Постанова від 09.04.2015 по справі 922/5030/13

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" квітня 2015 р. Справа № 922/5030/13

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Гетьман Р.А., суддя Бородіна Л.І., суддя Лакіза В.В.

при секретарі Катренко І.С.

за участю представників:

стягувача - не з'явився,

боржника - Ващенко Т.Д. за довіреністю від 27.10.2010 р.

ДВСУ - Фоміної В.І. за довіреністю від 19.12.2014 р. №314/4.1/1369,

відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області - Панюкова О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"(вх. №1978 Х/2) на ухвалу господарського суду Харківської області від 10.03.15 про відмову в задоволенні скарги на дії ВПВР УДВС ГУЮ У Харківській області у справі №922/5030/13

за позовом Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", м. Харків

про стягнення 56980219,93 грн.,

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 10.03.2015 р. в задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Харківській області відмовлено.

Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 10.03.2015 р. у даній справі, прийняти нове рішення, яким:

- визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби України щодо винесення постанови від 22.01.2015 р. про зупинення виконавчого провадження ВП №44685588 з примусового виконання виданого господарським судом Харківської області 28.01.2014 р. наказу №922/5030/13 про стягнення з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 47428133,10 грн. основного боргу, 4202155,20 грн. 3 % річних, 250071,38 грн. інфляційних втрат, 471435,64 грн. 7% штрафу, 252744,51 грн. пені, 68820,00 грн. витрат зі сплати судового збору;

- визнати недійсною постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Попіва Р.І. від 22.01.2015 р. про зупинення виконавчого провадження ВП №44685588 з примусового виконання наказу №922/5030/13, виданого господарським судом Харківської області 28.01.2014 р., щодо стягнення з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 47428133,10 грн. основного боргу, 4202155,20 грн. 3 % річних, 250071,38 грн. інфляційних втрат, 471435,64 грн. 7% штрафу, 252744,51 грн. пені, 68820,00 грн. витрат зі сплати судового збору;

- витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на відповідача.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду віцд 26.03.2015 р. апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду на 09.04.2015 р.

Боржник у відзиві на апеляційну скаргу (вх. №5788 від 08.04.2015 р.) зазначає, що з доводами апеляційної скарги не погоджується, вважає дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області по зупиненню виконавчого провадження законними та правомірними, просить ухвалу господарського суду Харківської області від 10.03.2015 р. у справі №№922/5030/13 залишити без змін, а в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

В судове засідання з'явились представники боржника та ДВСУ та надали пояснення у справі.

Стягувач свого представника в дане судове засідання не направив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення 31.03.2015 р. поштового рекомендованого відправлення, долучене до матеріалів справи.

Враховуючи факт належного повідомлення стягувача - заявника скарги про час та місце розгляду апеляційної скарги, та те, що норми ст. 38 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а пункт 4 частини 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, приписи ст. 102 ГПК України, згідно з якими апеляційна скарга на ухвалу місцевого господарського суду розглядається протягом п'ятнадцяти днів з дня винесення ухвали про прийняття апеляційної скарги до провадження, колегія суддів вважає, що судом в межах наданих ним повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі документами.

Розглянувши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи заявника, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів встановила наступне.

Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" суму основного боргу у розмірі 47428133,10 грн., суму інфляційних втрат у розмірі 250071,38 грн., суму 3% річних у розмірі 4202155,20 грн., суму 7% штрафу у розмірі 3319969,32 грн., суму пені у розмірі 1779890,93 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №06/11-15 ТЕ на купівлю-продаж природного газу від 29.09.2011 р.

Рішенням господарського суду Харківської області від 14.01.2014 р. у справі №922/5030/13 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі", м. Харків на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ 47428133,10 грн. основного боргу, 4202155,20 грн. 3% річних, 250071,38 грн. інфляційних втрат, 471435,64 грн. 7% штрафу, 252744,51 грн. пені, 68820,00 грн. витрат зі сплати судового збору. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.03.2014 р. вищезазначене рішення залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 10.07.2014 р. у справі №922/5030/13 постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.03.2014 р. залишено без змін.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом та пред'явлений до виконання до відділу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення.

Державний виконавець у триденний строк з надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

28.01.2015 р. на виконання рішення господарського суду Харківської області від 14.01.2014 р. у справі №922/5030/13 було видано відповідний наказ, який є виконавчим документом та був пред'явлений стягувачем до виконання до ДВС України.

На підставі вказаного наказу старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Попівим Р.І. 11.09.2014 р. була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №44685588 з примусового виконання наказу №922/5030/13.

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний провести виконавя дії по виконанню рішення протягом шести мвсяців з дня вмнесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а по виконанню рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.

22.01.2015 р. старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Попівим Р.І. винесено постанову про зупинення вказаного виконавчого провадження з посиланням на те, що Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості на строк дії процедури погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження.

12.02.2015 р. Публічне акціонерне товариство Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до господарського суду Харківської області зі скаргою на дії органу ДВС України (вх. №27), в якій просило визнати незаконними дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Харківській області щодо винесення постанови від 22.01.2015 р. про зупинення виконавчого провадження ВП №44685588 з примусового виконання виданого господарським судом Харківської області 28.01.2014 наказу №922/5030/13 про стягнення з Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" на користь Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" 47428133,10 грн. основного боргу, 4202155,20 грн. 3% річних, 250071,38 грн. інфляційних втрат, 471435,64 грн. 7% штрафу, 252744,51 грн. пені, 68820,00 грн. витрат зі сплати судового збору; визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Попіва Р.І. від 22.01.2015 р. про зупинення виконавчого провадження ВП №44685588.

