Справа № 694/436/15-а
2-а/694/25/15
іменем України
30.03.2015 року м. Звенигородка
Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Гончаренко Т.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
16.03.2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області, визнавши його дії неправомірними, здійснити перерахунок її пенсії державного службовця, починаючи з 17.09.2014 року, в призначеному розмірі 90 % заробітної плати, згідно з наданою довідкою Головного управління юстиції у Черкаській області від 26.02.2015 року № 1370/7 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням зазначених в ній сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових потреб та сум індексації заробітної плати, у зв'язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року № 700 та від 01.02.2008 року № 34.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з 30.01.2003 року отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний страховий стаж становить 35 років 11 місяців 28 днів, стаж державної служби складає 27 років 07 місяців 09 днів.
При призначенні пенсії відповідачем не були враховані в розрахунок матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та суми індексації заробітної плати.
ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду в Звенигородському районі Черкаської області із заявою про перерахунок розміру пенсії в розмірі 90 %, з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових потреб та сум індексації заробітної плати, згідно наданої нею довідки.
11.03.2015 року УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області надало відповідь, в якому відповідач відмовив в перерахунку призначеної пенсії з включенням до заробітної плати сум матеріальної допомоги та зазначив, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погоджуючись з даним рішенням УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області позивач звернулася до суду з даним позовом.
В наданий судом строк відповідач подав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, а тому підстав для включення до заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальних допомог та сум одноразових премій та перерахунку пенсії позивача немає.
Матеріали, які наявні у справі є достатніми для всебічного та об'єктивного розгляду даної справи, а тому, у відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області. З 30.01.2003 року отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний страховий стаж становить 35 років 11 місяців 28 днів, стаж державної служби складає 27 років 07 місяців 09 днів. Розрахунок пенсії позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на для вирішення соціально-побутових потреб та сум індексації заробітної плати.
Згідно довідки Головного управління юстиції у Черкаській області від 26.02.2015 року № 1370/7 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", в графі "надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи" включені суми за січень 2006 року - 365,40 грн., за лютий 2006 року - 365,40 грн., за березень 2006 року - 311,55 грн., за квітень 2006 р. - 303,10 грн., за травень 2006 р. - 365,40 грн., за червень 2006 р. - 365,40 грн., за липень 2006 р. - 365,42 грн.,за серпень 2006 р. - 365,40 грн., за вересень 2006 р. - 365,40 грн., за жовтень 2008 р. - 365,13 грн., за листопад - 2006 р. - 364,67 грн., за грудень 2006 р. - 365,40 грн., за січень 2007 року - 365,40, за лютий 2007 року - 347,84 грн., за березень 2007 року - 365,40 грн., за квітень 2007 р. - 365,40 грн., за травень 2007 р. - 365,64 грн., за червень 2007 р. - 366,97 грн., за липень 2007 р. - 420,70 грн.,за серпень 2007 р. - 420,70 грн., за вересень 2007 р. - 420,70 грн., за жовтень 2007 р. - 405,18 грн., за листопад 2007 р. - 420,70 грн., за грудень 2007 р. - 420,70 грн., всього - 8953,09 грн.; в графі "премії" включені суми за березень 2006 року - 486 грн., за квітень 2006 р. - 1056 грн., за травень 2006 р. - 1000 грн., за червень 2006 р. - 301 грн., за липень 2006 р. - 248 грн.,за серпень 2006 р. - 274 грн., за вересень 2006 р. - 274 грн., за жовтень 2008 р. - 187 грн., за листопад - 2006 р. - 87 грн., за грудень 2006 р. - 274 грн., за квітень 2007 р. - 321 грн., за травень 2007 р. - 164 грн., за червень 2007 р. - 138 грн., за серпень 2007 р. - 631 грн., за вересень 2007 р. - 631 грн., за жовтень 2007 р. - 1010 грн., за листопад 2007 р. - 527 грн., за грудень 2007 р. - 2272 грн., всього - 9881 грн.; в графі "премії до державних, професійних свят та ювілейних дат" включені суми за березень 2006 року - 100 грн., за вересень 2006 року - 500 грн., за липень 2007 року - 200 грн., за серпень 2007 року - 200 грн., за жовтень 2007 року - 200 грн., всього - 1200 грн.; в графі "інші виплати" - за січень 2006 року - 12,08 грн., за лютий 2006 року - 5,78 грн., за червень 2006 р. - 8,93 грн., за липень 2006 р. - 8,93 грн.,за серпень 2006 р. - 8,93 грн., за вересень 2006 р. - 8,93 грн., за жовтень 2008 р. - 2767,19 