08 квітня 2015 року м. ЛуцькСправа № 803/417/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого, судді Смокович В.І.,
при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,
за участю прокурора Супрунюк Т.А.,
представника відповідача та третьої особи Жук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Прокурора Іваничівського району Волинської області до Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ освіти Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування пункту розпорядження,
Прокурор Іваничівського району Волинської області (далі - позивач, прокурор) звернувся в суд з адміністративним позовом до Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ освіти Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання нечинним пункту 1 розпорядження від 15 вересня 2014 року №286 «Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи», яким передбачено створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пунктом 1 розпорядження від 15 вересня 2014 року №286 «Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи» передбачено створення 16 класів-комплектів. Прокурор вважає, що створення зазначених класів суперечить положенням частини другої статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту», якою передбачено, що у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше п'яти осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання. З наведених підстав просить суд визнати нечинним пункт 1 оскаржуваного розпорядження (а.с.6).
У заяві від 18 березня 2015 року №116-379вих15 прокурор уточнив позовні вимоги та просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 1 розпорядження від 15 вересня 2014 року №286 «Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи», яким передбачено створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району (а.с.31).
В судовому засіданні прокурор підтримала позов та просила суд його задовольнити.
Відповідач, Іваничівська районна державна адміністрація Волинської області та третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ освіти Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області у письмових запереченнях від 13 березня 2015 року (а.с.33-34), а також їх представник у судовому засіданні заперечили проти позовних вимог з тих підстав, що введення класів комплектів є обґрунтоване, у зв'язку з неможливістю належним чином організувати індивідуальне навчання через малу кількість виділених годин, а також необхідністю введення додаткових штатних ставок для вчителів, що призводу до зайвого використання коштів. Додатково посилається на те, що класи-комплекти передбачені деякими нормативними актами, зокрема Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, які затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14 серпня 2001 року №63, а також Формою звітності N ЗНЗ-1 "Звіт денного загальноосвітнього навчального закладу", яка затверджена Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 02 липня 2012 року № 766. З наведених підстав просять суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
Судом встановлено, що пунктом 1 розпорядження Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області від 15 вересня 2014 року №286 затверджено мережу загальноосвітніх навчальних закладів, класів, класокомплектів і контингент учнів на 2014 - 2015 навчальні роки згідно з додатком (а.с.9-10).
Як слідує з інформації наданої листом Іваничівської РДА від 17 лютого 2015 року №209/25/2-15, вищенаведеним розпорядженням введено 16 класів-комплектів (а.с.7).
Матеріалами справи підтверджується, що листом від 30 вересня 2014 року вих.№1951/19/2-14 оскаржуване розпорядження було направлено до Прокуратури Іваничівського району Волинської області (а.с.41). До суду прокурор звернувся 04 березня 2015 року, що підтверджується відміткою пошти на конверті, в якому надійшов позов (а.с.12). З врахуванням шестимісячного строку звернення до суду, який передбачений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, строк звернення до суду позивачем не пропущений.
Надаючи правову оцінку спірному розпорядженню, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту» (далі - Закон), у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше п'яти осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання.
З аналізу вищезазначеної норми матеріального права слідує, що навчання у загальноосвітніх навчальних закладах може організовуватися лише у класах, або за індивідуальною формою навчання. При цьому, Законом не передбачено організацію навчання у формі класів-комплектів, а місцеві органи виконавчої влади не наділені повноваженнями впроваджувати інші форми навчання на власний розсуд. Отже, суд доходить висновку, що існування класів-комплектів чинним законодавством не передбачено, а навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладах у такій формі є протиправним.
Вказана позиція також викладена в листі Міністерства освіти і науки України від 10 червня 2003 року N 1/9-299, в якому рекомендовано місцевим органам управління освітою здійснити ряд заходів щодо поетапного зменшення кількості класів-комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах, а на подальше - і відмови від їх формування, що відповідатиме вимогам статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту».
При цьому, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача та третьої особи на Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, які затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14 серпня 2001 року №63, а також Форму звітності N ЗНЗ-1 "Звіт денного загальноосвітнього навчального закладу", яка затверджена Наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 02 липня 2012 року № 766, оскільки Закон України «Про загальну середню освіту» має вищу юридичну силу ніж вищенаведені підзаконні нормативно-правові акти. Крім того, вказані акти стосуються дотримання санітарних норм та подання звітності навчальними закладами, однак вони не легалізують класи-комплекти, які Законом України «Про загальну середню освіту» не передбачені.
Також суд не бере до уваги твердження відповідача та третьої особи, що класи-комплекти організовані лише для викладення окремих предметів (трудового навчання, фізичної культури, малювання тощо) при яких різниця у віці учнів 1-4 класів не буде мати значення, оскільки вказане не узгоджується з пунктом 2.10 Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20 грудня 2002 року №732 (далі - Положення) де зазначено, що у разі здійснення індивідуального навчання за однотипними індивідуальними навчальними програмами дозволяється об'єднувати в групи учнів одного класу або на окремих заняттях - учнів різних класів чисельністю не більше 5 осіб у групі.
Це означає, що районна державна адміністрація та її відділ освіти для забезпечення дотримання вимог статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту» повинні організувати індивідуальне навчання у класах, де кількість учнів не перевищує 5, а по окремим предметам (як то трудове навчання, фізична культура, малювання тощо) - об'єднати в групи учнів різних класів, як це передбачено пунктом 2.10 Положення.
Стосовно посилання представника відповідача та третьої особи на заяви батьків, які не заперечують проти навчання дітей у класах-комплектах, суд зазначає, що вказане волевиявлення батьків не звільняє позивача та третю особу дотримуватися вимог статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту» та не легалізує існування класів-комплектів.
Твердження представника адміністрації та відділу освіти, що класи-комплекти існували протягом тривалого часу суд не бере до уваги, оскільки вказане не спростовує того факту, що така форма навчання в загальноосвітніх навчальних закладах не відповідає вимогам статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту» та є протиправною.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, Іваничівська районна державна адміністрація Волинської області, та її представник у судовому засіданні не довели суду обґрунтованість та правомірність пункту 1 розпорядження від 15 вересня 2014 року №286 «Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи» в частині створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінивши пункт 1 розпорядження Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області від 15 вересня 2014 року №286 «Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи» на предмет відповідності частині третій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що в частині створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району розпорядження винесено не на підставі, що передбачена Конституцією та Законом України «Про загальну середню освіту».
Оскільки пункт 1 розпорядження Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області від 15 вересня 2014 року №286 "Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи" в частині створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району не відповідає вимогам статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту», якою не передбачено створення класів-комплектів, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора підлягають до задоволення у повному обсязі.
Приймаючи рішення у справі суд зазначає про невірне техніко-юридичне формулювання прокурором позовних вимог. Зокрема, з врахуванням уточнення від 18 березня 2015 року, прокурор просить суд визнати протиправним та скасувати пункт 1 спірного розпорядження яким передбачено створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району. Однак суд зазначає, що вказаним пунктом розпорядження передбачено не тільки створення класів-комплектів, але й звичайних класів. Зі змісту позову та пояснень прокурора слідує, що він оскаржує розпорядження саме в частині створення класів-комплектів. Тому, з врахуванням повноважень суду, які встановленні у статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідним задовольнити позовні вимоги повністю шляхом прийняття постанови якою визнати протиправним та скасувати пункт 1 розпорядження Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області від 15 вересня 2014 року №286 "Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи" в частині створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про загальну середню освіту», суд
Адміністративний позов Прокурора Іваничівського району Волинської області до Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відділ освіти Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування пункту розпорядження - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 розпорядження Іваничівської районної державної адміністрації Волинської області від 15 вересня 2014 року №286 "Про затвердження мережі загальноосвітніх навчальних закладів, класокомплексів і контингенту учнів на 2014-2015 навчальний рік, продовження оплати годин для проведення науково-дослідницької, експериментальної роботи" в частині створення класів - комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Іваничівського району.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В. І. Смокович
Повний текст постанови виготовлений 10 квітня 2015 року.