В обгрунтування вимог стягувач, зокрема, зазначав, що при прийнятті оскаржуваної постанови органом ДВС були порушені вимоги ст. 37, 39 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки, на його думку, останній не мав законних підстав зупиняти виконавче провадження ВП №44685588 зі стягнення заборгованості з тих лише обставин, що боржник внесений до реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу (далі - ПЕК).

10.03.2015 р. господарським судом Харківської області винесено оскаржувану ухвалу.

Ухвалу мотивовано посиланням на правову природу заборгованості та на ту обставину, що факт включення КП "Харківські теплові мережі" до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", підтверджується відповідною випискою з цього реєстру, та є підставою для обов'язкового зупинення виконавчих проваджень, відкритих відносно підприємства на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".

Колегія суддів погоджується з висновками місцевого господарського суду та, надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, зазначає таке.

Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Зі змісту зазначеного Закону вбачається, що з метою сприяння поліпшенню фінансового стану підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості через здійснення заходів, спрямованих на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу"; його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, і види якої визначені у Законі України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (преамбула, пункти 1.1, 1.2, 1.5 статті 1, частина друга статті 2).

Згідно з п. 1.3. ст. 1 Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 3 зазначеного Закону для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення.

Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до реєстру. Порядок ведення та користування даними реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1.4 статті 1 цього Закону заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів; 6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".

Наведений у Законі перелік підстав, за яких виконавче провадження не зупиняється, не є вичерпним, оскільки підприємства паливно-енергетичного комплексу, внесені до реєстру, залишаються суб'єктами господарських, трудових та інших правовідносин, не пов'язаних з розрахунками за енергоносії.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусового виконання рішень інших органів (посадових осіб), - це сукупність дій органів і посадових осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначений цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно зі ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до цього Закону і не допускати в своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб.

Пунктом 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що обставиною, яка зумовлює обов'язкове зупинення виконавчого провадження є внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов укладеного 29.09.2011 р. між сторонами у справі договору № 06/11-15 ТЕ купівлі - продажу природного газу, оскільки відповідач не здійснив оплату коштів за отриманий природний газ.

Наказом Міністерства палива та енергетики України "Про затвердження переліку підприємств" №568 від 10.11.2005 р. затверджений Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу".

Товариство вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Згідно з копією виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у погашенні заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємства паливно-енергетичного комплексу", КП "Харківські теплові мережі" включено до реєстру 28.11.2005 р. на підставі наказу Мінпаливенерго України від 10.11.2005 р. № 568, з номером особового запису 0090.

Таким чином, на момент винесення постанови про зупинення виконавчого провадження та розгляду скарги боржника було включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Колегія суддів зазначає, що твердження стягувача про те, що відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та рішення Конституційного суду України від 13.12.12 р. №18-рп/2012 у справі №1-26/2012 сума, стягнута за рішенням суду у даній справі, не підтверджена учасниками розрахунків станом на 01.01.2013 р. і тому не підпадає під визначення заборгованості, є помилковими з наступних підстав:

Вищезазначені Закон та рішення Конституційного суду України не ставлять умову щодо зупинення виконавчого провадження в залежність від часу виникнення заборгованості внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

При цьому, стаття 37 Закону України "Про виконавче провадження" не містить будь-яких умов щодо дати виникнення заборгованості. Достатньою та необхідною умовою для зупинення виконавчого провадження по виконанню виконавчих документів, незалежно від дати виникнення боргу, є факт внесення підприємства до відповідного реєстру.

Наведене заявником апеляційної скарги рішення Конституційного суду України від 13.12.12 р. №18-рп/2012 у справі №1-26/2012 за змістом його резолютивної частини відповідає змісту абз. 6 п. 3.7. ст. З Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" стосовно переліку заборгованостей, що виникли до 01.01.2013 р., по стягненню яких відкриті виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо підприємств паливно - енергетичного комплексу, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" не зупиняються, а саме: про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами; відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю; стягнення аліментів; стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 01.01.2011 р.; заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Стягнуті за рішенням господарського суду Харківської області у справі № 5023/5030/13 суми підпадають під визначення, які передбачені п. п. 1 и. 1.4 статті 1 Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", та не підпадають під жодний вид заборгованості, визначеної абз. 6 п. 3.7. ст. З Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", по яким не зупиняється виконавче провадження.

Крім того, 03.07.2014 р. прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів щодо забезпечення розрахунків у паливно - енергетичному комплексі", яким внесено зміни до Закону №2711.

Згідно з пунктом 3.4 зазначеного Закону процедура погашення заборгованості підприємствами паливно - енергетичного комплексу діє до 01.01.2016 р.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками господарського суду про відмову у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Харківській області.

Така правова позиція підтверджується постановою Вищого господарського суду України у аналогічних справах: №922/1670/13 від 04.02.2015 р., №5023/5038/12 від 19.02.2015 р., №922/3209/13 від 19.02.2015 р.

За таких обставин, висновки, викладені в ухвалі иісцевого господарського суду, відповідають вимогам законодавства та фактичним обставинам справи, а доводи, викладені в апеляційній скарзі, позбавлені правового та документального обгрунтування, в зв'язку з чим ухвала господарського суду Харківської області від 10.03.2015 р. у справі №922/5030/13 підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - без задоволення.

Керуючись ст. ст. 101, 102, п. 1 ст. 103, ст. ст. 105, 106 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Харківської області від 10.03.2015 р. у справі № 5023/5030/13 залишити без змін.

Повний текст постанови складено 14.04.2015 р.

Головуючий суддя Гетьман Р.А.

Суддя Бородіна Л.І.

Суддя Лакіза В.В.