. повідомив позивача про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 23.06.2014р. по 30.06.2014р. у розмірі 130 грн. щомісячно. З 01.07.2014 року зазначений вид допомоги
виключено (ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного
зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014р.). З 01.06.2016р. по 10.05.2017р. - 130 грн. щомісяця (підстава п.13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 №1751).
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18 січня 2001 року № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання ст..45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не містить будь-яких положень щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" або делегування повноважень по визначенню такого розміру Кабінету Міністрів України.
Законом України від 27.03.2014р. № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» виключено вид соціальної допомоги, який передбачено Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», але положення вказаного Закону № 1166-VІІ не стосувалися допомоги, яка виплачується застрахованим особам та передбачена Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Отже, позивач як особа, яка є застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, що не є меншим прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, з урахуванням заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вимоги позивача з приводу зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до трьох років підлягають задоволенню за період починаючи з 24 серпня 2014 року, у розмірі передбаченому ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Разом з тим, 28 грудня 2014 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» №77-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року.
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".
Таким чином, оскільки закон, положеннями якого передбачалося право ОСОБА_2 на отримання допомоги в розмірі не меншому прожиткового мінімуму, встановленого законом, втратив чинність з 01.01.2015 року, позовні вимоги щодо здійснення перерахунку підлягають задоволенню за період з 24 серпня 2014 року по 31 грудня 2014 року.
З огляду на встановлені обставини справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись п. 3 ч.1 ст. 198, ст. ст. 202, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 11 березня 2015 року по справі № 201/2808/15-а (провадження №2а/201/47/2015) - скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позову.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м.Дніпропетровську ради щодо нарахування ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, меншому, ніж визначено статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м.Дніпропетровську ради здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 24 серпня 2014 року по 31 грудня 2014 року, у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська