14 квітня 2015 рокусправа № П/811/227/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.
за участю секретаря судового засідання: Губар Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 січня 2015 року по справі за позовом Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про відшкодування безпідставно отриманих коштів, -
28 січня 2015 року Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про відшкодування безпідставно отриманих коштів.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 січня 2015 року відмовлено у відкритті провадження на підставі п.1 ч.1 ст. 109 КАС України.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для продовження розгляду до Кіровоградського окружного адміністративного суду або ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги позивача.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 6, п. 5 ч. 2 ст. 17, п. 5 ч. 4 ст. 50 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 16.01.2013 року №19/2013 встановлено, що Державна служба зайнятості входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної полятики у сфері зайнятості населення та трудової міграції та виконує функції виконавчої дирекції Фонду загальнообовязхкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд).
Положенням про Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості затвердженого 18.03.2011 року позивач є органом Державної служби зайнятості, на який покладається функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у м. Кіровограді та Кіровоградському районі.
Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою, що передбачено ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з ч. 3 ст. 36 вказаного Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженому наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307 (з наступними змінами), передбачено наступне: якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати у тому числі встановлені при розслідуванні страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, даний спір є публічно-правовим, оскільки виник за участю Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, як суб'єкта владних повноважень, який реалізовував у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції.
Враховуючи зміст позовних вимог Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості та підстави його звернення до суду, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись п.3 ч.1 ст.199, п.1 ч.1 ст. 204, ст. 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 січня 2015 року - задовольнити.
Ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 січня 2015 року - скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає, оскільки не перешкоджає подальшому провадженню по справі.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Т.С. Прокопчук