Справа № 740/1515/15
Провадження № 2-а/740/48/15
10 квітня 2015 року м.Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Пантелієнко В.Г. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась із позовом до суду в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови включити розмір сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації при здійсненні перерахунку пенсії як державному службовцю згідно заяви від 24.03.2015 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії призначеної їй відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції на час призначення пенсії згідно ст. 37 в розмірі 85 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що відмова відповідача суперечить вимогам Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про державну службу».
Так як по справі відкрите скорочене провадження, судове засідання по справі не проводилось, а справа розглянута суддею одноособово.
В запереченнях відповідач просить відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що вимоги позивача суперечать нормам чинного законодавства.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
За даними управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 17.06.2009 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».
За документами пенсійної справи страховий стаж позивача складає 37 років 8 місяців, в тому числі 15 років 7 місяців 21 день - стаж державного службовця. Пенсія державного службовця призначена в розмірі 85% від суми заробітної плати.
Зі змісту довідки Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області №3357/Р/25-13/05-032 від 20.03.2015 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с 11) вбачається, що до сум «Інші виплати» включено матеріальну допомогу - 6466,93 гривень та індексацію - 340,58 гривні.
Враховуючи вказану довідку позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з врахуванням до заробітної плати для обчислення пенсії вищезазначених сум матеріальної допомоги та індексації згідно складових заробітної плати.
Листом від 26.03.2015 року № 1814/06-12 (а.с 13) відповідачем відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1, з посиланням на те, що матеріальна допомога та індексація не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує за виконану ним роботу.
Статтею 2 вказаного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Зі змісту ст. 37 вказаного Закону (в редакції на час призначення пенсії позивачу) вбачається, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Аналіз вищевказаних норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Положеннями п.п 2.2.7 п.2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5 встановлено, що суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до фонду додаткової заробітної плати.
Враховуючи викладене, а також те, що суми виплат пов'язані з індексацією заробітної плати віднесені Законом України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, то відповідні виплати повинні враховуватись відповідачем при визначенні заробітної плати для розрахунку пенсії.
Крім того приписами ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм суд приходить до висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак, які не включаються до складу заробітної плати державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» повинні враховуватись відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача.
Аналогічна позиція викладена у рішенні Верховного Суду України від 16.09.2014 року у справі № 21-314а14 та від 20.02.2012 року у справі № 21 -430а11.
Отже листом управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області від 26.03.15 року в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії від 24.03.2015 року, відмовлено неправомірно.
Згідно абз. 1-2 ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Аналогічні строки перерахунку призначеної пенсії містяться і в ч.1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Як вбачається з листа Управління від 26.03.2015 року № 1814/06-12 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця 24.03.2015 року, тобто після 15 числа березня 2015 року, а тому в силу приписів ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01 квітня 2015 року.
Стаття 256 КАС України містить вичерпний перелік постанов суду, які виконуються негайно, постанова про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії до вказаного переліку не належать, отже вимога позивача про звернення постанови суду до негайного виконання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 158, 160-163 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про державну службу», суддя,
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 включити суму матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 6466,93 гривень та індексації в розмірі 340,58 гривні.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області врахувати в заробітну плату для призначення пенсії ОСОБА_1 за віком інших виплат, до яких відносяться індексація, матеріальна допомога на оздоровлення.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Ніжині та Ніжинському районі в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (згідно редакції чинної на час призначення пенсії) в розмірі 85 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації - на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, з 01 квітня 2015 року з урахуванням виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя В.Г. Пантелієнко