14 квітня 2015 року м. Київ К/800/16268/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Борисенко І.В.,
перевіривши матеріали касаційної скарги Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київської області
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2014
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015
у справі № 810/6357/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будрегіонінвест»
до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київської області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2014 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015 у справі № 810/6357/14.
Перевіривши відповідність вказаної касаційної скарги та доданих до неї документів вимогам ст.ст. 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач приходить до висновку, що у відкритті касаційного провадження слід відмовити з наступних підстав.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 213 Кодексу адміністративного судочинства України у касаційній скарзі зазначаються обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до положень п. 5 ч. 5 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Зі змісту касаційної скарги вбачається, що вона є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
З урахуванням викладеного, суддя-доповідач приходить до висновку, що у відкритті провадження по вказаній касаційній скарзі слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись п. 5 ч. 5 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Відмовити Ірпінській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Київської області у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2014 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2015 у справі № 810/6357/14.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження (разом із доданими до касаційної скарги матеріалами) направити скаржнику, а касаційну скаргу Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київської області залишити у суді касаційної інстанції.
3. Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя Вищого
адміністративного
суду України І.В. Борисенко