Справа № 745/205/15-а
Провадження № 2-а/745/11/2015
09.04.2015 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Смаль І.А.,
при секретарі - Шуляр І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сосницької районної ради про визнання рішення неправомірним та зобов"язання виплатити середню заробітну плату за час працевлаштування, -
До Сосницького районного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Сосницької районної ради про визнання рішення неправомірним та зобов"язання виплатити середню заробітну плату за час працевлаштування, мотивуючи свої вимоги тим, що він працював головою Сосницької районної ради з 16 листопада 2010 року по 28 лютого 2014 року, і був звільнений в зв'язку з достроковим припиненням повноважень, згідно з п. 5 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Рішенням Сосницької районної ради двадцять першої (позачергової) сесії шостого скликання від 28 лютого 2014 року його повноваження як голови Сосницької районної ради були достроково припинені, у зв'язку з заявою про складання повноважень за власним бажанням на підставі ч. 5 ст. 55, п.1 ч. 1 ст. 43, ст. 59 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні". До обрання його на посаду голови Сосницької районної ради в 2010 році він працював начальником ДПІ у Сосницькому районі. На його звернення від 20 березня 2014 року до головного управління Міндоходів у Чернігівській області про поновлення на посаді начальника ДПІ у Сосницькому районі було відмовлено в зв'язку з тим, що посада начальника ДПІ у Сосницькому районі скорочена. Крім цього, у відповіді вказано, що відсутні вакантні посади начальників державних податкових інспекцій головного управління міндоходів у Чернігівській області. Згідно з частиною 2 статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота ( посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи(посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. Він як голова Сосницької районної ради, що працював на виборній посаді, має право на ці гарантії. Однак, при зверненні до районної ради йому було відмовлено у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування рішенням двадцять другої сесії шостого скликання Сосницької районної ради від 28 березня 2014 року. 20 травня 2014 року він зареєструвався в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців як фізична особа-підприємець. Згідно з довідкою районної ради від 11 червня 2014 року за № 01-02/183 його середній денний заробіток за час роботи у районній раді становить 410,79 грн. В зв"язку з цим просить визнати рішення про відмову у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування та зобов"язати Сосницьку районну раду виплатити середню заробітну плату за час працевлаштування в сумі 21771 грн. 82 коп.
Від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та заперечення на адміністративний позов, з яких вбачається що голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови. Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. Вказані гарантії стосуються лише посадовців, які звільняються у зв'язку з припиненням їх повноважень, а не у зв'язку із звільненням з посади. Отже, оскільки ОСОБА_1 був саме звільнений у зв'язку з достроковим припиненням повноважень за власним бажанням згідно з рішенням сесії, а не у зв'язку із закінченням повноважень за виборною посадою, термін якого визначений Конституцією України, тому зазначені гарантії на позивача не поширюються. Також розраховувана заробітна плата за вказаний період повинна становити не 21771,82 грн, а 20950,29 грн. ,оскільки середньоденна заробітна плата становить 410,79 грн. ,кількість робочих днів з 01.03.2014 по 19.05.2014 року становить 51 робочий день.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно з копією трудової книжки серії БТ-ІІ №5308702 та копії рішення Сосницької районної ради двадцять першої (позачергової) сесії шостого скликання від 28 лютого 2014 року позивач ОСОБА_1 працював головою Сосницької районної ради з 16 листопада 2010 року по 28 лютого 2014 року.
Із довідки Сосницької районної ради від 11.06.2014 року за №01-02/183 виданої ОСОБА_1 вбачається, що його заробітна плата за період з 01.12.2013 року по 31.01.2014 року становила за грудень - 9407,35 грн. (відпрацьованих днів - 22), січень - 8256,57 грн. (відпрацьованих днів - 21). Середньоденна заробітна плата становить 410,79 грн.
Із листа головного управління Міндоходів у Чернігівській області від 25.03.2014 року за №305 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у поновленні на посаді в зв'язку з тим, що посада начальника ДПІ у Сосницькому районі скорочена. Вакантні посади начальників державних податкових інспекцій головного управління Міндоходів в Чернігівській області відсутні.
Відповідно до копії рішення Сосницької районної ради двадцять другої сесії шостого скликання від 28 березня 2014 року, депутату районної ради ОСОБА_1 відмовлено у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування.
Відповідно до копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 20.05.2014 року значиться зареєстрованим у даному реєстрі. Тобто з моменту припинення повноважень (28.02.2014 року) до моменту працевлаштування (20.05.2014 року) становить 51 робочий день.
Відповідно до вимог розділу 2,4 Порядку обчислення середньої заробітної плати затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 року №100, довідки Сосницької районної ради від 11.06.2014 року за №01-02/183 розмір заробітної плати за період з 01.03.2014 року по 19.05.2014 року становитиме 20950,29 грн. з розрахунку середньоденної заробітної плати 410,79 грн. та кількості робочих днів за вказаний період 51 робочий день.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України " Про статус депутатів місцевих рад" депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота ( посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Відповідно до п. 5 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження голови районної ради також вважаються достроково припиненими без припинення повноважень депутата ради у разі: 1) звернення з особистою заявою до відповідної ради про складання ним повноважень голови ради.
За таких обставин, суд вважає, що посилання в запереченнях відповідача на відсутність у позивача ОСОБА_1 права на отримання середнього заробітку на період працевлаштування, так як він добровільно склав повноваження, не відповідає вимогам законодавства.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача про визнання рішення неправомірним та зобов"язання виплатити середню заробітну плату за час працевлаштування є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись постановою КМУ від 08.02.1995 року №100 "Порядок обчислення середньої заробітної плати" п. 5 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", 2 ст. 33 Закону України " Про статус депутатів місцевих рад", ст.ст. 71, 158 - 163 КАС України, суд -
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Сосницької районної ради від 28.03.2014 року в частині відмови ОСОБА_1 у збереженні середньої заробітної плати на період працевлаштування.
Зобов"язати Сосницьку районну раду виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток на період працевлаштування з 01.03.2014 року по 19.05.2015 року в сумі 20950,29 грн.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Сосницький районний суд з одночасним поданням апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.А.Смаль