Справа № 694/1437/14-а
2-а/694/55/14
іменем України
27.08.2014 року м. Звенигородка
Суддя Звенигородського районного суду Черкаської областіНестерук Т.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
08 серпня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просила зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області, провести перерахунок та постійну виплату призначеної їй пенсії державного службовця, починаючи з 08.02.2014 року, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» призначеному розмірі 80 % заробітної плати, згідно з наданими довідками від 07.07.2014 року № 2626/03 про заробітну плату за 24 місяці перед виходом на пенсію, з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з 16.11.2006 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області. Спочатку отримувала пенсію за віком, яка нарахована згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 31.08.2010 року отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця. Загальний страховий стаж становить 33 роки 05 місяців 23 дні, стаж державної служби складає 10 років 05 місяців 23 дні.
Для призначення пенсії було враховано посадовий оклад, доплата за ранг та вислугу років, щомісячні премії та доплата за інтенсивність праці. При цьому інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразові премії не були враховані в розрахунок пенсії державного службовця при призначенні пенсії.
29 липня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду в Звенигородському районі Черкаської області із заявою про перерахунок розміру пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, та просила врахувати 80 % від матеріального забезпечення, з якого сплачено страхові внески.
05.08.2014 року від УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області на адресу позивача надійшов лист, в якому відповідач відмовив в перерахунку призначеної пенсії з включенням до заробітної плати сум матеріальної допомоги та зазначив, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70% суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погоджуючись з даним рішенням УПФУ в Звенигородському районі Черкаської області позивач звернулася до суду з даним позовом.
В наданий судом строк відповідач подав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою, а тому підстав для включення до заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальних допомог та сум одноразових премій та перерахунку пенсії позивача немає.
Матеріали, які наявні у справі є достатніми для всебічного та об'єктивного розгляду даної справи, а тому, у відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Згідно записів трудової книжки позивач ОСОБА_1 має загальний стаж 33 роки 05 місяців 23 дні, стаж державної служби складає 10 років 05 місяців 23 дні.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області з 16.11.2006 року. Спочатку отримувала пенсію за віком, яка нарахована згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 31.08.2010 року отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця. При цьому, розрахунок пенсії позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальних допомог та одноразових премій.
Згідно довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області від 09.07 2014 розу в графі «інші виплати» (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) включені суми за серпень 2008 року - 1895,04 грн., 154,39 грн., вересень 2008 року - 4,96 грн., за жовтень 2008 року - 56,20 грн., листопад 2008 року - 39,94 грн., грудень 2008 року - 78,27 грн., за січень 2009 року - 2007,01 грн., 89,65 грн., лютий 2009 року - 39,53 грн., березень 2009 року - 127,78 грн., квітень 2009 року - 139,82 грн.,травень 2009 року - 151,19 грн., червень 2009 року - 151,19 грн., липень 2009 року - 162,57 грн., серпень 2009 року - 171,93 грн., вересень 2009 року - 1931,78 грн., 171,93 грн., жовтень 2009 року - 171,93 грн., листопад 2009 року - 191,21 грн., грудень 2009 року - 203,86 грн., січень 2010 року - 250,27 грн., лютий 2010 року - 250,27 грн., березень 2010 року - 280,69 грн., квітень 2010 року - 307,63 грн., травень 2010 року - 307,63 грн., червень 2010 року - 307,63 грн., липень 2010 року 2126,29 грн., 309,07 грн., серпень 2010 року - 65,35 грн. На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.13-14).
Відповідно до вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менш 10-ти років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Як передбачено ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати(доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкову державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески(збори)до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Виходячи з цього, отримуванні застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 1 та 4 ст. 37 Закону в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для жінок не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
З 01 жовтня 2011 року положення ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність та внесено зміни до розміру відсотків суми заробітної плати державних службовців при призначенні пенсії, тобто 80 %, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року.
З 1 травня 2014 року вдруге змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні на 70 % від суми заробітної плати державного службовця, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статі Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії, у зв'язку з прийняттям Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», змін не зазнали.
Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені Законами України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні», та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Крім того, згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17.12.2013 року № 21-445а13, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та судів України при вирішенні подібних справ.
Таким чином, відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії державного службовця з метою донарахування призначеної позивачу пенсії з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та сум одноразових премій, згідно наданих нею довідок, відповідно до законодавства, яке діяло на момент останнього перерахунку пенсій держаного службовця, в призначеному розмірі 90 % заробітної плати є незаконною, а тому позов підлягає до задоволення повністю.
На підставі ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути сплачений нею судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
На підставі ч. 2 ст. 33, ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст.11, 69-71, 99, 160-163, 183-2, 256 КАС України,суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій про відмову в перерахунку розміру пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області щодо відмови в здійснені перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням призначеного розміру 80 % заробітної плати, з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допоміг для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, починаючи з 08 лютого 2014 року відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 80% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальних допомог на оздоровлення, матеріальних допомог для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Копію постанови суду не пізніше наступного дня її ухвалення направити сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку на протязі 10 діб з дня отримання копії постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Звенигородський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала до апеляційного суду.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Т.М. Нестерук