Постанова від 27.03.2015 по справі 200/16744/14-а

Справа № 200/16744/14-а

Провадження № 2а/200/502/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2015 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючого судді - Шевцової Т.В.

при секретарі - Южаковій В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дніпропетровська справу за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Дніпропетровське автотранспортне підприємство №11259" до Департаменту транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради, Комунального підприємства "Дніпроміськтранс" Дніпропетровської міської ради про визнання наказу недійсним, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача та уточнивши позовні вимоги просив:

- визнати незаконним та скасувати Наказ №76 "Про постійно діючий конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську" від 07.07.14р.;

- визнати незаконним та скасувати наказ №80 "Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську" від 11.08.2014р.;

- визнати незаконним та скасувати Наказ № 132 "Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську" від 29.08.2014р.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 07.07.2014 р. відповідач видав наказ №76 "Про постійно діючий конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську". Даним документом був затверджений персональний склад конкурсного комітету. Пізніше Наказами № 80 від 11.08.2014р та № 132 від 29.08.2014р. відповідач вирішив оголосити конкурс з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах та затвердив характеристики об'єктів конкурсу. Крім того, на сайті Дніпропетровської міської ради з'явилось оголошення про проведення 25.09.2014р. конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування м. Дніпропетровську.

Позивач вважає, що зазначені накази не відповідають вимогам закону та підлягають скасуванню, а призначений конкурс є неправомірним з огляду на наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 12 ст. 44 ЗУ " Про автомобільний транспорт " порядок проведення конкурсів з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначає Кабінет Міністрів України. З огляду на це, Кабінет Міністрів України розробив та прийняв Постанову від 03 грудня 2008 р. № 1081 " Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування " (із змінами згідно з постановою КМУ від 21.05.2009 р. № 525) (далі Порядок), яка є діючою.

Порядок, що затверджений вищезазначеною Постановою КМУ, визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Нормативним актом, який регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичним особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень є Закон України "Про автомобільний транспорт", від 05 квітня 2001 року.

Відповідно до Закону України " Про автомобільний транспорт " затвердження порядку проведення конкурсів с компетенцією Кабінету Міністрів України.

Враховуючи, що до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі транспорту і зв'язку, наданих статтею 20 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", належить виключно організація транспортного обслуговування, питання організації та проведення конкурсів з перевезення пасажирів з боку місцевих державних адміністрацій будь-якого додаткового нормативно-правового врегулювання не потребує.

Відповідно, до ст.44 Закону України "Про автомобільний транспорт" для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

В порушенні зазначеної норми до складу комітету увійшли громадські організації,які не мають відношення до автомобільного транспорту: ГО "Майдан січеслав", ГО "Сила людей", ГО "Самооборона Свободи", ГО "Союз юристів України".

ТзДВ "Дніпропетровське автотранспортне підприємство 11259" є перевізником і має намір прийняти участь в конкурсі з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування м.Дніпропетровську, але при цьому склад конкурсного комітету не відповідає нормам чинного законодавства . Більш того, у позивача є сумніви відносно професійності представників ГО, не дарма законодавець чітко визначив, що громадські об'єднання повинні бути пов'язанні саме з сферою автомобільного транспорту.

Відповідно до ст.44 Закону України "Про автомобільний транспорт" організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками;

Для виконання цієї вимоги закону до проведення конкурсу має бути здійснено комплексне обстеження пасажиропотоку на міських маршрутах та розроблена проектна оптимізація пасажирської маршрутної мережі міста.

Порядок обстеження пасажиропотоку регулюється наказом Міністерства інфраструктури України № 480 від 15.07.2013р. за № 480 "Про затвердження Порядку організації перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом". В розділі 2 зазначеного Порядку зазначене наступне: "Організація обстеження та облаштування маршрутів, що плануються для відкриття, покладається на організаторів пасажирських перевезень автомобільним транспортом загального користування та передбачає: вивчення попиту населення на перевезення шляхом опитування чи обстеження пасажиропотоків на існуючій транспортній мережі або на окремих маршрутах чи ділянках автобусних маршрутів загального користування; обстеження доріг та визначення заходів, необхідних для облаштування (дооблаштування) маршрутів для безпечних перевезень пасажирів; складання розкладів руху; виготовлення, узгодження та затвердження схеми автобусного маршруту. Вивчення попиту населення на перевезення здійснюється шляхом: розповсюдження, збирання і опрацювання анкет; використання та аналізування звернень юридичних і фізичних осіб; обстеження пасажиропотоків. Обстеження пасажиропотоків забезпечується відповідними організаторами пасажирських перевезень. Для вивчення попиту чи визначення рівня забезпечення потреб населення послугами пасажирського автомобільного транспорту, удосконалення маршрутної мережі, оптимізації структури рухомого складу, визначення і обґрунтування тарифів на перевезення використовуються табличний, обліковий та візуальний методи обстеження пасажиропотоків."

Комплексного обстеження пасажиропотоку проведено не було, згідно "Програми розвитку транспортного комплексу м. Дніпропетровська на 2012-2016 роки" затвердженої рішенням міської ради №16/19 від 28.12.11р., воно повинно проводитись тільки в 2015 р.

Враховуюче вищевказане на момент проведення конкурсу відсутні необхідні для нього умови, а саме не має обґрунтованої структури парку автобусів, шо працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, у зв'язку з не проведенням комплексного обстеження пасажиропотоку. Таким чином не можливо визначення характеристик об'єктів конкурсу.

Умови конкурсу - це встановлені організатором (обов'язкові та додаткові) умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об'єктів конкурсу.

Згідно пункту 6 Порядку об'єктом конкурсу може бути маршрут (кілька маршрутів) приміського сполучення та/або сукупність оборотних рейсів приміського сполучення, кількість яких на об'єкті конкурсу становить не менше 50 на день.

Таким чином, умови конкурсу з перевезення пасажирів, в яких не визначено обов'язкові та додаткові умови конкурсу, суперечать визначенню умов конкурсу, закріпленому пунктом 2 ,6,10 Порядку та ст. 44 Закону. Все це підтверджує незаконність, та не обґрунтованість наказів відповідача стосовно проведення конкурсу на маршрутах загального користування, і як наслідок його призначення є передчасним.

Робочим органом здійснюючим організацію проведення конкурсу є КП "Дніпроміськтранс" Дніпропетровської міської ради , з яким укладений відповідний договір від 21.11.11 р. Відповідно до вказаного договору термін його дії є 21.11.14р. Таким чином, у зв'язку із закінченням строку дії договору на сьогоднішній день не має робочого органу, який би здійснював аналізаційно-технічні роботи по підготовки матеріалів з проведення конкурсу. Проведення курсу без призначення Робочого органу є грубим порушенням Постанови КМУ № 1081 від 12.08р. "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування".

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без фіксації процесу технічними засобами та підставі наявних в матеріалах справи доказах, позовні вимоги підтримав з урахуванням уточнень та доповнень /остання редакція від 08.12.2014 року/ та просив задовольнити.

Представник відповідача - Департаменту транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради в судове засідання надала заяву про розгляд справи без фіксації процесу технічними засобами, позовні вимоги не визнала та просила в них відмовити, посилаючись на безпідставність заявлених вимог та відсутність спору.

Представник відповідача - Комунального підприємства "Дніпроміськтранс" Дніпропетровської міської ради в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмові пояснення в яких зазначив про відсутність порушеного права позивача.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

За змістом вимог ст.17 КАС України до юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з вимогами ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцем знаходження відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцем знаходження відповідача.

Адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої статті 181 цього Кодексу, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом.

Судом встановлено, що 07.07.2014 року Департаментом транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради винесено наказ №76 "Про постійно діючий конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", відповідно якого створено постійно діючий конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у складі 200 осіб.

Відповідно до статуту позивача, метою діяльності підприємства є отримання прибутку від діяльності автомобільного регулярного транспорту, оренди автомобілів.

Відповідно до положення про Департамент транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради, до компетенції відповідача входить створення сприятливих умов на принципах вільної конкуренції для забезпечення потреб міського господарства і населення міста у пасажирських перевезеннях транспортом загального користування, розвитку транспортної інфраструктури міста, організації будівництва метрополітену, інформатизації суспільних відносин та вільного доступу до інформаційних ресурсів, забезпечення реалізації програм розвитку транспортної мережі та комплексної інформатизації міста, та ін..

Згідно п. 3.2.22 Положення, завданням Департаменту транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради є визначення умов та організація проведення конкурсів на отримання прав на перевезення пасажирів на міських маршрутах автобусами загального користування.

Згідно ст.44 Закону України "Про автомобільний транспорт" "для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України".

Пунктом 23 Постанови КМУ №1081 від 3 грудня 2008 року "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" до складу конкурсного комітету входять представники відповідних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, Укртрансінспекції, Державтоінспекції та громадських організацій. При цьому кількість представників громадських організацій, діяльність яких пов'язана з автомобільним транспортом, повинна становити не менше 50% загальної кількості представників громадських організацій. Тобто передбачається, що в складі конкурсного комітету можуть бути не тільки представники ГО, діяльність яких пов'язана з автомобільним транспортом. Оцінка конкурсних пропозицій здійснюється за бальною системою, яка затверджена Постановою КМУ №1081 від 3 грудня 2008 року "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування". Пропозиції щодо оцінки конкурсних пропозицій вносяться робочим органом конкурсного комітету, залученим організатором перевезень на конкурсних засадах, при цьому відповідно до ст.44 ЗУ "Про автомобільний транспорт" залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство повинно мати фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Таким чином, залучення громадських організацій, діяльність яких пов'язана з захистом соціальних інтересів громадян, підвищенням рівня громадської активності, посиленням впливу представників правової сфери на встановлення верховенства права в Україні не можуть негативно вплинути на компетентність та об'єктивність прийняття рішень конкурсного комітету.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

11.08.2014 року Департаментом транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради винесено наказ №80 "Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Дніпропетровська".

21.08.2014 року Департамент транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради оголошено конкурс з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування м.Дніпропетровська, робочим органом визначено Комунальне підприємство "Дніпроміськтранс" Дніпропетровської міської ради. Даний наказ скасовано відповідачем Департаментом транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради 05.01.2015 року, шляхом винесення наказу №1.

29.08.2014 року Департаментом транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради винесено наказ №132 "Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську". Даний наказ скасовано відповідачем Департаментом транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради 29.09.2014 року, шляхом винесення наказу №149.

На підставі Програми розвитку транспортного комплексу міста Дніпропетровська, затвердженої рішенням міської ради №16/19 від 28.12.2011 року, на 2015 рік заплановано проведення комплексного обстеження пасажиропотоку на міських маршрутах м.Дніпропетровська.

Відповідно до положення про Департамент транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради, до компетенції відповідача входить створення сприятливих умов на принципах вільної конкуренції для забезпечення потреб міського господарства і населення міста у пасажирських перевезеннях транспортом загального користування, розвитку транспортної інфраструктури міста, організації будівництва метрополітену, інформатизації суспільних відносин та вільного доступу до інформаційних ресурсів, забезпечення реалізації програм розвитку транспортної мережі та комплексної інформатизації міста, та ін..

Позивачем на підтвердження порушення його права або інтересу відповідачами жодного доказу не надано, з викладених обставин та наданих доказів не вбачається участь позивача у конкурсі, оголошеному відповідачем оспорюваними наказами, надана заява на участь у конкурсі датована 2013 роком, отже не є доказом порушення права позивача оспорюваними наказами.

Окрім цього, позивач просить скасувати наказ №80 "Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську" від 11.08.2014р. та №132 "Про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м. Дніпропетровську" від 29.08.2014р., які вже скасовані відповідачем1, отже задоволенні бути не можуть.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність зазначеним вимогам, встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову, приймаючи до уваги, що на підтвердження не правомірності винесення наказу №76 "Про постійно діючий конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування у м.Дніпропетровську" від 07.07.2014 року позивачем не представлено, відповідачем в судовому засіданні доведена правомірність винесення вказаного наказу в межах наданих повноважень, суд приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог, в задоволенні яких слід відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок позивача, якому у позові відмовлено у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6, 17, 18, 19, 56, 99, 104, 107, 158-167 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Товариства з додатковою відповідальністю "Дніпропетровське автотранспортне підприємство №11259" до Департаменту транспорту та зв'язку Дніпропетровської міської ради, Комунального підприємства "Дніпроміськтранс" Дніпропетровської міської ради про визнання наказу недійсним - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Т.В.Шевцова