Ухвала від 02.04.2015 по справі 185/2172/15-а

Справа № 185/2172/15-а

Провадження № 2-а/185/53/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2015 року м.Павлоград

Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Врони А.О., за участю секретаря - Константінової К.Г., за участю позивача - ОСОБА_1, представника позивача -ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до членів постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Анікєєвни, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, депутатів Павлоградської міської ради Дніпропетровської області: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 про визнання неправомірними дії голови постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації, визнання неправомірними дії депутатів Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, визнання неправомочним протоколу постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації, -

ВСТАНОВИВ:

В судовому засіданні 27 березня 2015 року позивачем подано уточнений позов, згідно якого ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до членів постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Анікєєвни, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, депутатів Павлоградської міської ради Дніпропетровської області: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, в якому просить визнати неправомірними дії голови постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації, визнати неправомірними дії депутатів Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, визнати неправомочним протокол постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації.

В запереченнях на позов відповідачі, члени постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Анікєєвна, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, заявили клопотання про закриття провадження у справі на підставі ст.157 КАС України.

Вказане клопотання про закриття провадження у справі мотивовано тим, що позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства України, оскільки депутати Павлоградської міської ради не є посадовими особами органу місцевого самоврядування, діють на громадських засадах, за здійснення депутатських функцій не отримують будь-яку винагороду з місцевого бюджету, комісія з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації не є органом місцевого самоврядування. Тобто депутати Павлоградської міської ради не є суб'єктами владних повноважень.

Позивач та представник позивача заперечували проти задоволення вказаного клопотання, представник позивача вказав, що як постійна депутатська комісія, так і депутати Павлоградської міської ради здійснюють владні управлінські функції.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п.п.1,7 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п.1 ч.1 ст.18 КАС України передбачено що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Поняття та статус органу чи посадової особи місцевого самоврядування, посадової чи службової особа органу місцевого самоврядування визначено спеціальними Законами України.

Як вбачається з визначення терміну, яке надано в ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.1, ч.1 ст.2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Натомість згідно положень ч.1 ст.2, ч.1 ст.3, ч.2 ст.4, ч.1 ст.6 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України. Депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано. Депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

При цьому виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи, як визначено в ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Тобто постійні комісії ради не є виконавчими органами ради.

Відповідно до ч.ч.3,4 ст.140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Владні управлінські функції місцевого самоврядування здійснюються уповноваженими органами та посадовими особами місцевого самоврядування, посадовими чи службовими особами органів місцевого самоврядування, зокрема, представницьким органом місцевого самоврядування - виборним органом (радою), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади, шляхом прийняття від імені територіальної громади обов'язкових до виконання рішень.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 157 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до членів постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 Анікєєвни, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, депутатів Павлоградської міської ради Дніпропетровської області: ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 про визнання неправомірними дії голови постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації, визнання неправомірними дії депутатів Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, визнання неправомочним протоколу постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики, зв'язкам з політичними партіями, громадськими організаціями та засобами масової інформації - закрити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 5 днів з дня проголошення ухвали шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Суддя:

ОСОБА_19