Справа № 817/375/15
20 лютого 2015 року 10год. 45хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Климчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Дубич Т.В..
відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Громадської Організації "ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ"
до Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій
Позивач - Громадська організація «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення № 02/06 від 02.02.2015 року «Про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ», про зобов'язання відповідача прийняти рішення про прийняття повідомлення про зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ», внесені на підставі рішення загальних зборів Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, пояснив суду, що 15 грудня 2014 року членами Громадської організації на загальних зборах було прийнято рішення викласти Статут організації в новій редакції, а саме доповнити положенням про те, що однією із цілей діяльності організації є благодійна діяльність в окремих сферах. Однак, реєстраційна служба Костопільського районного управління юстиції Рівненської області прийняла рішення № 02/06 від 02.02.2015 року «Про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ». Представник позивача не погоджується з таким рішенням реєстраційної служби, оскільки вважає хибним твердження відповідача про те, що внесені зміни до Статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» суперечать вимогам законодавства, а саме ст. 1 Закону України «Громадські об'єднання» та ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Позиція позивача ґрунтується на тому, що доповнення Статуту громадської організації положеннями про право на зайняття благодійною діяльністю не викликає змін організаційно-правової форми громадського об'єднання, а будь-яких заборон громадському об'єднанню здійснювати благодійну діяльність законодавство не містить.
Крім того, як стверджує представник позивача, відмова у прийнятті повідомлення про зміни до статуту допускається лише при наявності підстав, передбачених ч. 10 ст. 12 Закону України «Про громадські об'єднання», а саме при :
- наявності у статуті та рішеннях, відображених у протоколі про утворення громадського об'єднання, положень, що не відповідають Конституції України, статті 4 (Обмеження щодо утворення і діяльності громадських об'єднань) Закону України «Про громадські об'єднання»;
- порушення вимог статей 10 (Найменування громадського об'єднання) Закону України «Про громадські об'єднання».
Проте у правовому висновку Реєстраційна служба Костопільського районного управління юстиції Рівненської області не вказувала на порушення позивачем зазначених норм, тому і підстав, на думку представника Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ», для прийняття такого рішення у відповідача не було. Представник позивача зазначив, що рішення (наказ) № 02/06, прийняте 2 лютого 2015 року начальником реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції, є протиправним та підлягає скасуванню. Тому, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. До адміністративного суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням начальника Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області Марчука Т.Д. у відпустці. Однак, перебування начальника реєстраційної служби у відпустці не є поважною причиною неявки представника відповідача у судове засідання, оскільки виконання обов'язків начальника реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області відповідно до наказу № 22/05 від 10.02.2015 року (а.с.50) покладено на начальника відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача - суб'єкта владних повноважень на підставі наявних у справі доказів відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
Судом встановлено, що 12 листопада 2014 року Громадська організація «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» зареєстрована юридичною особою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.8-10). 14 листопада 2014 року Громадській організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» реєстраційною службою Костопільського районного управління юстиції Рівненської області видано свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян (а.с.7).
15 грудня 2014 року були проведені загальні збори членів Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» (протокол №3), на яких прийнято рішення викласти Статут організації в новій редакції (а.с.22-26).
Статут Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» викладений в новій редакції та затверджений рішенням загальних зборів членів від 15.12.2014 року (а.с.27-36) та доповнений, зокрема:
«2.1.Метою діяльності організації є:
…
2.1.7. Благодійна діяльність у наступних сферах:
- освіта;
- охорона здоров'я;
- екологія, охорона довкілля та захист тварин……»
Позивач звернувся до реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції з повідомленням про зміни до Статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ».
2 лютого 2015 року Реєстраційна служба Костопільського районного управління юстиції Рівненської області прийняла наказ № 02/06 «Про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ». Як додаток до наказу реєстраційною службою надано правовий висновок, погоджений начальником Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області (а.с.11-13).
У правовому висновку Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області зазначено, що «правовою експертизою встановлено, що документи, які подані для повідомлення про зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» не відповідають законодавству України, зокрема:
- статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання», якою визначено, що громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів;
- статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі-Закон), якою визначені сфери благодійної діяльності благодійної організації, а не громадського об'єднання. Однак, в пункті 2.1.7 розділу 2 статуту Організації (з внесеними змінами) передбачено, що метою діяльності організації є благодійна діяльність, що суперечить вимогам зазначеної статті Закону.
- стаття 4 Закону передбачає, що суб'єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до Закону, а також інші благодійники та бенефіціари.
Висновок: повідомлення про зміни до статуту громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» не можуть бути прийняті.»
Однак, з таким висновком суб'єкта владних повноважень суд погодитись не може. Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Загальні засади благодійної діяльності в Україні регламентовані Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 р. № 5073-VI.
Статтею 1 Закону № 5073-VI визначено, що благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 5073-VI суб'єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до цього Закону, а також інші благодійники та бенефіціари.
