ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"14" квітня 2015 р. Справа № 809/1277/15
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Івано-Франківської області про зобов'язання розглянути письмове звернення,-
ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до прокуратури Івано-Франківської області про зобов'язання розглянути письмове звернення.
Позовні вимоги мотивовано тим, що прокуратурою Івано-Франківської області проігноровано його звернення від 12.12.2014 року, що на думку позивача, є підставою до зобов'язання судовим рішенням прокуратуру Івано-Франківської області розглянути таке.
Прокуратура Івано-Франківської області 30.03.2015 року отримала копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
Згідно із пункту 4 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
На адресу суду 08.04.2015 року надійшло заперечення прокуратури Івано-Франківської області заперечення на позов за змістом якого вбачається, що викладені ОСОБА_1 питання в зверненні не відносяться до компетенції органів прокуратури, а тому скеровані за належністю до УМВС України в Івано-Франківській області з вимогою щодо організації проведення відповідної перевірки, вжиття заходів згідно чинного законодавства та інформування заявника у встановлені строки. Одночасно заявнику направлено копію даного листа. На звернення ОСОБА_1 від 23.12.2014 року прокуратурою повторно проінформовано позивача про направлення його звернення за належністю. Вважає, позовні вимоги безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Оцінивши письмові докази та інші матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України -без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі -прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Закон України "Про звернення громадян" регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Статтею 1 Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст.3 даного Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. При цьому скаргою є звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішенням державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Порядок звернення громадян передбачений ст.5 Закон України "Про звернення громадян", відповідно до якої звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
ОСОБА_1, направлено звернення до прокуратури Івано-Франківської області, датоване 12.12.2014 року та отримане останнім 15.12.2014 року.
Приписами ст.7 Закон України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Прокуратура Івано-Франківської області встановивши, що питання, викладені ОСОБА_1 в зверненні від 12.12.2014 року не відносяться до компетенції органів прокуратури, скерувала його за належністю до УМВС України в Івано-франківській області з вимогою щодо організації проведення відповідної перевірки, вжиття заходів згідно чинного законодавства та інформування заявника у встановлені строки, про що свідчить копія листа від 16.12.2014 року №19р. (а.с.13).
Заявнику відправлено копію даного листа, що підтверджується копією реєстру поштових повідомлень прокуратури Івано-Франківської області від 16.12.2014 року (а.с.13-14).
Згідно ст.20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядається і вирішується у термін не більше одного місяця від дня його надходження. Проте якщо питання у ньому не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо у місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
ОСОБА_1 23.12.2014 року до прокуратури Івано-Франківської області направлено заяву з приводу розгляду його звернення від 12.12.2014 року.
Відповідач листом від 31.12.2014 року №19-2771-14 на дану заяву, повторно повідомив позивача про направлення його звернення від 12.12.2014 року за належністю до УМВС України в Івано-Франківській області. Крім того, роз'яснив позивачу що в зв'язку із набранням чинності окремих положень Закону України "Про прокуратуру", суттєво обмежено прокурорський нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Згідно постанови Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 року "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" органи Держпраці проводять перевірки підприємств, установ та організацій лише на підставі дозволу Кабінету Міністрів України (а.с.15).
Абзацом 7 ст. 19 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Враховуючи, те що позивачу прокуратурою Івано-Франківської області надано письмові відповіді на його звернення, які полягали в повідомленні про направлення звернення за належністю, а також роз'ясненні законодавства, суд вважає, що відповідачем дотримано вимог ст.7 Закон України "Про звернення громадян".
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача є необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Могила А.Б.