Рішення від 08.04.2015 по справі 904/845/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02.04.15р. Справа № 904/845/15

За позовом Прокурора Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Акціонерного товариства закритого типу "Амургазбуд", м. Дніпропетровськ

про внесення змін до договору оренди землі від 12.09.2005р., зареєстрованого в реєстрі за № 8915

Суддя Рудь І.А.

Представники:

прокурор: Трубіцин Д.М., посв. № 028865 від 17.09.14р.;

від позивача: Лазуренко К.О., дов. № 4/10-147 від 18.03.15р.;

від відповідача: Денисов М.Д., дов. б/н від 25.07.13р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Амур-Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, в якому просить:

- внести зміни до п. 2.3 Договору оренди землі від 12.09.2005р., який укладений між Дніпропетровською міською радою та Акціонерним товариством закритого типу "Амургазбуд", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. та зареєстрованого в реєстрі за №8915, державна реєстрація, якого відбулась 14.11.2005р. за № 040510401177, виклавши його у наступній редакції:

"п.2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.01.2005р. становить 459 596 грн. 02 коп."

- внести зміни до п. 4.1 Договору, виклавши його в наступній редакції:

"п. 4.1 Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням п. 2.1 цього договору, у розмірі 4 563 грн. 82 коп., не є сталою та може змінюватись у разі змін нормативної грошової оцінки змеленої ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим Кодексом".

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, у відзиві на позов зазначив, що відсутність в умовах спірного договору положення про можливість перегляду розміру орендної плати, недотримання позивачем приписів ст.. 188 Господарського кодексу України, та недоведеність наявності спору між сторонами, виключають можливість задоволення позовних вимог прокурора. Просив в позові відмовити.

В порядку ст. 85 ГПК України, в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Акціонерним товариством закритого типу "Амургазбуд" (орендар) укладено договір оренди землі від 12.09.2005р. (надалі - Договір), який посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П., зареєстрований в реєстрі за № 8915 від 12.09.2005р. та зареєстрований в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 040510401177 від 14.11.2005р.

За умовами Договору позивач надав в строкове платне користування відповідачу земельну ділянку, площею 0,0429 га, що знаходиться за адресою: пров. Юннатів, 12 (Амур-Нижньодніпровський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:01:185:0056 для фактичного розміщення будівель та споруд строком на 15 років (п.п. 1.1, 2.1, 3.1, 5.1 Договору).

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 13.07.2005р. № 238/29 (п. 1.3 Договору).

Згідно п. 1.2 Договору цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.10.5 (інша промисловість).

Відповідно до п. 2.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становить 135 756 грн. 34 коп.

У розділі 4 Договору сторони встановили, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням п. 2.1 цього Договору, у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку (п. 4.1 Договору), і вноситься орендарем, незалежно від результатів діяльності орендаря, у розмірі однієї дванадцятої річної суми за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок орендодавця і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п. 4.4 Договору). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, що визначаються у встановленому порядку (п. 4.5 Договору).

Згідно із умовами п. 4.7 Договору розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни у цільовому використанні земельної ділянки;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 12.1 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Прокурор вважає, що орендна плата, передбачена умовами договору оренди земельної ділянки не відповідає вимогам Податкового кодексу України, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, що і є причиною спору.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вичиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, одночасно з яким втратив чинність Закон України "Про плату за землю".

Статтею 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до редакції статті 288.5.1. Податкового кодексу України, чинної до 01.04.2014 року, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно зі статтею 276.1. Податкового кодексу України (в редакції до 01.04.2014 року) податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.

За змістом статті 274.1. Податкового кодексу України (в редакції до 01.04.2014 року) ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Підпунктом 288.5.1. Податкового кодексу України (в редакції Закону України № 1166 від 27.03.2014 року, чинного з 01.04.2014 року) та підпунктом 288.5.2. цього ж Кодексу встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером 1210100000:01:185:0056 управління Держземагенства у м. Дніпропетровськ від 15.01.2015р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 459 596 грн. 02 коп. (а.с.21).

Згідно із розрахунком суми орендної плати на 2015 рік, виконаного державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська річна орендна плата за спірну земельну ділянку становить 4 563 грн. 82 коп. (а.с. 28).

Пунктом 1 рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8 "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" визначено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання, встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання (а.с.22).

У зв'язку із законодавчою зміною порядку формування розміру орендної плати за користування земельними ділянками, збільшенням розміру нормативної грошової оцінки землі у газеті "Наше місто" від 29.05.2014р. за № 26(3756) опубліковано відкритий лист міського голови Куліченка І.І. із зверненням до орендарів земельних ділянок комунальної власності у Дніпропетровську відповідно до якого орендарям було доведено до відома про необхідність приведення договорів оренди землі до вимог Податкового кодексу України. При цьому було запропоновано у двотижневий термін після публікації цього повідомлення звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75а, кабінет 50) (а.с.23).

Втім, зміни до Договору не внесені, що і стало підставою позову прокурора.

Таким чином, спірний Договір в частині умов щодо розміру орендної плати не відповідає положенням чинного Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення прийняті органом місцевого самоуправління є обов'язковими до виконання на певній території.

Згідно ст. 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір повинна надіслати пропозицію про це другій стороні. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у 20-денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання умов договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, зокрема, в разі істотної зміни обставин.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди -спір вирішується в судовому порядку.

Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тобто вказані зміни в договір набирають чинності з моменту набрання цим рішенням законної сили.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність розміру, встановленому законом, як на момент виникнення спору між сторонами, так і на момент його вирішення судом, позивач вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Заперечення відповідача судом відхиляються, оскільки спростовуються матеріалами справи.

На підставі вищевикладеного, позовні вимоги прокурора є обґрунтованим, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на відповідача.

Керуючись ст. ст. 4, 32, 33, 43, 45, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Внести зміни до п. 2.3 Договору оренди землі від 12.09.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Акціонерним товариством закритого типу "Амургазбуд", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. та зареєстрованого в реєстрі за № 8915, державна реєстрація, якого відбулась 14.11.2005р. за № 040510401177, виклавши його у наступній редакції: "п.2.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 19.01.2005р. становить 459 596 грн. 02 коп."

Внести зміни до п. 4.1 Договору оренди землі від 12.09.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Акціонерним товариством закритого типу "Амургазбуд", посвідченого нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Літаш І.П. та зареєстрованого в реєстрі за № 8915, державна реєстрація, якого відбулась 14.11.2005р. за № 040510401177, виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1 Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), з урахуванням п. 2.1 цього договору, у розмірі 4 563 грн. 82 коп., не є сталою та може змінюватись у разі змін нормативної грошової оцінки змеленої ділянки та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі орендної плати, що встановлюється цим Кодексом".

Договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Амургазбуд" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Варварівська, б.8, код ЄДРПОУ 03329739) в доход Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, р/р 31214206783005 у відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012) 1218 грн. 00 коп. (одну тисячу двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя І.А. Рудь

Повне рішення складено - 07.04.15р.