ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
06 квітня 2015 р. Справа № 909/366/15
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишин В. В. , розглянувши матеріали
за заявою: Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління
Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області, (вул. Галицька, 15, м. Тисмениця, Івано-Франківська область, 77400)
до боржника: Приватного підприємства "Еліта Житлобуд-Хіт", (вул. Верховної Ради, 3а, м. Тлумач, Тлумацький район, Івано-Франківська область, 78000),
про порушення провадження у справі про банкрутство.
без виклику представників сторін
до господарського суду Івано-Франківської області надійшла заява Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (Вх. № 3730/15 від 02.04.2015) про порушення провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Еліта Житлобуд-Хіт".
Кредитор в обґрунтування поданої заяви посилається на те, що в Приватного підприємства "Еліта Житлобуд-Хіт" відсутні реальні перспективи по погашенню заборгованості перед бюджетом, а саме, податкового боргу, що становить 412 753, 29 гривень.
Розглянувши матеріали заяви кредитора Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про порушення справи про банкрутство, в порядку ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд дійшов висновку, що подана заява про порушення справи про банкрутство не може бути прийнята судом до розгляду, у зв'язку із чим слід відмовити у її прийнятті, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви про порушення справи про банкрутство відмовляє у її прийнятті, зокрема якщо до боржника заявлено вимоги, які не є безспірними.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Подача заяви про порушення справи про банкрутство та обсяг усіх необхідних документів, визначена у статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч. 6 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", заява кредитора, крім відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, повинна містити відомості про розмір вимог кредитора до боржника із зазначенням окремо розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає сплаті.
У відповідності до ч. 7 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви кредитора додаються також:
- копія виконавчого документа;
- докази надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів;
- до заяви кредитора - органу державної податкової служби чи органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування додаються докази вжиття заходів до отримання відповідної заборгованості у встановленому законодавством порядку.
До обставин, на яких заявник обґрунтовує свої вимоги, відносять факти, що мають юридичне значення і які становлять предмет доказування у справі. Предмет доказування у справі про банкрутство - це сукупність обставин, які необхідно встановити для висновку про неплатоспроможність боржника і прийняття господарським судом ухвали про порушення справи про банкрутство. До них відносяться обставини, визначені в ч. 3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з абзацом 9 статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності.
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Отже, справа про банкрутство може бути розпочата лише в тому випадку, коли борг перед кредиторами становить не менше ніж 300 мінімальних розмірів заробітної плати, підтверджений чинним судовим рішенням, на виконання якого було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ознаками неплатоспроможності боржника є:
а) грошові вимоги, які повинні становити 300 мінімальних розмірів заробітної плати;
б) вимоги мають бути безспірними;
в) такі вимоги повинні бути не задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.
Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
Отже, за Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджуються документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, зокрема, виконавчими документами.
Таким чином, з цього моменту грошові вимоги переходять в категорію безспірних.
Відтак, для того щоб виникла можливість звернутися до суду із заявою про банкрутство боржника, повинне безспірна заборгованість, яка становить у перерахунку не менше, як 300 мінімальних заробітних плат.
Однак, як видно з матеріалів заяви про порушення справи про банкрутство, кредитор вказує на той факт, що загальна сума безспірних вимог Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області становить 412 753, 29 гривень.
Проте, з наведеним суд не може погодитись, так як до матеріалів справи долучено лише Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2014 у справі 809/1811/14, у відповідності до якої з Приватного підприємства "Еліта Житлобуд-Хіт" на користь бюджету стягнуто 403 806, 99 гривень заборгованості, з яких 201 031, 00 гривень - податок на прибуток підприємств, 161 410, 40 гривень - податок на додану вартість та 41 365, 59 гривень - пеня.
Таким чином, сума в розмірі 412 753, 29 гривень на яку посилається кредитор, не є безспірною, оскільки не підтверджена судовим рішенням та не додано доказів вжиття заходів до отримання відповідної заборгованості у встановленому законодавством порядку. А сума, яка вказана у Постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2014 у справі 809/1811/14, без врахування неустойки (штраф, пеня) та інших фінансових санкцій становить 362 441, 40 гривень і є меншою, ніж 300 мінімальних заробітних плат.
Зважаючи на вищевикладені обставини та норми законодавства про банкрутство, дослідивши заяву кредитора Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (Вх. № 3730/14 від 02.04.2015) про порушення справи про банкрутство та додані до неї документи, у розрізі вимог статей 10 та 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд приходить до висновку, що вищевказана заява не відповідає змісту вимог, зазначених у Законі. Відтак, порушення, допущені заявником при поданні до господарського суду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, є підставою для відмови у її прийнятті.
Згідно частини 1 статті 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви про порушення справи про банкрутство відмовляє у її прийнятті, якщо до боржника заявлено вимоги, які не є безспірними.
Як передбачено ч. 2 ст. 14 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", про відмову у прийнятті заяви виноситься ухвала, яка надсилається заявнику разом із заявою та доданими до неї документами.
Керуючись ст. ст. 1, ст. 2, 10, 11, 14, 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 17 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Відмовити у прийнятті заяви (Вх. № 3730/15 від 02.04.2015) кредитора - Тисменицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про порушення справи про банкрутство.
2. Повернути заяву про порушення справи про банкрутство, в порядку ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Вх. № 3730/15 від 02.04.2015) кредитору - Тисменицькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області та додані до неї документи.
Суддя Михайлишин В. В.
Дану ухвалу направити:
- кредитору: Тисменицькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (вул. Галицька, 15, м. Тисмениця, Івано-Франківська область, 77400);
- боржнику Приватному підприємству "Еліта Житлобуд-Хіт" (вул. Верховної ради, 3а, м. Тлумач, Тлумацький район, Івано-Франківська область, 78000).
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
____________________________ Осудар І. Б. 06.04.15