14.02.2015 .
Провадження 2а/331/7/15
331/9534/14-а
14 лютого 2015 року місто Запоріжжя
Жовтневий районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Мінасова В.В., при секретарі Федорович Ю.Г., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ України в Жовтневому районі м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
01 грудня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що вона працювала в УНБУ в Запорізькій області. Після виходу на пенсію з червня 2012 року отримує пенсію державного службовця. Для призначення пенсії позивачем були подані відповідачу довідки УНБУ в Запорізькій області про складові заробітної плати 01.08.2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Запоріжжя з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на які нараховувався збір на обов'язкове пенсійне страхування. Відповідач листом від 15.08.2014р. відмовив у перерахунку пенсії, тому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, та зобов'язати зробити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 80% всієї заробітної плати, починаючи зх. 08.06.2012 року.
Відповідач надав суду письмове заперечення в якому посилається на ст.ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу» ст.1 ЗУ «Про оплату праці», Постанову КМУ від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та вважає що відповідно до їхнього тексу матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця для врахування при обчислені розміру пенсії державного службовця. Також відповідач зазначає, що п.24 розділу 2 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01.04.2014 року у ст..37 Закону України "Про державну службу" передбачено, що пенсія державним службовцям
призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Вважає дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі Запорізької області правомірними, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, отримує пенсію державного службовця та перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі міста Запоріжжя.
01.08.2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Запоріжжя з заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на які нараховувався збір на обов'язкове пенсійне страхування із розрахунку 80% всієї заробітної плати.
Листом від 15.08.2014р. вих. № 139/Б-9 відповідач повідомив позивача про відмову врахувати надану нову довідку для обчислення пенсії посилаючись на норми Закону України «Про державну службу»
Відповідно до довідки УНБУ в Запорізькій області № 07-054/2516 від 07.06.2012 року на індексацію заробітної плати ОСОБА_1 як і на інші виплати в період з червня 2010 по травень 2012 років нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, податковуваного доходу (прибутку), сукупного податковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ч.1 ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної
плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
Таким чином чинне законодавство відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо не включення в перерахунок позивачу пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є незаконними, оскільки не відповідають вищезазначеним вимогам закону, а тому позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.
Суд не приймає посилання відповідача на п.24 розділу 2 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», оскільки ці положення регламентують призначення пенсії з 01.04.2014 року, а позивачу її було призначено раніше.
Згідно зі ст.. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Тому перерахунок повинен бути зроблений згідно зі ст..37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на час призначення пенсії.
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням
з Міністерством соціальної політики.
Згідно з ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
Тобто підставою для перерахунку пенсії є подання особою до УПФУ заяви та довідки про заробітну плату, яка видається за останнім місцем роботи.
Оскільки заявник звернулася за перерахунком пенсії 01.08.2014 року то перерахунок пенсії повинен бути проведений з 01 серпня 2014 року.
Тому позовні вимоги за період з 08.06.2012 по 31.07.2014 років задоволенню не підлягають через пропуск строку звернення до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11,71, 86, 99,100, 159-163, 183-2, КАС України, ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. " ст. 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення»
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Запоріжжя здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 серпня 2014 року з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань з урахуванням 80 відсотків від суми заробітної плати на час призначення пенсії.
В решті позовні вимоги залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в Дніпропетровський Апеляційний адміністративний суд на протязі десяти днів з дня її отримання, шляхом подання апеляційної скарги адміністративному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя: В.В. Мінасов