ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/21354/14
провадження № 2-а/753/137/15
"03" квітня 2015 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва Шклянка М.П., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про забов'язання визнати дії протиправними та провести перерахунок пенсії, суд -
Позивачка звернулась до суду з позовом до Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про зобов'язання здійснити дії, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у зв'язку з відмовою в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, починаючи з 14 січня 2011 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії та виплатити пенсію ОСОБА_2 у відповідності до Закону України "Про державну службу" з 14 січня 2011 року у розмірі 86% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 270 від 18.11.2014 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що з 14 січня 2011 року позивачці призначено пенсію згідно з Законом України "Про державну службу" , яку остання отримує в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва. Враховуючи, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної "влади, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та вказані суми виплат є складовими заробітної плати, вони підлягають зарахуванню для визначення заробітку при призначенні пенсії. Виходячи з такого, вважає, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії у розмірі 86 % з урахуванням інших виплат, на підставі чого звернулась до суду із відповідним позовом.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
З врахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суд приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч. 4 ст. 183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Представники відповідачів проти задоволення позову заперечували, надали суду свої письмові заперечення.
Дослідивши письмові докази, суд визнає вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено і це вбачається з матеріалів справи, що з 14 січня 2011 року ОСОБА_2 призначено пенсію згідно з Законом України "Про державну службу" , яку остання отримує в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва.
Обчислення розмір пенсії було здійснено в розмірі 86% заробітної плати на підставі поданої позивачем довідки з останнього місця роботи, виданої Верховним Судом України, про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Стаття 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16 грудня 1993 року) передбачає, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою ст.1 Закону України від 24.03.1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу, аст.2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналогічні положення містяться й у підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, відтак, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.
Відповідно до абз.4 п.2 Постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року індексації підлягає оплата праці найманих працівників, підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Пунктом 4 постанови кабінету Міністрів України № 212 від 24.02.2003 року "Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків"визначено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для зарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Зокрема, відповідно до ч. 1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати інші виплати. З урахуванням того, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної "лади, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та вказані суми виплат є складовими заробітної плати, вони підлягають зарахуванню для визначення заробітку при призначенні пенсії.
Таким чином, вказані суми виплат, що зазначені також у довідці про складові заробітної плати (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням за пенсією), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 29 серпня 2014 року № 17.2-1208, виданій Державним управлінням справами, повинні бути враховані при обчисленні розміру пенсії позивача з дати її призначення - 03 вересня 2014 року, оскільки довідка про заробітну плату видана за формою, затвердженою п. 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948.
За таких обставин позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 49-51, 56, 58, 59, 69-71, 86, 160-163, 167 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про зобов'язання здійснити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва у зв'язку з відмовою в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, починаючи з 14 січня 2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993 року) з 14 січня 2011 року у розмірі 86% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці 270 від 18.11.2014, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про державну службу" (в редакції від 16.12.1993 року №3723-XII) з 14 січня 2011року у розмірі 86% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці № 270 від 18.11.2014 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: