Постанова від 02.04.2015 по справі 872/2а-19/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2015 р. справа 872/2а-19/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)

судді Ясенова Т.І. Головко О.В.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську справу за адміністративним позовом Нікопольської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про примусове відчуження земельної ділянки; третя особа Публічне акціонерне товариство «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»

ВСТАНОВИВ:

Нікопольська районна державна адміністрація 16.12.2014 звернулась до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить примусово відчужити в державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку площею 0,75га на території Покровської сільської ради Нікопольського району кадастровий номер НОМЕР_1 за ціною 13224гр11коп для розширення кар'єру Публічного акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення; зобов'язати відповідача звільнити земельну ділянку протягом 5 днів з дня набрання постанови суду законної сили (ас1).

Згідно акту про надання гірничого відводу №1921 від 26.12.2011, Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України наданий гірничий відвід ПАТ «Орджонікідзевський ГЗК» з метою розробки західної частини Нікопольського родовища марганцевих руд (ас8-14).

На території гірничого відводу знаходяться земельні ділянки громадян, в тому числі позивача. Згідно державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_2 від 07.11.2006, у власності ОСОБА_1 знаходиться земельна ділянка площею 0,75га на території Покровської сільської ради Нікопольського району кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства (ас15).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (далі Закон), примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку.

Розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації Р-157/0/321-14 від 23.04.2014 розпочата процедура відчуження шляхом викупу земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних осіб та затверджені необхідні заходи (ас17,18).

Згідно Протоколу №7 від 04.07.2014 засідання комісії з визначення розміру викупної ціни земельних ділянок, землевласникам доведений порядок викупу земельних ділянок, розмір викупної ціни кожної земельної ділянки, пропонувалось отримати інші рівноцінні земельні ділянки. Всі запрошені власники земельних ділянок, в тому числі відповідач, відмовились від інших земельних ділянок (ас20-22).

Розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації Р-411/0/321-14 від 25.07.2014 затверджена викупна ціна земельної ділянки, яка належить ОСОБА_1, в розмірі 13224гр11коп, та вирішено викупити цю земельну ділянку (ас23).

Відповідачу направлено письмове повідомлення про умови викупу земельної ділянки, яке він отримав 01.08.2014 (ас24,25).

Оскільки власник земельної ділянки не виконав вимоги частини 1 статті 11 Закону та не надав відповіді на письмове повідомлення, Нікопольська районна державна адміністрація, у відповідності зі статтями 15, 16 Закону прийняла розпорядження Р-758/0/321-14 від 21.10.2014 про примусове відчуження земельної ділянки ОСОБА_1 (ас26,27) та обгрунтовано звернулась до адміністративного суду з цим позовом.

Вартість земельної ділянки 13224гр11коп визначена на підставі експертної грошової оцінки, проведеної Дніпропетровським науково-дослідним і проектним інститутом землеустрою (ас37,64), яка отримала позитивну рецензію оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок ОСОБА_2 (ас53,75). Тобто дотриманий порядок, передбачений статтею 5 Закону.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону, в разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення: об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації; об'єктів, пов'язаних із видобуванням корисних копалин загальнодержавного значення; об'єктів природно-заповідного фонду; кладовищ.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону, примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, допускається, як виняток, з мотивів суспільної необхідності лише в разі, якщо будівництво зазначених у частині першій цієї статті об'єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників.

Відповідно до частини 3 статті 15 Закону примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності здійснюється за рішенням суду.

Колегія суддів знаходить наявність суспільної необхідності примусового відчуження земельної ділянки відповідача, з урахуванням загальнодержавних інтересів та інтересів територіальної громади.

ПАТ «Орджонікідзевський ГЗК» є провідним підприємством України з видобутку, збагачення і переробки марганцевої руди. Відповідно до Постанови КМУ №1734 від 23.12.2004, ПАТ «Орджонікідзевський ГЗК» включено до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Відповідно до Постанови КМУ №827 від 12.12.1994, марганцева руду є корисною копалиною загальнодержавного значення. Від діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів залежить загальний стан металургійної галузі. Подальша безперебійна робота місцевоутворюючого підприємства вимагає розширення меж кар'єрів з видобування корисних копалин за рахунок відведення додаткових земельних ділянок в межах гірничого відводу.

Водночас, позовні вимоги про зобов'язання відповідача звільнити земельну ділянку протягом 5 днів з дня набрання постанови суду законної сили не грунтуються на нормах чинного законодавства.

Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 4 Закону, примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості на підставі та в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 6 Закону, заходи щодо відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності здійснюються за рахунок коштів відповідних бюджетів та коштів юридичних осіб, що ініціювали відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна для суспільних потреб.

Оскільки відчуження земельної ділянки необхідно для виробничої діяльності ПАТ «Орджонікідзевський ГЗК», земельна ділянка має бути звільнена відповідачем після виплати йому третьою особою визначеної вартості.

Керуючись статтями 3, 7-12, 41, 86, 158-163, 183-1 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Нікопольської районної державної адміністрації задовольнити частково.

Примусово відчужити в державну власність з мотивів суспільної необхідності земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 0,75га на території Покровської сільської ради Нікопольського району кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства, яка перебуває у власності ОСОБА_1, за ціною 13224гр11коп для розширення кар'єру Публічного акціонерного товариства «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» з видобутку корисних копалин загальнодержавного значення.

Зобов'язати ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку протягом 5 днів з дня виплати йому Публічним акціонерним товариством «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» коштів в розмірі 13224гр11коп.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Вищого адміністративного суду України протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко