Рішення від 27.03.2015 по справі 914/457/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.03.2015 р. Справа№ 914/457/15

Суддя О.Запотічняк при секретарі М.Драгус розглянула справу

За позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради Львівської області, м.Борислав.

До відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Борислав.

Про: внесення змін до договору оренди землі від 16.03.2004р. ¹622.

За участю представників:

Прокурор: Леонтєва Н.Т.

Від позивача: Сащук М.М. - представник;

Від відповідача: не з'явився;

Суть спору: Прокурор міста Борислава звернувся до Господарського суду Львівської області в інтересах держави в особі Бориславської міської ради з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі від 16.03.2004р. ¹622.

Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що16.03.2004р. між Бориславською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі ¹622 за умовами якого відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку пл. 0,2605 га. несільськогосподарського призначення з орендною платою в розмірі 6147,80 грн. в рік. Договір було укладено строком до 26.12.2029р. Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава, а Рішенням від 06.03.2008р. №568 було внесено зміни в рішення міської ради від 28.02.2003р. №109 «Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі. Відповідно до п.2.3 даного положення було встановлено ставку орендної плати на земельні ділянки у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, якщо земельна ділянка надана в оренду на строк від 5 років і більше.

У зв'язку зі зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки позивач направив відповідачу листа з пропозицією укласти додаткову угоду до договору щодо нового розміру орендної плати, однак відповідач жодної відповіді на пропозицію міської ради не надав, згоди щодо встановлення нового розміру орендної ради сторони не досягли.

Прокурор просить суд внести зміни договору оренди землі від 16 березня 2004р., який зареєстровано за ¹622 шляхом викладення п.2.1 та п.2.3 у наступній редакції:

- «п.2.1 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 931115,30 грн.,відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.11.2013 року №101».

- «п.2.3 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі, що складає 27933,46 грн.(двадцять сім тисяч дев'ятсот тридцять три гривні 46 коп.) в рік, або 2327,79 грн. (дві тисячі триста двадцять сім гривень 79 коп.) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».

Обставини справи: Розглянувши подані матеріали суд визнав їх достатніми для прийняття заяви до розгляду і ухвалою від 13.02.2015 року порушив провадження у справі та призначив судове засідання на 02.03.2015 року.

В судове засідання з'явився прокурор та представник позивача, позовні вимоги підтримали.

Відповідач не забезпечив явки уповноваженого представника в судове засідання, подав заяву про відкладення розгляду справи, оскільки перебуває за межами України та не може з'явитися в судове засідання.

У зв'язку з неявкою представника відповідача розгляд справи було відкладено на 17.03.2015р.

В судове засідання 17.03.2015р. з'явився прокурор. Позивач подав заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечити явку уповноваженого представника. Відповідач не забезпечив явки уповноваженого представника в судове засідання, причин неявки не повідомив.

У зв'язку з неявкою представників сторін розгляд справи було відкладено на 27.03.2015р.

В судове засідання 27.03.2015р. з'явився прокурор та представник позивача. Прокурор подав клопотання про уточнення позовних вимог згідно якого просив суд внести зміни договору оренди землі від 16 березня 2004р., який зареєстровано за ¹622 шляхом викладення п.2.1 та п.2.3 у наступній редакції:

- «п.2.1 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 931115,30 грн., відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.11.2013 року №101».

- «п.2.3 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі, що складає 27933,46 грн. (двадцять сім тисяч дев'ятсот тридцять три гривні 46 коп.) в рік, або 2327,79 грн. (дві тисячі триста двадцять сім гривень 79 коп.) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».

Прокурор та представник позивача підтримали уточнені позовні вимоги в повному обсязі, просили суд їх задоволити з підстав наведених в позовній заяві та матеріалах справи. Пояснили, що 16.03.2004р. між Бориславською міською радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі ¹622, за умовами якого відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку пл. 0,2605 га. несільськогосподарського призначення з орендною платою в розмірі 6147,80 грн. в рік. Договір було укладено строком до 26.12.2029р. Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава. Відповідно до п. 2.3 Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, із змінами внесеними Рішенням Бориславської міської ради від 06.03.2008р. №568, було встановлено ставку орендної плати на земельні ділянки у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, якщо земельна ділянка надана в оренду на строк від 5 років і більше.

У зв'язку зі зміною нормативно-грошової оцінки земельної ділянки позивач направляв відповідачу листа з пропозицією укласти додаткову угоду до договору щодо нового розміру орендної плати, однак відповідач жодної відповіді на пропозицію міської ради не надав, згоди щодо встановлення нового розміру орендної ради сторони не досягли.

Відповідач в черговий раз не забезпечив явки уповноваженого представника в судове засідання, причин неявки не повідомив, відзиву на позов не подав, хоча належним чином про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся.

Враховуючи, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, а матеріалів справи достатньо для її розгляду по суті, у відповідності до ст. 75 ГПК України суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:

16 березня 2004 року між Бориславською міською радою (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано у книзі реєстрації договорів оренди за ¹622.

