Постанова від 07.04.2015 по справі 264/1326/15-а

Справа № 264/1326/15-а

2-а/264/100/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" квітня 2015 р. м. Маріуполь

Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області в особі судді Матвєєвої Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

В березні 2015 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя про перерахунок індексації пенсії, просила визнати неправомірними дії відповідача при проведенні позивачу індексації пенсії. Також просила зобов'язати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням базового місяця грудень 2013р. відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078; зобов'язати провести нарахування та виплату сум індексації з 01.01.2014р. в межах строку звернення до суду.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. В листопаді 2014 року з відповіді на свій запит позивачка довідалася про порушення відповідачем порядку проведення індексації її пенсії. Вказує про неправильність визначення базового місяця при проведені індексації пенсії з грудня 2013 року. З грудня 2013р. не відбувалось підвищення пенсії, а індекс споживчих цін з січня 2014р. неодноразово перевищував показник у розмірі 101%, що свідчить про необхідність проведення індексації грошових доходів населення з січня 2014р. В обґрунтування цього посилається на власний розрахунок та положення ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву з клопотанням про підтримку позовних вимог в повному обсязі та про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась та надіслала свої заперечення на адміністративний позов, в яких зазначила, що позовні вимоги не визнає. Позивачка знаходиться у них на обліку з 17.10.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку з прийняттям постанови КМУ від 13 червня 2012 року № 526, що набрала чинності 21.06.2012р., були внесені зміни до абзацу 3 пункту 5 вказаного Порядку в частині визначення базового місяця для проведення індексації. За новою редакцією абз.3 п. 5 Порядку місяць підвищення розміру пенсії вважається базовим, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи ні. Пенсія ОСОБА_1 зростала у зв'язку з підвищенням мінімального прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, а також у зв'язку з щорічним підвищенням відповідно до ч.2, 3 ст. 42 Закону 1058. Всі підвищення носили постійний характер. Також вказує про пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду.

Суд, дослідивши докази по справі в їх сукупності, прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За даними трудової книжки позивачка припинила трудову діяльність та не працює з 28 лютого 2011р.

В досудовому порядку позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії.

УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя листом від 24.11.2014 р. повідомило позивача, що пенсія виплачується вірно, відповідно до вимог діючого законодавства з урахуванням страхового стажу та заробітної плати.

Згідно довідки, виданої УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя, розмір виплаченої пенсії позивача в грудні 2013 року склав - 1049,00 грн. На думку позивача з цього місяця - з грудня 2013р. було порушено відповідачем порядок проведення подальшої індексації, оскільки не було здійснено індексації пенсії та її підвищення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 Закону визначені об'єкти індексації, зокрема пенсії.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, тобто Порядком № 1078.

Згідно з п. 1-1 цього Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін (абз. 1); індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка (абз. 2); індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (абз. 3); обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком (абз. 4); для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту (абз. 5).

Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1. Відповідно до п. 4. Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (абз. 1); у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат) (абз. 3); частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає (абз. 5); сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абз. 6); у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства (абз. 7).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться, з наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації (абз. 1); у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку (абз. 2).

З 21.06.2012р. абзац 3 пункту 5 Порядку прийнятий в новій редакції. Розглядаючи спір суд застосовує нині діючу редакцію абз. 3 п. 5 Порядку, відповідно до якої у разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.

За змістом наведених положень діючої редакції абз.3 пункту 5 Порядку місяць підвищення розміру пенсії вважається базовим, незалежно від того, перевищила сума підвищення пенсії суму можливої індексації, чи не перевищила. Тобто в разі навіть незначного підвищення розміру пенсії не випереджаючим індексацію шляхом, місяць в якому відбулось таке підвищення вважається базовим.

Проте з наданих відповідачем документів вбачається, що останнє підвищення пенсії позивача відбулась в грудні 2013 року в розмірі 1049,00 грн.

