Постанова від 09.04.2015 по справі 803/597/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2015 року Справа № 803/597/15-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області про визнання протиправною бездіяльність відповідача по скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060 на підставі рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Волинській області, реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та скасування державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014 року, було визнано протиправними дії Інспекції по реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації реконструкції індивідуального житлового будинку на АДРЕСА_1 у селі Зміїнець Луцького району від 03.01.2013 року № ВЛ 142130031005, а також визнано протиправним та скасовано свідоцтво про право власності на нерухоме майно - житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060. Постанова Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2013 року в справі №803/2168/13-а набрала законної сили 03.12.2014 року.

13.01.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2013 року, а саме про скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно - житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060.

Про те, станом на 30.03.2015 року відповідач жодних дій по виконанню вищевказаної постанови не вчинив та не повідомив позивача про результати розгляду його заяви від 13.01.2015 року.

За таких підстав, позивач просить суд визнання протиправною бездіяльність відповідача по скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060.

Ухвалою від 23.10.2013 року було відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог про зобов'язання Реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно, а саме: житловий будинок що знаходиться за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060.

У заяві від 09 квітня 2015 року (а.с.26-29) яка була подана через канцелярію суду представник позивача просила суд:

- визнати протиправною бездіяльність Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції по не розгляду заяви ОСОБА_2 від 13.01.2015 року стосовно виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року в частині скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060.

- зобов'язати Реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції розглянути заяву ОСОБА_2 від 13.01.2015 року стосовно виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року в частині скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060.

В судовому засіданні представник позивача просить суд не вирішувати позовні вимоги викладені в заяві від 09.04.2015 року. З урахуванням уточнених позовних вимог просить суд визнати протиправною бездіяльність Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції по не розгляду заяви ОСОБА_2 від 13.01.2015 року стосовно виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року в частині скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060 та зобов'язати Реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції розглянути заяву ОСОБА_2 від 13.01.2015 року. Уточненні позовні вимоги підтримала з підстав викладених в позовній заяві та просить суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не прибув, свого представника не направив, заперечення на позовну заяву не подав, не повідомив про причини неявки та не подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи повісткою, яка надіслана за його місцезнаходженням та отримана уповноваженим представником 03 квітня 2015 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.20).

Згідно із частиною четвертою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Оскільки суд вжив всіх можливих заходів для повідомлення Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції про дату, час і місце судового розгляду, тому суд дійшов висновку, що розгляд справи можливий за відсутності представника відповідача на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено наступне.

Відповідачем було видане свідоцтво про право власності на нерухоме майно - житловий будинок за адресою: Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, за індексним номером 952060, на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації реконструкції індивідуального житлового будинку від 03.01.2013 року.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2013 року у справі № 803/2168/13-а залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014 року вищевказаний запис скасовано. Рішення у даній справі набрало законної сили.

Суд зазначає, що відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Крім того, відповідно до частини другої та третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

З цих підстав 13.01.2015 року ОСОБА_2 звернувся до Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції з заявою про забезпечення виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 31.03.2015 року зобов'язано відповідача надати суду заяву позивача від 13.01.2015 року та усі матеріали по розгляду вказаної заяви. Однак вимоги суду відповідачем проігноровані.

Суд проводить розгляд справи на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини виникли з приводу скасування запису про державну реєстрацію нерухомого майна, а тому врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 12 грудня 2011 року № 3502/5.

Статтею 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та Порядком прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 12 грудня 2011 року N 3502/5 (далі - Порядок №3502/5) передбачено, що державний реєстратор вправі скасувати запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на підставі рішення суду.

В розглядуваному випадку запис в Реєстрі прав власності на нерухоме майно щодо будинку за адресою АДРЕСА_1, є чинним, оскільки до реєстру не вносилася відмітка про його скасування і жодний орган наразі не вправі вносити таку відмітку.

Отже, отримавши від ОСОБА_2 заяву від 13.01.2015 року та постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2013 року Реєстраційна служба Луцького районного управління юстиції була зобов'язана з метою виконання судового рішення внести запис щодо будинку з Реєстру прав власності на нерухоме майно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. В подальшому у відповідача є всі повноваження на підставі рішення суду скасувати перенесений запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, як це передбачено Порядком № 3502/5, яке з огляду на положення статті 124 Конституції України є обов'язковим до виконання на всій території України.

На користь цього висновку свідчить також те, що законодавством чітко передбачений порядок внесення записів з Реєстру прав власності на нерухоме майно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та відповідач у своїй діяльності зобов'язаний керуватися цим порядком.

За правилами частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні представник позивача ствердила, що на момент звернення з позовом до суду та розгляду справи в суді відповідачем не вчинено жодних дій по розгляду заяви позивача від 13.01.2015 року і станом на 09.04.2015 року заява та додані до неї документи позивачу від реєстраційної служби не повернуто.

Підсумовуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що Реєстраційна служба Луцького районного управління юстиції неналежно поставилася до виконання заяви позивача від 13.01.2015 року та постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20.11.2013 року в справі № 803/2168/13-а, хоча мала всі законні підстави вчинити такі дії, шляхом належним чином розгляду заяви позивача та внесенню відповідного запису з Реєстру прав власності на нерухоме майно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та в подальшому скасувавши його.

За таких обставин, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, шляхом прийняття постанови про визнання протиправною бездіяльність Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції по не розгляду заяви ОСОБА_2 від 13.01.2015 року стосовно виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року в частині скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060, та зобов'язати Реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції розглянути заяву ОСОБА_2 від 13.01.2015 року.

За правилами частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Як слідує з матеріалів справи, за подання даного позову позивач сплатив судовий збір в сумі 73,08 грн., що підтверджується квитанціями № 32 від 30 березня 2015 року, (а.с.2).

Оскільки суд задовольняє позовні вимоги, тому сплачений ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 73,08 грн. слід стягнути з Державного бюджету України на його користь.

Керуючись статтями 3,71,160,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 12 грудня 2011 року № 3502/5, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції по не розгляду заяви ОСОБА_2 від 13.01.2015 року стосовно виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року в частині скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060.

Зобов'язати Реєстраційну службу Луцького районного управління юстиції розглянути заяву ОСОБА_2 від 13.01.2015 року стосовно виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2013 року в частині скасуванню свідоцтва про право власності на нерухоме майно: житловий будинок за адресою Волинська область, Луцький район, АДРЕСА_1, видане державним реєстратором Державної реєстраційної служби Луцького районного управління юстиції Волинської області 04.03.2013 року за індексним номером 952060.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (45632, АДРЕСА_2) судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 (вісім) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 14 квітня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський