15.10.2014 .
Провадження № 2-а/331/147/14
Справа 331/6334/14-а
15 жовтня 2014 року м. Запорожжя
Жовтневий районний суд м.Запоріжжя у складі судді Мінасова В.В., при секретарі Печеник І.І., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника директора Виконавчої дирекції Запорізького відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_2, Виконавчої дирекції Запорізького відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому вказала, що вона працює на посаді головного бухгалтера КП «Водоканал». Постановою відповідача №187 від 29.07.2014 року її притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 ст.. 165-5 КпАП України за виявлені правопорушення при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму 2093,4 грн. Вважає постанову протиправною та безпідставною. Тому просить скасувати постанову, а провадження по справі закрити.
Позивач в судовому засіданні наполягає на задоволенні позову на підставах, викладених в ньому. Пояснила, що відділ кадрів надавав відомості бухгалтерії про трудовий стаж працівників. На підставі цього бухгалтерія робила нарахування працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності. Тому її вини у переплаті цих коштів немає. Більш того, йдеться про порушення з липня по грудень 2013 року, які виявлені при перевірці в липні 2014 року. Тому сплив строк притягнення до відповідальності.
Представник відповідачів проти позову заперечує. Пояснила, що за фінансово-господарську діяльність відповідальними є директор та головний бухгалтер КП «Водоканал». Проти виявлених порушень позивач не заперечувала. Вважає, що строк притягнення до адміністративної відповідальності не сплив, оскільки це порушення є триваючим. Позивач була притягнута до адміністративної відповідальності законно, тому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу № 171 від 17.07.2014 року головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку та виявлено порушення головним бухгалтером КП «Водоканал» ч.1 ст. 22, 7, 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, замовленими похованням», п. 4.13 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 року №12, а саме: при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму 2093,4 грн. (16 випадків); несвоєчасне повернення часткової вартості за путівки - 3481,8 грн.
Постановою №187 від 29.07.2014 року на головного бухгалтера КП «Водоканал» ОСОБА_1 накладено штраф в розмірі 255 грн. за правопорушення при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму 2093,4 грн. В іншій частині справа закрита через сплив строку.
Вказані протокол та постанова складені за результатами перевірки, оформленими актом від 17.07.2014 року, в якому зафіксовані вказані порушення, а саме: розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності не відповідає страховому стажу застрахованих осіб (включені роки, коли мати знаходилася в відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку).
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини. Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
Статтею 37 цього Закону встановлений розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Частиною 1 ст. 165-5 КпАП України передбачена відповідальність за порушення посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами, які використовують найману працю, порядку використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, несвоєчасне або неповне їх повернення, несвоєчасне подання або неподання встановленої звітності, подання недостовірної звітності щодо використання страхових коштів.
Тому суд вважає, що вини ОСОБА_1 у порушенні при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності немає, оскільки відповідачем не доведено, що саме не неї покладено обов'язок перевіряти відомості подані відділом кадрів щодо страхового стажу працівника..
Крім того, частинами 1, 2 ст.38 КпАП України встановлено, що адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Також Листом Міністерства Юстиції України за №22-34-1465 від 01.12.2003 року роз'яснено, що триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою (наприклад, проживання без паспорта, самовільне будівництво будинків або споруд тощо), припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, або притягненням винної у невиконанні особи до відповідальності. Дуже часто ці правопорушення є наслідками протиправної бездіяльності.
Листом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 01-16/548 від 12.03.2014 року роз'яснено, що триваючими слід вважати порушення посадовими особами порядку використання коштів, несвоєчасне або неповне їх повернення, оскільки такі порушення можуть здійснюватися безперервно шляхом невиконання обов'язку, зокрема щодо неповернення Фонду сум неправомірних витрат або належних до сплати страхових коштів.
Оскільки посадовими особами КП «Водоканал» були вчинені дії по виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам, тобто разові дії, то вказане правопорушення не є триваючим.
Тому позов доведений та обґрунтований і підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 71, 156-161 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Скасувати постанову №187 від 29.07.2014 року прийняту заступником директора Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за частиною 1 ст.. 165-5 КпАП України.
Постанова є остаточною та апеляційному оскарженню не підлягає.
Суддя: В.В.Мінасов