Тобто, крім благодійних організацій, законодавець визначив суб'єктами благодійної діяльності - благодійників та бенефіціарів.
За змістом статті 1 даного Закону благодійник - це дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності.
Благодійники спільно чи індивідуально можуть здійснювати благодійну діяльність на підставі добровільного вибору одного або кількох таких її видів.
Цивільний кодексом України, зокрема ст. 81, передбачено, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка. Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.
За приписами норм Закону України «Про громадські об'єднання», Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», Цивільного кодексу України громадська організація «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ» є юридичною особою приватного права, громадським об'єднанням, яке діє у організаційно-правовій формі - громадська організація та є неприбутковою, недержавною, некомерційною організацією, яка може здійснювати благодійну діяльність і виступати благодійником.
Статтею 4 закону України «Про громадські об'єднання» передбачено обмеження щодо утворення і діяльності громадських об'єднань, а саме: утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань. Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. Громадським об'єднанням не можуть надаватися владні повноваження, крім випадків, передбачених законом.
Тобто, будь-яких встановлених Законом України «Про громадські об'єднання» чи іншими законами обмежень щодо здійснення громадським об'єднанням благодійної діяльності в межах Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» не існує. Тим більше, засади та цілі благодійної діяльності ніяким чином не суперечать поняттю та меті громадського об'єднання, яке полягає у здійсненні та захисті прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів осіб. Благодійна діяльність, як допомога для сприяння законним інтересам осіб у сферах благодійної діяльності, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах, може стати як додатковий напрямок діяльності громадської організації.
Тому, суд приходить до висновку про безпідставність твердження відповідача про суперечливість вимогам Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» пункту 2.1.7 розділу 2 Статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ», затвердженого рішенням загальних зборів від 15.12.2014 року протокол № 3.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про громадські об'єднання» внесення змін до відомостей про громадське об'єднання як юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється у порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно з ч.2 ст. 14 вказаного закону громадське об'єднання повідомляє уповноважений орган з питань реєстрації, в якому знаходиться реєстраційна справа громадського об'єднання (далі - реєстраційна справа) або повідомлення про утворення громадського об'єднання, про зміни до статуту громадського об'єднання, зміни у складі керівних органів громадського об'єднання, зміну особи (осіб), уповноваженої представляти громадське об'єднання, зміну місцезнаходження громадського об'єднання.
Пунктом 3 частини 9 статті 14 вказаного закону передбачено, що уповноважений орган з питань реєстрації протягом п'яти робочих днів з дня отримання документів, зазначених у частинах четвертій-сьомій цієї статті, приймає одне з таких рішень, зокрема про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту - за наявності підстав, передбачених частиною десятою статті 12 цього Закону (крім порушення вимог статті 7 цього Закону). Тобто, відмова у прийнятті повідомлення про зміни до статуту допускається лише при наявності підстав, зазначених у ч. 10 ст. 12 закону, а саме при:
1) наявності у статуті та рішеннях, відображених у протоколі про утворення громадського об'єднання, положень, що не відповідають Конституції України, статті 4 цього Закону;
2) порушення вимог статей 7, 10 цього Закону.
Як встановлено судом, правовий висновок - додаток до наказу від 02.02.2015 року № 02/06 Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області не містить посилань на невідповідність Статуту організації вимогам Конституції України, ст.4 Закону України «Про громадські об'єднання» - «Обмеження щодо утворення і діяльності громадських об'єднань», ст. 7 «Засновники громадського об'єднання» та ст. 10 «Найменування громадського об'єднання».
Тому, суд приходить до висновку про протиправність наказу Реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області № 02/06 від 02.02.2015 року «Про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ».
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про прийняття повідомлення про зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ», внесені на підставі рішення загальних зборів Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ», то така позовна вимога підлягає до задоволення частково з огляду на наступне.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.3 ст.2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Так як проведення державної реєстрації включає в собі заявочний принцип, суд не має права втручатися в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та перебирати на себе повноваження Реєстраційної служби навіть з підстав доцільності та необхідності врегулювання спірних відносин, в тому числі шляхом прийняття замість рішення, що оскаржується, іншого рішення, яке б відповідало закону та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 05.12.2006 року по справі №21-527во06, та є обов'язковою для врахування в силу вимог ч. 1 ст. 244-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
В даному випадку для належного захисту права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути зміни до статуту Громадської організації «ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ».
Як передбачено частиною 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати присуджуються на користь позивача із Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ реєстраційної служби Костопільського районного управління юстиції Рівненської області від 02 лютого 2015 року №02/06 про відмову у прийнятті повідомлення про зміни до статуту Громадської організації "ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ".
Зобов'язати реєстраційну службу Костопільського районного управління юстиції Рівненської області повторно розглянути зміни до статуту Громадської організації "ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ".
В задоволенні решти позовних вимог громадській організації "ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ" відмовити.
Присудити на користь позивача Громадської Організації "ЄДИНА ГРОМАДА ПОЛІССЯ" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шарапа В.М.