Постанова від 23.09.2014 по справі 0808/9350/2012

23.09.2014 .

Провадження № 2-а/331/150/14

№ 0808/9350/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2014 року м. Запоріжжя

Жовтневий районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді Мінасова В.В., при секретарі Печеник І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 Комунальної установи «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Запорізької обласної ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманих коштів та моральної шкоди

ВСТАНОВИВ

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_2 . Його законний представник звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_3 за отриманням позивачем статусу члена родини померлого інваліда війни 2 групи. В ОВК знаходилося свідоцтво про хворобу № 301. Згідно з висновком МСЕК № 1 від 19.06.2006 року смерть ОСОБА_2 настала від захворювання, не пов'язаного з проходженням військової служби. Однак військомат, маючи свідоцтво № 301 та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , не провів причинно-наслідковий зв'язок між захворюванням та смертю. 08.05.2009 року МСЕК, керуючись наданими нею тими ж документами та амбулаторною картою ОСОБА_2 , встановив причинний зв'язок смерті ОСОБА_2 з проходженням військової служби. Вважає, що це відповідачі повинні збирати та передавати документи. Через дії відповідачів позивач три роки не отримував пільги як член родини померлого інваліда війни 2 групи у сумі 25446,72 грн. Тому позивач просить стягнути з відповідачів по 12723,36 грн. матеріальної шкоди у вигляді недоотриманої пенсії та 12500 грн. моральної шкоди з кожного.

В подальшому позивач збільшив позивні вимоги, просить стягнути з відповідачів по 12723,36 грн. матеріальної шкоди у вигляді недоотриманої пенсії та 35000 грн. моральної шкоди з кожного

В судовому засіданні представники позивача на задоволенні позову наполягають на підставах, викладених в ньому. Законний представник позивача ОСОБА_3 також пояснила, що в 2006 році вона не повідомляла Запорізький ОВК про наявність амбулаторної карти ОСОБА_2 . Вважає, що ОВК повинен збирати документи для МСЕК, а не вона.

Представник КУ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Запорізької обласної ради в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що про наявність медичної карточки ОСОБА_2 . МСЕК в 2006 році відомо не було. На підставі наданих документів МСЕК не побачила причинного зв'язку смерті ОСОБА_2 з проходженням військової служби. Коли ОСОБА_3 в 2009 році надала амбулаторну карту, то зв'язок було встановлено. Тому вважає висновок МСЕК від 2006 року обґрунтованим.

Представник Запорізького обласного військового комісаріату позов не визнав та пояснив, що в 2006 році до ОВК звернулася ОСОБА_3 за отриманням статусу члена родини померлого інваліда війни 2 групи для ОСОБА_1 . При цьому вона надала тільки два документа - свідоцтво про хворобу № 301 та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 . Оскільки ОВК не є тим органом, що встановлює причинний зв'язок смерті з захворюванням, одержаним під час проходження військової служби, медичні документи ОСОБА_2 були направлені до МСЕК. Згідно з висновком МСЕК № 1 від 19.06.2006 року смерть ОСОБА_2 настала від захворювання не пов'язаного з проходженням військової служби. Тому ОСОБА_1 не було встановлено статус члена родини померлого інваліда війни 2 групи. Законодавством на військові комісаріати не покладено обов'язок збирати медичні документи, більш того, їм їх медичні установи не нададуть. З 01.01.2007 року функції призначення, виплати та перерахунку пенсії військовослужбовцям покладені на органи Пенсійного Фонду України.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що згідно з пенсійним посвідченням ОСОБА_2 є інвалідом війни 2 групи.

Відповідно до свідоцтво про хворобу № 301 від 11 серпня 1944 року ОСОБА_2 встановлено діагноз: двохсторонній хронічний гнійний мезотимпаніт з різким порушенням слуху. Реактивний невроз з істеричними реакціями.

Зі свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 помер від симптоматичної артеріальної гіпертензії.

Згідно з висновком МСЕК № 1 від 19.06.2006 року смерть ОСОБА_2 настала від захворювання не пов'язаного з проходженням військової служби

08.05.2009 року МСЕК встановив причинний зв'язок смерті ОСОБА_2 з проходженням військової служби.

З відповіді управління охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації № 02.Я/особ. від 01.07.2009 року ОСОБА_3 вбачається, що питання причинного зв'язку смерті ОСОБА_2 з проходженням військової служби розглядалось МСЕК № 1 19.06.2006 року на підставі направлення ІНФОРМАЦІЯ_3 та на підставі наданих ним документів - свідоцтва № НОМЕР_1 та свідоцтва про смерть ОСОБА_2 08.05.2009 року МСЕК повторно розглянула дане питання. МСЕК були надані свідоцтво № 301, свідоцтво про смерть ОСОБА_2 та амбулаторна карта ОСОБА_2 .

Ухвалою Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 23 вересня 2014 року провадження в адміністративної справі за позовом ОСОБА_1 до Комунальної установи «Обласний центр медико-соціальної експертизи» Запорізької обласної ради про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманих коштів та моральної шкоди закрито.

Відповідно до п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1235 «Про затвердження Положення про військові комісаріати», яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, районні, міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: …сприяють звільненим з військової служби військовослужбовцям і членам сімей померлих військовослужбовців у своєчасному огляді в медико-соціальних експертних комісіях, якщо їх право на пенсію, допомогу або пільги пов'язане з встановленням їм інвалідності;

Тобто, відповідно до вказаного нормативного акту, який регулює діяльність військових комісаріатів, на ОВК не було покладення обов'язку відшукання та збирання будь яких документів для проходження МСЕК. Сприяння позивачу в проходженні МСЕК виразилося в направленні наданих заявником та відомих ОВК документів до МСЕК.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому суд не може погодитися з доводами позивача про протиправність дій Запорізького ОВК.

За таких обставин, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають. Також не підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення моральної шкоди, оскільки вини відповідача в цьому не встановлено.

На підставі викладеного, та керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1235 «Про затвердження Положення про військові комісаріати», ст.ст. 2, 9, 69-71, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманих коштів та моральної шкоди відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.В.Мінасов