грн., за листопад - 2006 р. - 20,64 грн., за грудень 2006 р. - 37.37 грн., за січень 2007 року - 48,83 грн., за лютий 2007 року - 48,83 грн., за березень 2007 року - 56,70 грн., за квітень 2007 р. - 60,59 грн., за травень 2007 р. - 1374,85 грн., за серпень 2007 р. - 12,34 грн., за вересень 2007 р. - 20,20 грн., за жовтень 2007 р. - 20,45 грн., за листопад 2007 р. - 1838,05 грн., за грудень 2007 р. - 54,53 грн., всього - 6414,15 грн. (матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань становить 5934,24 грн., індексація заробітної плати - 479,91 грн.) На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.12.2013 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно положень ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 37 ч.1 цього Закону від 16.12.1993 року пенсія державним службовцям призначалась до 01.10.2011 року в розмірі 90%; з 01.10.2011 року - 80%; з 23.04.2014 року - 70%; з 01.01.2015 року - 60% від суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На письмове звернення позивачки, УПФ України в Звенигородському районі повідомило, що до заробітку, який враховується при обчисленні пенсії державним службовцям, немає підстав включати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян, компенсацію за невикористану відпустку.
Дана відмова є неправомірною, виходячи із наступного.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
У відповідності до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі :
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону {Пункт 1 статті 41 в редакції Закону № 2464-VI від 08.07.2010}
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Тому матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація на заробітну плату, на які нараховувались страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою від 26.02.2015 року № 1370/7, враховуються при обчисленні розміру пенсії позивачу .
На правильність такої позиції вказував Верховий Суд України у своїх постановах . Зокрема у постанові Верховного Суду України від 04 березня 2014 року № 21-14а 14 зазначено, що Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону N 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року (Постанова N 21-430а11), 14 (Постанова N 21-125а13), 28 травня (Постанова N 21-97а13) та 6 листопада 2013 року (Постанова N 21-350а13) (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Висновок касаційного суду у справі, що розглядається, про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, відповідає практиці Верховного Суду України з розгляду спорів цієї категорії та є наслідком правильного застосування норм матеріального права. Так, перевагу надано спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення"), а не законам України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" та від 24 березня 1995 року "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними.
Тому , на підставі викладеного , позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині покладення обов'язку на відповідача провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % від заробітної плати, з урахуванням всіх складових ( отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи, в тому числі матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , починаючи з 17.09.2014 року. Таким чином, відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з метою донарахування призначеної позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, згідно наданих нею довідок, відповідно до законодавства, яке діяло на момент останнього перерахунку пенсій держаного службовця, в розмірі 90 % заробітної плати є незаконною, а тому позов підлягає до задоволення повністю.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,17,71,159-163,167, ч. 1 п. 1 ст. 256 КАС України, на підставі ст. 41 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , Законом України "Про державну службу" , ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці" суд ,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області щодо відмови в здійснені перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця за період з 17 вересня 2014 року, відповідно до ст..37-1 Закону України "Про державну службу", в розмірі 90% заробітної плати з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати відповідно до довідки Головного управління юстиції у Черкаській області від 26.02.2015 року № 1370/7, з проведеним коригуванням цих виплат, у зв'язку із підвищенням посадових окладів державним службовцям, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №700 та від 01.02.2008 року №34.
Копію постанови суду не пізніше наступного дня її ухвалення направити сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 діб з дня отримання копії постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Звенигородський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала до апеляційного суду.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя