Справа № 587/667/15-ц
31 березня 2015 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Дашутіна І.В., при секретарі Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом прокурора Сумського району Сумської області в інтересах ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради, треті особи: Сумська районна державна нотаріальна контора, служба у справах дітей Сумської райдержадміністрації про визнання права на приватизацію майна у порядку спадкування та одержання свідоцтва про право власності,
Прокурор Сумського району Сумської області в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати за ОСОБА_1 право на приватизацію однокімнатної квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, у порядку спадкування за законом після померлої матері - ОСОБА_2 та одержання свідоцтва про право власності на житло за вищевказаною адресою.
Представник позивача та позивачка ОСОБА_1 позов підтримали.
Представники відповідача та третіх осіб в судове засідання не з'явились, в письмових поясненнях проти позову не заперечували та просили розглянути справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що 20 січня 2015 року до прокуратури Сумського району звернулась особа з числа дітей-сиріт, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, із заявою щодо здійснення представництва інтересів її та малолітнього сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у суді з приводу здійснення їх реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 та допомоги щодо оформлення права власності на однокімнатну квартиру, що залишилась їй після смерті матері. Відомості про батька дитини, а саме ОСОБА_3 записані зі слів матері відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 7).
Згідно із вимогами чинного законодавства ОСОБА_1 має право на призначення та отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям, яку повинні нараховувати та виплачувати органи соціального захисту населення. Проте, у зв'язку із відсутністю реєстрації сина управління виплачувати соціальну допомогу на дитину, їй як одинокій матері відмовляється.
Водночас, листом Сумського РС УДМС від 07.02.2015 року за №29/397, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 відмовлено в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, у зв'язку із тим, що строк дії ордеру, на підставі якого вони проживали у квартирі закінчився. Тому прокуратурою району в їх інтересах було пред'явлено позовну заяву до Сумського окружного адміністративного суду про визнання дій районного сектору міграційної служби протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо їх реєстрації за вищезазначеною адресою. Постановою суду від 05.03.2015 року адміністративний позов пред'явлений прокуратурою задоволено.
Також, з'ясовано, що на території Степанівської селищної ради проживала родина ОСОБА_4, яка складалася з: дружини - ОСОБА_2 та їх доньки - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 батько неповнолітньої помер, ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати. Розпорядженням голови Сумської РДА від 10.02.2009 за №155 "Про надання статусу дитини-сироти" дівчинці ОСОБА_1 надано статус дитини-сироти у зв'язку зі смертю батьків (а.с. 10-12).
Виконавчим комітетом Степанівської селищної ради 30.08.2005 року на ім'я заявника ОСОБА_2 та її дочці ОСОБА_1 був виданий ордер на право заняття жилого приміщення за адресою: АДРЕСА_1, при цьому встановлено, що вони проживали у даній квартирі ще до видачі ордеру. Потім термін дії вказаного ордера продовжено рішенням виконкому від 29.08.2006 року за №54 для того щоб здійснити реєстрацію ОСОБА_2 та ОСОБА_1 за вищезазначеною адресою, що ними 14.09.2006 року і було зроблено (а.с. 13).
Відповідно до довідки Степанівської селищної ради від 23.03.2009 року ОСОБА_1 після смерті матері за вищевказаною адресою була зареєстрована одна, про свідчать відповідні записи в погосподарській книзі (а.с. 17).
Після скасування піклування над ОСОБА_1 (розпорядження голови Сумської РДА від 01.07.2009 року за №591) дитина поміщена на навчання та проживання до державного закладу Хоружівської школи-інтернат. За дівчиною залишилось право користування однокімнатною квартирою. Виконкомом селищної ради від 29.12.2009 року прийнято рішення за №117 про призначення збереженням житла ОСОБА_1 Далі вона навчалась у ДПТНЗ СЦ ПТО ДСК в м. Суми за адресою: проспект Курський, буд. 139, де і отримала реєстрацію у гуртожитку, але дитину - ОСОБА_3 зареєструвати разом із матір'ю навчальний заклад відмовився (а.с. 16, 21).
