ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"07" квітня 2015 р. Справа № 809/2117/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Котик Д.М.
за участю: представника позивачів - ОСОБА_1, представника відповідачів - Дейдея І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16
до відповідачів: Івано-Франківської обласної ради, Голови Івано-Франківської обласної ради Скрипничука Василя Михайловича
про зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_18, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 звернулися до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської обласної ради, голови Івано-Франківської обласної ради Скрипничука Василя Михайловича про зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивують тим, що позивачі звернулися із письмовою скаргою до голови Івано-Франківської обласної ради, якою просили винести на розгляд сесії пропозицію щодо виділення бюджетних коштів на виплату їм заробітної плати, починаючи з кінця 2006 року по 12 вересня 2007 року та з 12 вересня 2007 по даний час. Письмовою відповіддю позивачам відмовлено у виплаті заробітної плати. У зв'язку із цим, позивачі звернулися з даним адміністративним позовом та просили зобов'язати голову Івано-Франківської обласної ради подати на розгляд сесії документи, пов'язані з відшкодуванням коштів працівникам мистецького об'єднання "Елегія" з кінця 2006 року по 12 вересня 2007 та з 12 вересня 2007 по даний час; зобов'язати Івано-Франківську обласну раду затвердити фінансування по виплаті заробітної плати працівникам Мистецького об'єднання "Елегія" за вказаний період.
Представник позивачі позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, позов просив задоволити.
Представник відповідачів щодо заявленого позову заперечив, з мотивів наведених у письмовому запереченні (т. 1 а.с. 213-215), додаткових поясненнях (т. 2 а.с 31-33). Вважає, позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними. Просить у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивачів, представника відповідачів, дослідивши наявні та витребувані докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_18, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 звернулися до голови Івано-Франківської обласної ради із скаргою від 24.01.2014 на дії посадових осіб Івано-Франківської ради, на дії ліквідатора Мистецького об'єднання "Елегія", пов'язані із невиплатою заробітної плати 107 працівникам та просили: - «голову Івано-Франківської обласної ради винести на розгляд сесії пропозицію щодо виділення бюджетних коштів на виплату заробітної плати працівникам Мистецького об'єднання "Елегія", починаючи з кінця 2006 року по 12 вересня 2007 року та з 12 вересня 2007 по даний час» (т. 2 а. с. 60-74).
Передумовою звернення із такою скаргою стали наступні обставини, на які посилаються позивачі.
Рішенням Івано-Франківської обласної ради 18.12.2001 було вирішено заснувати Мистецьке об'єднання "Елегія" та затвердити його статут, відповідно до якого Мистецьке об'єднання "Елегія" є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Івано-Франківської області.
20 лютого 2007 рішенням Івано-Франківської обласної ради П'ятого демократичного скликання ліквідовано мистецьке об'єднання "Елегія", затверджено ліквідаційну комісію.
При цьому, позивачі зазначають, що при здійснені процедури ліквідації мистецького об'єднання відбулося порушення їх конституційних прав на оплату праці у разі їх звільнення.
Листом за підписом голови Івано-Франківської обласної ради позивачам надана відповідь на скаргу працівників Мистецького об'єднання "Елегія" від 19.03.2014 за №Ко-15/54, в якій зазначено, що «заборгованість із заробітної плати по Мистецького об'єднання "Елегія" не може бути визнана бюджетною, оскільки відповідно до ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Зобов'язання, взяті учасниками бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань, не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів» (т.1 а.с.25).
Позивачі зазначають, що, незважаючи на наявність рішень щодо виплати заробітної плати шляхом бюджетного фінансування, на наявність рішень ліквідаційної комісії Мистецького об'єднання "Елегія", головою Івано-Франківської обласної ради Скрипничуком В. неправомірно надається письмова відповідь про відмову у виплаті заборгованості по заробітній платі.
При цьому, позовні вимоги позивачів не містять вимог, а позовна заява обґрунтувань щодо порушень порядку надання відповіді на їх скаргу та визнання протиправними дій чи бездіяльності відповідачів.
Згідно статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Виходячи із змісту заявлених позовних вимог, судом досліджено обсяг повноважень та обов'язків відповідачів щодо вирішення порушених у скарзі питань.
Що стосується заявлених позовних вимог, якими позивачі просять суд зобов'язати голову Івано-Франківської обласної ради подати на розгляд сесії документи, пов'язані з відшкодуванням коштів працівникам мистецького об'єднання "Елегія" з кінця 2006 року по 12 вересня 2007 та з 12 вересня 2007 по даний час, суд зазначає наступне.
Обсяг повноважень та обов'язків голови обласної ради визначений статтею 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Серед інших визначених вказаною статтею повноважень також передбачено, що голова обласної ради забезпечує підготовку сесій ради і питань, що вносяться на її розгляд, доведення рішень ради до виконавців, організує контроль за їх виконанням. При цьому, законом не встановлено обов'язок відповідача вносити на розгляд сесії обласної ради питання, викладені у скаргах, які отримані та перебувають на розгляді голови обласної ради в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
Надаючи оцінку діям голови Івано-Франківської обласної ради у спірних правовідносинах, судом не встановлено невиконання останнім обов'язків, визначених вказаною вище нормою. Тому, виходячи із вищенаведеного, у голови Івано-Франківської обласної ради відсутній обов'язок здійснювати внесення порушених у скаргах громадян питань на розгляд сесії Івано-Франківської обласної ради, а відтак у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача вчинити такі дії.
Також позивачами заявлено позовні вимоги, звернені до Івано-Франківської обласної ради, згідно яких просять зобов'язати Івано-Франківську обласну раду затвердити фінансування по виплаті заробітної плати працівникам Мистецького об'єднання "Елегія" з кінця 2006 року по 12 вересня 2007 та з 12 вересня 2007 по даний час. Слід зазначити, що у скарзі від 24.01.2014 року, яка перебувала на розгляді голови Івано-Франківської обласної ради відсутні прохання щодо затвердження Івано-Франківською обласною радою фінансування по виплаті заробітної плати працівникам Мистецького об'єднання "Елегія".
Необхідно зазначити, що заявлені позивачами вимоги у цій частині спрямовані на зобов'язання колегіального органу місцевого самоврядування прийняти конкретно визначене рішення, а саме затвердити фінансування по виплаті заробітної плати. При цьому, позивачами не враховано, що у відповідності до статті 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено перелік питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях. Серед таких питань згідно п. 17 зазначеної статті є затвердження відповідно районних, обласних бюджетів, внесення змін до них, затвердження звітів про їх виконання. Судом встановлено, що позивачі перед зверненням до суду із позовною заявою не зверталися до відповідача - Івано-Франківської обласної ради щодо вирішення питання затвердження такого фінансування.
Враховуючи вказане, суд не уповноважений визначати результат розгляду питання, вирішення якого віднесеного до виключної компетенції відповідача як колегіального органу та зобов'язувати відповідача затвердити фінансування по виплаті заробітної плати, а відтак, вказана позовна вимога задоволенню не підлягає.
Підсумовуючи вище викладене, суд вважає позовні вимоги не обгрунтованими , а позов таким, що задоволенню не підлягає.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 10.04.2015 року.