Ухвала від 07.04.2015 по справі 2270/7615/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.04.2015р. м. Київ К/800/13671/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

Головуючого судді Малиніна В.В.,

суддів Амєліна С.Є., Ситникова О.Ф.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної виконавчої служби України на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року у справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Завод АДВІС» до Державної виконавчої служби України, третя особа: приватне підприємство «Спеціалізоване підприємство юстиція» про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної виконавчої служби України, третя особа: приватне підприємство «Спеціалізоване підприємство юстиція», в якому просило: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення повторної оцінки переданого на реалізацію майна; заборонити останньому використовувати на прилюдних торгах початкову (стартову) ціну даного майна.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної виконавчої служби України щодо непроведення повторної оцінки переданого на реалізацію приміщення корпусу № 6, загальною площею 22 722,40 кв.м., що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Чорновола В.М., буд. 88, яке належить на праві власності позивачу, після закінчення шестимісячного строку дії першої оцінки даного майна. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вважаючи, що рішення судів прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, у задоволенні позову відмовити.

Позивач у письмових запереченнях на вказану касаційну скаргу, які надійшли до Вищого адміністративного суду України просить її залишити без задоволення, а оскаржувані нею рішення без змін.

Третя особа заперечень, чи доповнень на касаційну скаргу до суду не надала.

Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга заявника не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що 10.04.2009 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого напису № 1976 від 26.03.2009 року, вчиненого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Літвінчуком І.А., про звернення стягнення на нерухоме майно, а саме: приміщення корпусу № 6, загальною площею 22 722,40 кв.м., що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Чорновола В.М., буд. 88, яке належить на праві власності позивачу.

Згідно Висновку з незалежної оцінки майна, виконаному суб'єктом оціночної діяльності ТОВ «Українська експерта група» на підставі постанови відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС України від 11.11.2009 року, ринкова вартість (початкова ціна майна на прилюдних торгах (аукціоні) об'єкту оцінки станом на 29.02.2012 року становить 11 073 618 грн. без ПДВ.

12.11.2012 року позивачем отримано лист від ПП «Спеціалізоване підприємство юстиція» про проведення 28.11.2012 року прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, а саме: лот № 1, приміщення корпусу № 6, загальною площею 22 722,40 кв.м., що розташоване за адресою: м. Хмельницький, вул. Чорновола В.М., буд. 88, яке належить на праві власності позивачу, початкова (стартова) ціна лота становить 11 073 618 грн. без ПДВ.

Вважаючи бездіяльність Державної виконавчої служби України неправомірною, в частині не проведення повторної оцінки вказаного майна, позивач звернувся з позовом до суду.

Частково задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій прийшли до висновку, з яким погоджується колегія судді Вищого адміністративного суду України, що бездіяльність Державної виконавчої служби України щодо не проведення повторної оцінки арештованого майна боржника вчинені всупереч статті 58 Закону України «Про виконавче провадження», а тому повинна бути визнана протиправною.

Закон України від 21 квітня 1999 року № 606-ХІV «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 606-ХІV) визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до частин 1 та 5 статті 58 Закону № 606-ХІV визначення вартості майна боржника проводиться державним виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна. Для оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Звіт про оцінку майна у виконавчому провадженні вважається чинним протягом шести місяців з дня його підписання суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання. Після закінчення цього строку оцінка майна проводиться повторно.

Оцінка майна здійснюється відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року № 1891 (далі - Методика).

Пунктом 22 Методики встановлено, що акти оцінки майна, акти оцінки часток (паїв, акцій), складені для цілей приватизації (корпоратизації), для реєстрації статуту відкритих акціонерних товариств, підписання договору купівлі-продажу майна, крім пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, оголошення умов продажу майна, у тому числі повторного продажу, дійсні протягом шестимісячного строку від дати їх затвердження. Дію акта оцінки майна, у тому числі пакетів акцій відкритих акціонерних товариств, може бути продовжено наказом відповідного органу, який його затвердив, на строк, що не перевищує одного року від дати затвердження.

Під час проведення оцінки майна та майнових прав суб'єктами оціночної діяльності, a також особами, які відповідно до законодавства здійснюють рецензування звітів про оцінку майна обов'язковим для застосування є Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна майнових прав», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року № 1440 (далі-Стандарт).

Пунктом 58 Стандарту передбачено, що доопрацювання (актуалізація) оцінки майна може здійснюватися у разі закінчення строку дії звіту про оцінку майна та висновку про вартість майна, встановленого законодавством, або на вимогу замовника оцінки, коли істотних змін в умовах функціонування та фізичному стані об'єкта оцінки, а також стані ринку подібного майна від дати оцінки до дати оцінки, на яку передбачається здійснення доопрацювання (актуалізація), не відбулося.

Доопрацювання (актуалізацію) оцінки майна та з цією метою складення у стислій формі звіту про оцінку майна здійснює оцінювач та суб'єкт оціночної діяльності, які складали у повній формі звіт про оцінку цього майна. У цьому разі попередній звіт про оцінку майна, складений у повній формі, розглядається як невід'ємна частина звіту про оцінку майна у стислій формі.

З метою доопрацювання (актуалізації) оцінки із замовником укладається новий договір на виконання робіт з доопрацювання (актуалізації) оцінки майна, якщо можливість її проведення не була передбачена у договорі на проведення оцінки майна.

Згідно пункту 61 Стандарту, звіт про оцінку майна, додатки до нього готуються не менш як у двох примірниках, один з яких зберігається в оцінювача, а інші видаються замовнику після реєстрації в книзі обліку видних документів.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи наведене, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що бездіяльність відповідача щодо не вчинення дій по повторному проведенню оцінки грошової вартості майна у вказаному виконавчому провадженні є протиправною.

Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржувані судові рішення - залишити без змін.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 210-231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної виконавчої служби України залишити без задоволення.

Постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 грудня 2012 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2013 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.В. Малинін

Судді: С.Є. Амєлін

О.Ф. Ситников