З грудня 2013р. по листопад 2014р. розмір фактично призначеної та виплаченої пенсії позивача був незмінний та становив 1049,00 грн. Відповідач не надав суду жодних доказів, які б підтверджували, що з грудня 2013 року відбулось будь-яке підвищення пенсії позивача.

Натомість в наданій довідці відповідача про базові місяці для обчислення індексації пенсії вказано, зокрема, що в травні, червні, липні 2014 відбулась зміна базових місяців.

Проведена судом перевірка поданих позивачем розрахунків, підтвердила, що в подальшому, після грудня 2013 року, не відбувалося підвищення його пенсії в будь-якому розмірі. В травні, червні, липні 2014 року фактичного підвищення пенсії відповідачем взагалі не проводилось, натомість розмір індексації пенсії за законом повинен був скласти у цих місяцях відповідно - 28,47 грн., 60,74 грн. та 98,70 грн. Виходячи з вимог абз. 3 п. 5 Порядку зазначені місяці не можуть вважатися базовими, оскільки грошового доходу (пенсії) підвищено не було, тому базовим місяцем до теперішнього часу залишається грудень 2013 року.

Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, про те, що відповідач не обґрунтовано вважає, зокрема, травень 2014р.,червень 2014р., липень 2014р. базовими місяцями для обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін при визначенні суми індексації пенсії позивача.

З огляду на вказані норми законодавства базовим місяцем для індексації пенсії позивача є місяць перерахунку та підвищення його пенсії у грудні 2013 року до 1049,00 грн., а при проведенні індексації необхідно застосовувати індекси споживчих цін починаючи з січня 2014 року.

При таких обставинах суд приходить до висновку, що УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя не проводило будь-якого підвищення пенсії позивачу після грудня 2013 року, що вбачається з наданих довідок про отримання пенсії та розрахунків індексації пенсії позивача, а відтак не має обґрунтованих підстав у відповідача для зміни базового місяця після грудня 2013р.

Подібні правовідносини неодноразово були предметом розгляду у Вищому адміністративному суді України і відповідають його існуючій практиці, про що було зазначено в постанові Вищого адміністративного суду України від 17 грудня 2014р. по справі № К/800/64969/14.

Крім того, посилання відповідача на те, що оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та має в своєму складі підвищення і доплати, які залежать від підвищення прожиткового мінімуму, тому з урахуванням п. 3 Порядку, його пенсія не належить до об'єкту індексації, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.

Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10.

Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".

У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.

В подальшому, положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.

В той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, оскільки положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, тому в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 05 червня 2014 року у справі № К/800/5966/13 (К/9991/69509/12).

Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) позивача відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р., з урахуванням базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачу, що призвело до невірної індексації пенсії та меншого отримання розміру пенсії ніж мало бути.

З урахуванням переліченого суд, приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог позивача.

Частиною 1, 4 ст.6 КАС України закріплено право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Статтею 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В разі пропущення строку звернення до суду адміністративний позов згідно статті 100 КАС України залишається без розгляду.

Враховуючи, що відповідь про розмір та порядок проведення індексації пенсії була надана позивачу в листопаді 2014 року, тому позивачем був дотриманий передбачений законом шестимісячний строк звернення до суду, і позов підлягав розгляду судом по суті.

Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України відносно Відповідача діє імперативний принцип правого порядку за яким, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, що встановлено ст. 11 КАС України.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач зі свого боку не надав переконливих доказів, того, що після грудня 2013 року відбувалось підвищення пенсії позивача.

Керуючись вказаними принципами, за існуючих обставин справи суд вважає, що позовні вимоги є законними.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, п. 1-1, 2, 5 Постанови КабМіну України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», ст.ст.1, 4, 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ст.ст. 2, 6, 11, 17, 52, 71, 99, 100, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_1 індексації її пенсії з 01 січня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць грудень 2013 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок індексації пенсії з врахуванням базового місяця грудень 2013 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, починаючи нарахування та виплату суми індексації пенсії з 01 січня 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн.08 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Іллічівський районний суд міста Маріуполя до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: Ю. О. Матвєєва