За умовами договору відповідач отримав в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,2605га., яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1. Земельна ділянка передавалась для виробничих потреб. Договір було укладено строком до 26.12.2029року.

Факт передачі земельної ділянки позивачем та прийняття її відповідачем підтверджується наявним в матеріалах справи Актом приймання-передачі об'єкта оренди від 16.12.2014р.року.

Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п.2.1 договору сторони погодили, що орендна плата визначається відповідно до рішення міської ради №109 від 28.02.2003р. і становить 6147,80 грн. за рік.

Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава.

Крім цього, Рішенням Бориславської міської ради від 06.03.2008р. №568 було внесено зміни в рішення міської ради від 28.02.2003р. №109 «Про затвердження Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі, зокрема встановлено нові ставки орендної плати за земельні ділянки.

Відповідно до п. 2.3 даного положення, було встановлено ставку орендної плати на земельні ділянки у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, якщо земельна ділянка надана в оренду на строк від 5 років і більше.

Частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Відповідно до частини третьої даної статті, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.11.2013р. №101, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 931 115,30 грн.

Бориславська міська рада звернулася до відповідача з листом від 10.07.2014 року №3-18/1400, в якому повідомила останнього про зміну річного розміру орендної плати та запропонувала укласти додаткову угоду до договору щодо встановлення нового розміру орендної плати.

Однак, відповідач жодним чином не відреагував на пропозицію позивача, додаткову угоду щодо внесення змін до договору з позивачем не уклав.

Положеннями п.2.5 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається зокрема у випадках передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до п. 4.3 договору будь-які зміни або доповнення до цього договору вносяться за згодою сторін. В разі відсутності взаємної згоди сторін щодо зміни умов цього договору, питання вирішуються у судовому порядку. Дане положення кореспондується з положеннями ст. 30 Закону України "Про оренду землі".

Згідно пункту 14.1.125. статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно із ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Отже, встановлені ст. 288 ПК України та п. 2.4. Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі з доповненнями, внесеними Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року №420, граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного Договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Крім цього, п. 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку (ст. 30 ЗУ "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст.188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Позивач, з метою приведення положень Договору (в частині визначення вартості нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та зміни розміру орендної плати) до вимог законодавства, зокрема, ПК України, повідомляв відповідача про необхідність підписання відповідних змін, однак, як було встановлено в судовому засіданні, домовленості щодо зміни розміру орендної плати в позасудовому порядку, сторонам Договору досягнути не вдалося.

З приводу надсилання пропозиції щодо зміни умов договору стороною, яка бажає внести такі зміни, іншій стороні, суд вважає за доцільне зазначити наступне.

Відповідно до п. 1 резолютивної частини Рішення КСУ від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Таким чином, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди землі є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому у випадку недотримання позивачем вимог ч.2 ст.188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Встановивши наведені обставини, а також беручи до уваги вищезазначені положення законодавства та той факт, що станом на день розгляду справи судом, Рішення Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава" та Рішенням Бориславської міської ради від 06.03.2008р. року № 568 у встановленому законом порядку скасовано не було, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Щодо звернення з позовом до господарського суду прокурора міста Борислава, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.

Пунктом 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України прокурори та їх заступники подають до арбітражного суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.

Держава зацікавлена в належній поведінці суб'єктів цивільних правовідносин, які вона закріпила в законах та інших нормативно-правових актах. Натомість, невнесення відповідачем змін до Договору в частині розміру орендної плати, призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача.

Оскільки, позов був заявлений прокурором в інтересах Бориславської міської ради, судовий збір відповідно до ст.49 ГПК України слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету України.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 4-3, 27, 29, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити повністю.

2. Внести зміни до укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Шевченка,42, код ЄДРПОУ 26181298) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) договору оренди землі від 16 березня 2004р., який зареєстровано за ¹622 шляхом викладення п.2.1 у наступній редакції: «п.2.1 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 931115,30 грн.,відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Борислав Львівської області від 14.11.2013 року №101».

3. Внести зміни до укладеного між Бориславською міською радою (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Шевченка,42, код ЄДРПОУ 26181298) та Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) договору оренди землі від 16 березня 2004р., який зареєстровано за ¹622 шляхом викладення п.2.3 у наступній редакції: «п.2.3 Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі, що складає 27933,46 грн.(двадцять сім тисяч дев'ятсот тридцять три гривні 46 коп.) в рік, або 2327,79 грн. (дві тисячі триста двадцять сім гривень 79 коп.) в місяць, щомісячними платежами на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 в УДКСУ у м. Бориславі Львівської області, код ЗКПО 37942974, код платежу 13050200, отримувач Бориславська міська рада».

4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) в дохід Державного бюджету України 1 218,00 грн. судового збору.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.

6. Рішення суду може бути оскаржено згідно ст.ст. 91-95 ГПК України.

Повне рішення складено 01.04.15 року.

Суддя Запотічняк О.Д.