03 листопада 2014 р. Справа № 804/7441/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
при секретарі Ломідзе Д.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, Дніпропетровського міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області, начальника Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковника міліції Здора Г.Л. про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
27.05.2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області в якому просив:
- визнати незаконною бездіяльність начальника Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковника міліції Здора Г.Л., що виразилась у порушенні вимог п. 3.7.5 Наказу МВС України від 31.12.2007 р. № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за № 205/14896, а саме, в не веденні табелю обліку робочого часу з 17.05.2011 року по 01.05.2012 року;
- зобов'язати керівництво ГУМВС України в Дніпропетровській області провести перерахунок нарахованого грошового забезпечення у урахуванням відпрацьованого ОСОБА_1 понаднормового часу за період з 17.05.2011 року по 01.05.2012 року;
- стягнути з ГУМВС України в Дніпропетровській області нараховане ОСОБА_1 грошове забезпечення за відпрацьований ним понаднормовий час за період з 17.05.2011 року по 01.05.2012 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що з 17.05.2011 року він знаходиться на службі в органах внутрішніх справ на посаді начальника сектору дільничних інспекторів Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області. В процесі проходження служби його неодноразово на підставі наказів та розпоряджень начальника Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області було залучено до виконання службових обов'язків у понаднормовий час, однак грошове забезпечення за роботу в понаднормовий час в період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р. нараховане та виплачено не було, що свідчить про порушення з боку відповідача норм діючого законодавства, що регулює виплату грошового забезпечення працівників міліції. Просять зобов'язати відповідача провести перерахунок нарахованого грошового забезпечення за вказаний період з урахуванням відпрацьованого позивачем понаднормового часу та виплатити його.
Ухвалою суду від 28.05.2014 року у справі відкрито провадження.
Ухвалою суду від 11.07.2014 року у якості співвідповідачів по справі залучені Дніпропетровське міське управління Головного управління внутрішніх справ України в Дніпропетровській області і начальник Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковник міліції Здор Г.Л.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити (а.с. 161).
Відповідач 1 - Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області проти позову заперечував, подав до суду письмові заперечення, які залучені до матеріалів справи (а.с. 69-73), з яких свідчить, що грошове забезпечення позивачу нараховувалось у відповідності до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженого наказом МВС України від 31.12.2007 р. № 499. Оскільки, позивачем доказів залучення його до служби понад установлений робочий час у період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р. не надані, табелі робочого часу в Самарському РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області в цей період не велись, відсутні підстави для нарахування грошового забезпечення за службу позивача в понаднормовий час.
Представник відповідача 1 в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, у задоволенні позову просив відмовити (а.с. 168).
Відповідач 2 - Дніпропетровське міське управління ГУМВС України в Дніпропетровській області проти позову заперечував, подав до суду письмові заперечення (а.с. 74-76, 131-134), з яких свідчить, що позивач дійсно залучався при проходженні служби в період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р. до виконання службових обов'язків у понаднормовий час, між тим, оскільки позивачем пропущений строк звернення до суду, вважають, що позов задоволенню не підлягає.
Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, у задоволенні позову просили відмовити (а.с. 169).
Відповідач 3 - начальник Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковник міліції Здор Г.Л. в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 102). Причини неявки суду не повідомляв, заяв, клопотань про відкладення розгляду справи суду не подавав. У відповідності до ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливим розглянути справу за відсутності відповідача 3.
На підставі ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Вивчивши доводи позову та заперечень, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд при винесенні рішення виходить з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить службу в органах внутрішніх справ в спеціальному званні старшого лейтенанта міліції на посаді начальника сектору дільничних інспекторів міліції Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області з 17.05.2011 року.
З часу призначення на посаду позивачу нараховувались наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 115,00 грн.; надбавка за вислугу років 20% - 223,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань; премія (а.с. 11).
З матеріалів справи вбачається, що в період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р. ОСОБА_1 на підставі наказів та розпоряджень начальника Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області був задіяний до виконання службових обов'язків у понаднормовий час у складі конвою, для охорони громадського порядку та проведення інших масових заходів, а також перебував в добових чергуваннях відповідального від керівництва райвідділу та помічника відповідального від керівництва на підставі графіків чергувань особового складу (а.с. 80-89, 123, 125-129).
Як свідчить із Довідки про склад грошового забезпечення позивача за період з травня 2011 р. по травень 2013 р., нарахування та виплата грошового забезпечення за відпрацьований понаднормовий робочий час позивачу не здійснювалось (а.с. 10, 77-78).
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідачів на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про міліцію» форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 р. № 114 (далі - Положення № 114), встановлено, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ одержують грошове і речове забезпечення за нормами, встановленими законодавством (п. 12). Для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства (п. 21 Положення № 114).
Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ визначені в Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2009 р. № 499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12.03.2008 р. № 205/14896 (далі - Інструкція № 499).
Так, відповідно до п. 1.5 Інструкції № 499, підставою для виплати грошового забезпечення є наказ начальника органу внутрішніх справ про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру наказ ректора вищого навчального закладу про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат тощо.
Згідно з п. 3.7 Інструкції № 499, при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням. Годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці. При цьому понаднормові роботи не повинні перевищувати для кожного працівника чотирьох годин протягом двох днів поспіль і 120 годин на рік (п. 3.7.2.). Служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається (п. 3.7.3.). Підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: а) письмові накази керівників органів внутрішніх справ; б) графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ (п. 3.7.4.). Облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин ( п. 3.7.5.). Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00. Особам, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в робочий час. Особам добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі), яка не враховується в робочий час (п. 3.7.6.).
Відповідно до Положення про Дніпропетровське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, затвердженого наказом УМВС України в Дніпропетровській області від 15.11.2007 р. № 1000, Управління є юридичною особою і має самостійний баланс, печатку із зображенням Державного Герба України та власним найменуванням. Районні відділи Дніпропетровського міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області не являються юридичними особами та не мають самостійного балансу (а.с. 40). Розпорядником кредитів в обсягах наданих прав, які мають самостійний кошторис є Дніпропетровське міське управління ГУМВС України в Дніпропетровській області (а.с. 38).
В ході розгляду справи сторонами не заперечувався той факт, що в період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р. ОСОБА_1 залучався до виконання службових обов'язків у понаднормовий час, а саме, у складі конвоїв та для охорони громадського порядку відповідно до розпоряджень та наказів начальника Самарсього РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області, між тим, табель обліку понаднормового виходу позивача на службу до суду наданий не був.
Як пояснили в судовому засіданні представники відповідача 1 - ГУМВС України в Дніпропетровській області та відповідача 2 - ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області, щомісячний табель з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих понаднормово годин працівниками райвідділу Самарським РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області в період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р. не вівся (табель обліку робочого часу почали вести тільки з 2013 року), у зв'язку із чим неможливо встановити фактичну кількість годин, відпрацьованих позивачем понаднормово за вказаний період та здійснити нарахування грошового забезпечення.
За таких обставин суд вважає, що оскільки в судовому засіданні не було встановлено фактичну кількість відпрацьованого позивачем понаднормового часу, підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідачів провести перерахунок грошового забезпечення в частині компенсації понаднормово відпрацьованого часу у складі конвоїв та для охорони громадського порядку, відсутні.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання нарахування компенсації за виконання службових обов'язків у понаднормовий час при залученні на добові чергування у якості помічника відповідального від керівництва Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області та відповідального від від керівництва Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області за період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р., суд зазначає, що і в цій частині слід відмовити виходячи з наступного.
В ході розгляду справи відповідачами не заперечувався факт залучення позивача для виконання службових обов'язків на добові чергування згідно з графіками розстановки нарядів в період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р.
Відповідно до пунктів 2.1 - 2.1. Інстркуції по організації роботи чергової частини міського, районного відділу (управління) внутрішніх справ, лінійного відділу (відділення) внутрішніх справ на транспорті, міського, селищного відділу (відділення) міліції, затвердженої наказом МВС України від 18.08.1992 р. № 485 (далі - Інструкція № 485), роботу чергової частини організує начальник міськрайліноргану (особа, що його заміщає). Лише він має право затверджувати графік несення служби і встановлювати порядок підміни осіб добового наряду. Служба добових нарядів чергової частини організується в чотири зміни тривалістю 24 години кожна. Особам добового наряду під час чергування надаються почергово перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку загальною тривалістю 4 години кожній. Після зміни штатним працівникам чергової частини надається відпочинок тривалістю 72 години, іншим працівникам, які чергували по міськрайліноргану, - 48 годин, а тим, хто чергував два і більше рази підряд- також 72 години.
Тобто, з аналізу наведених норм свідчить, що особливістю організації роботи чергових частин міськрайвідділів ОВС є добові чергування за наслідками яких працівнику міліції надається оплачуваний відпочинок.
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.1991 р. № 197 «Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні», служба осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі у подвійному розмірі.
В судовому засіданні було з'ясовано, що після добових чергувань відповідно до графіків розстановки нарядів позивачу надавався відпочинок у відповідності до норм, встановлених Інструкцією № 485. Фактів, які б спростовували такі обставини, або звернень щодо невиконання керівництвом Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області обов'язку по наданню ОСОБА_1 часу для відпочинку після добових чергувань, позивачем не надано, а судом не встановлено.
За таких обставин суд зазначає, що виконання обов'язків помічника відповідального від керівництва Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області та відповідального від від керівництва Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області на добових чергуваннях в період з 17.05.2011 р. по 01.05.2012 р. не свідчать про те, що понаднормовий час роботи позивача було компенсовано, у зв'язку із чим, вимоги в цій частині позову є безпідставними.
Стосовно позовних вимог щодо визнання незаконною бездіяльність начальника Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковника міліції Здора Г.Л., що виразилась у порушенні вимог п. 3.7.5 Наказу МВС України від 31.12.2007 р. № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за № 205/14896, а саме, в не веденні табелю обліку робочого часу з 17.05.2011 року по 01.05.2012 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до Положення про Самарський районний відділ Дніпропетровського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, затвердженого наказом УМВС України в Дніпропетровській області від 15.11.2007 р. № 1000, Самарський районний відділ Дніпропетровського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області є органом Міністерства внутрішніх справ України і підпорядковується Дніпропетровському міському управлінню ГУМВС України в Дніпропетровській області (а.с. 41). Загальне керівництво діяльністю РВ здійснює начальник Самарського районного відділу Дніпропетровського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області.
Згідно Довідки Дніпропетровського МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області в період з 28.04.2011 р. по 20.05.2013 р. на посаді начальника Самарського районного відділу Дніпропетровського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області перебував Здор Геннадій Леонідович (а.с. 79).
В ході розгляду справи представниками відповідачів 1 і 2 не заперечувався той факт, що до 2013 року (в тому числі і в період з 17.05.2011 року по 01.05.2012 року про який вказує позивач) в Самарському РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області не вівся щомісячний табель обліку робочого часу, у зв'язку із чим до Дніпропетровського МУ ГУМВС України в Дніпропетровській області табель з відміткою кількості відпрацьованих понаднормово годин працівниками райвідділу не подавався.
Між тим, суд зазначає, що відповідно до п. 3.7.5 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2009 р. № 499, облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин. Тобто, виходячи з наведеного, обов'язок по веденню обліку робочого часу законодавством покладено саме на той орган, в якому проходить службу працівник міліції. Оскільки ж, загальне керівництво райвідділом здійснює його керівник - начальник органу внутрішніх справ, забезпечення ведення обліку робочого часу є обов'язком начальника установи.
Представниками відповідачів 1 і 2 в судовому засіданні не було надано обґрунтованих та зрозумілих пояснень з приводу того, у зв'язку із чим тривалий час Самарським районним відділом Дніпропетровського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області порушувались норми Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2009 р. № 499 та начальником райвідділу не забезпечувалось ведення щомісячного табеля обліку робочого часу працівників райвідділу, що свідчить про протиправну бездіяльність з боку керівництва райвідділу та наявності підстав для задоволення позову в цій частині.
В силу ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, який є субєктом владних повноважень.
Подані відповідачами 1 і 2 заперечення та письмові докази містять достатні докази та належне обґрунтування відсутності підстав для нарахування позивачу грошового забезпечення за відпрацьований понаднормовий час, у зв'язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд не приймає до уваги твердження відповідачів 1 і 2 щодо пропуску позивачем строків звернення до суду, встановлених ст. 99 КАС України, оскільки питання щодо залишення позовної заяви без розгляду були вирішені при розгляді клопотань представника відповідача 1 - Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області, Дніпропетровського міського управління ГУМВС України в Дніпропетровській області, начальника Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковника міліції Здора Г.Л. про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити - частково.
Визнати протиправною бездіяльність начальника Самарського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області підполковника міліції Здора Г.Л., що виразилась у порушенні вимог п. 3.7.5 Інстркуції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС України від 31.12.2007 р. № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а саме, в не забезпеченні ведення щомісячного табелю обліку робочого часу відносно позивача в період з 17.05.2011 року по 01.05.2012 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева