01.04.2015 .
Провадження № 2-а/331/36/15
Справа 331/1548/15-а
01 квітня 2015 року м. Запорожжя
Жовтневий районний суд м.Запоріжжя у складі судді Мінасова В.В., при секретарі Федорович Ю.Г., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому вказав, що він працює на посаді генерального директора ТОВ «Гамма-центр». Постановою відповідача № 28 від 17.02.2015 року його притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 ст.. 165-5 КпАП України за виявлені правопорушення при видачі та використанні санаторно-курортних путівок на суму 8484 грн. Вважає постанову протиправною та безпідставною. Тому просить скасувати постанову, а провадження по справі закрити.
Представник позивача в судовому засіданні наполягає на задоволенні позову на підставах, викладених в ньому.
Представник відповідача проти позову заперечує. Пояснила, що в грудні 2014 року Запорізькою міською виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування було проведено позапланову перевірку дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів у ТОВ «Гамма-центр». Під час перевірки була виявлена неправомірна витрата коштів фонду при виділені путівок працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки у першому випадку не було довідки форми 070/о, у другому - довідка оформлена неналежним чином. Тому керівника підприємства було притягнуто до адміністративної відповідальності. Про час та місце слухання справи його було повідомлено, але він не з'явився. Позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності законно, тому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що постановою начальника Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 28 від 17.02.2015 року притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 ст.. 165-5 КпАП України за виявлені правопорушення при видачі та використанні санаторно-курортних путівок на суму 8484 грн., чим порушені ч.1,2 ст. 47, ст..50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, замовленими похованням».
Відповідно до протоколу № 28 від 16.02.2015 року генеральним директором ТОВ «Гамма-центр» ОСОБА_1 допущено порушення порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме: неправомірно витрачені страхові кошти - 8484 грн. 2 випадки в жовтні 2012 року,чим порушені ч.1,2 ст. 47,50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, замовленими похованням».
Вказані протокол та постанова складені за результатами перевірки, оформленими актом від 19.12.2014 року, в якому зафіксовані вказані порушення, а саме: неправомірна витрата коштів фонду при виділені путівок працівникам ОСОБА_2 та ОСОБА_3, оскільки у першому випадку не було довідки форми 070/о, у другому-ця довідка оформлена неналежним чином.
Відповідно до ч.1,2 ст. 47 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом
Фонду на зазначені цілі, та в порядку ( z0339-09 ) і на умовах, визначених правлінням Фонду.
2. Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.
Згідно зі ст. 50 цього Закону матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).
2. Застрахованим особам, зазначеним у частинах другій та третій статті 6 цього Закону, призначення та виплата матеріального забезпечення, а також надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюються виконавчою дирекцією відділення Фонду за місцем здійснення їх обліку як страхувальників.
3. Рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової
організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для
надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Частиною 1 ст. 165-5 КпАП України передбачена відповідальність за порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами, які використовують найману працю, порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів.
Згідно з ч.1 ст. 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення, серед іншого, зазначаються: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення;
Частиною 2 ст. 283 КпАП України передбачено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення, серед іншого, повинна містити: опис обставин, установлених при розгляді справи;
Відповідачем у протоколі та постанові по справі про адміністративне правопорушення в порушення наведених вимог законодавства фактично процитоване диспозицію ч.1 ст. 165-5 КпАП України, а суть правопорушення та виклад обставин відсутні, оскільки не зазначено, які саме дії вчинив ОСОБА_1
Крім того, частинами 1, 2 ст.38 КпАП України встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Також Листом Міністерства Юстиції України за №22-34-1465 від 01.12.2003 року роз'яснено, що триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою (наприклад, проживання без паспорта, самовільне будівництво будинків або споруд тощо), припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, або притягненням винної у невиконанні особи до відповідальності. Дуже часто ці правопорушення є наслідками протиправної бездіяльності.
Листом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 01-16/548 від 12.03.2014 року роз'яснено, що триваючими слід вважати порушення посадовими особами порядку використання коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення, оскільки такі порушення можуть здійснюватися безперервно шляхом невиконання обов'язку, зокрема щодо неповернення Фонду сум неправомірних витрат або належних до сплати страхових коштів.
Оскільки ОСОБА_1 в жовтні 2012 року допущені порушення порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, тобто разові дії, то вказане правопорушення не є триваючим.
Тому позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності після спливу строку, передбаченого ст.. 38 КпАП України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 71, 156-161 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Скасувати постанову № 28 від 17.02.2015 року прийняту Запорізькою міською виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за частиною 1 ст.. 165-5 КпАП України.
Постанова є остаточною та апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя: В.В.Мінасов