Згідно із вимогами ст.ст. 3, 4 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", основними засадами державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, є захист майнових, житлових та інших інтересів таких дітей. Заходи соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, гарантуються, забезпечуються та охороняються державою.
Статтею 25 Закону України "Про охорону дитинства" визначено, що діти, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, мають право на особливий захист і допомогу з боку держави.
У силу статей 1, 2, 3, 5 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир та інших приміщень державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих рад та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств.
До об'єктів приватизації належать квартири, які використовуються громадянами на умовах найму. Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.
Відповідно до вимог ст. 8 цього Закону передача квартир у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача квартир у власність громадян оформлюється свідоцтвом про право власності на квартиру, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону.
Отже, реалізуючи своє законне право на приватизацію ОСОБА_2 ще 12.01.2006 року подала заяву до ВАТ "Сумське-Степанівське" про передачу однокімнатної квартири, в якій вона проживала у приватну (спільно- сумісну) власність їй та її дочці, долучивши до неї довідку про склад сім'ї наймача, яка на той час складалася з ОСОБА_2 та ОСОБА_1, але приватизація житла нею до кінця не була оформлена, свідоцтво про право власності на житло не отримано (а.с. 14).
Окрім цього, встановлено, що відповідно до "Акту приймання-передачі житлового фонду у комунальну власність" від 11.04.2007 року та згідно із рішенням сесії Степанівської селищної ради від 12.04.2007 року здійснено передачу у комунальну власність житлового фонду від ВАТ "Сумське-Степанівське" до територіальної громади Степанівської селищної ради, а саме житлового будинку (квартири), що розташована за адресою: АДРЕСА_1. При цьому, ОСОБА_2 із заявою про приватизацію майна до селищної ради, як до органу приватизації, не зверталась, а 17.01.2009 року вона померла (а.с. 18, 19).
Положеннями ст.ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України, встановлено, що спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.
Таким чином, після смерті ОСОБА_2 - відповідно до положень ЦК України відкрилась спадщина у вигляді права на приватизацію нерухомого майна, а саме, однокімнатної квартири.
Згідно із даними Сумської районної державної нотаріальної контори від 03.03.2015 року за №939/01-16 та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру спадкова справа після померлої ОСОБА_2 не заводилась, із заявами про прийняття спадщини та про відмову від неї ніхто не звертався, свідоцтво про право на спадщину не видавалось. Відповідно до довідки Степанівської селищної ради від 03.03.2015 року за №172 заповіт від імені ОСОБА_2 не посвідчувався (а.с. 9).
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261- 1265 цього Кодексу.
Статтею 1258 та частиною 1 статті 1261 ЦК України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно із вимогами ст. 1268 ЦК України малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою-четвертою статті 1273 цього Кодексу.
Статтею 345 ЦК України визначено, що фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Отже, єдиною спадкоємицею за законом після померлої ОСОБА_2 є її дочка - ОСОБА_1, яка згідно викладених положень законодавства успадкувала право від своєї матері на здійснення приватизації житла, а саме, однокімнатної квартири і отримання від органу приватизації (Степанівської селищної ради) свідоцтва про право власності.
Враховуючи викладене, необхідно визнати за ОСОБА_1 право на приватизацію однокімнатної квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, у порядку спадкування за законом після померлої матері - ОСОБА_2 та одержання свідоцтва про право власності на житло за вищевказаною адресою.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212 - 215 та 218 ЦПК України, ст.ст. 1218, 1267-1270 ЦК України, суд, -
Визнати за ОСОБА_1 право на приватизацію однокімнатної квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, у порядку спадкування за законом після померлої матері - ОСОБА_2 та одержання свідоцтва про право власності на житло за вищевказаною адресою.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Сумської області через районний суд протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.В. Дашутін