Постанова від 24.03.2015 по справі 808/8772/14

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2015 року Справа № 808/8772/14 ДО/808/1207/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., за участю представника відповідача - Діденко О.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» (далі - відповідач, ТОВ «Шахта «Білозерська»), в якому позивач просить стягнути з відповідача суму заборгованості у розмірі 16 490,37 грн.

24.03.2015 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі з підстав зазначених у письмових запереченнях (вх. № 7770 від 19.02.2015) зокрема зазначив наступне.

В акті перевірки позивач мотивує свої висновки про наявність у відповідача зобов'язання з відшкодування вартості путівки № 010279 ЗАТ «Санаторій «Мошногір'я» лише порушенням з боку відповідача саме п. 6.2. Порядку забезпечення застрахованих осіб і членів їх сімей путівками, але в рішенні Фонду посилання на порушення цієї норми відсутнє. З боку підприємства не було факту порушення саме порядку видачі путівок чи порядку забезпечення застрахованих осіб. Процедуру видачі путівок та порядку їх оформлення підприємством було дотримано.

Стосовно порушень щодо видачі новорічних подарунків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на загальну суму 42,20 грн., в частині видачі новорічних подарунків працівникам, які знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною зазначає, що ст. 179 КЗпП України передбачено, що працівники, які знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною є застрахованими особами і не позбавлені права на отримання новорічних подарунків. Таким чином, твердження позивача стосовно порушень відповідачем п. 1.5 Порядку придбання та забезпечення дитячими новорічними подарунками дітей застрахованих осіб є безпідставними.

Крім того, вибірковою перевіркою правильності використання страхових коштів на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності та по вагітності та пологах встановлені порушення ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 53 Закону України № 2240, п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) за рахунок виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 26.09.2001, за рахунок ФСС з ТВП сплачені робочі години, які не припадають на тимчасову непрацездатність застрахованої особи, згідно з її графіком змінності (невірно підраховані години тимчасової непрацездатності), що призвело до переплати допомоги працівникам на загальну суму 4 356,17 грн.

Відповідач не згоден із вказаним висновком оскільки, листом № 11/18/99-10 від 29.01.2010 Міністерством праці та соціальної політики України надано рекомендації Виконавчій дирекції ФСС з ТВП щодо оплати листів непрацездатності при змінному графіку роботи, а саме з метою недопущення порушення прав застрахованих осіб на отримання в повному обсязі допомоги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності приймати до заліку оплачені за рахунок коштів ФСС години протягом всієї тривалості робочої зміни, яка переходить на іншу добу, якщо на початок зміни застрахована особа була непрацездатна.

Таким чином, твердження позивача стосовно того, що за рахунок Фонду сплачені робочі години, які припадають на тимчасову непрацездатність застрахованої особи, згідно з графіком змінності (невірно підраховані години тимчасової непрацездатності), що призвело до переплати допомоги працівникам на загальну суму 4356,17 грн. є безпідставними.

З урахуванням вище зазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та розглянути справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Керуючись приписами статей 41, 128 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідач - Товариство з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська», відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 № 2240-ІІІ (далі - Закон України № 2240-ІІІ) перебуває на обліку в Добропільській міській виконавчій дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з 01.08.2008 як платник страхових внесків та є страхувальником.

Судом встановлено, що в період з 03.12.2012 по 10.12.2012 фахівцями виконавчої дирекції, на підставі направлення № 203 від 03.12.2012 та згідно із наказом № 31-од від 14.09.2012 проведено планову перевірку дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги та надання соціальних послуг застрахованим особам ТОВ «Шахта «Білозерська» за період з 01.07.2011 по 30.09.2012.

За наслідками даної перевірки встановлено порушення порядку використання коштів Фонду на загальну суму 10 993,58 грн., про що відображено в Акті перевірки дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг від 10.12.2012.

27.12.2012 Добропільською міською виконавчою дирекцією Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено Рішення № 36 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відповідно до якого до відповідача застосовано фінансові санкції в таких розмірах:

- сума неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період з 01.01.2011 - 10 993,58 грн.;

- штрафні санкції у розмірі (50% чи 10 %) за період після 01.01.2011 - 5496,79 грн.

Вказане рішення отримано відповідачем 02.01.2013.

Не погоджуючись із вказаним рішення відповідач оскаржив його до Донецького окружного адміністративного суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2014 по справі № 805/2144/14 позовну заяву товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерське» до Добропільської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним рішення № 36 від 27.12.2012 залишено без розгляду, на підставі ст. 100 КАС України.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.06.2014 по справі № 805/2144/14 апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2014 по адміністративній справі №805/2144/14 - залишено без задоволення, а ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 03.03.2014 по адміністративній справі №805/2144/14 - залишено без змін.

Таким чином, рішення № 36 від 27.12.2012, на підставі якого позивач просить суд стягнути з відповідача кошти є узгодженим, а отже загальна сума фінансових (штрафних) санкцій, що підлягає поверненню до органу Фонду відповідачем становить 16 490,37 грн.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України № 2240-ІІІ, законодавство України, що регулює відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, цього Закону та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.

Частиною 1 статті 9 Закону України № 2240-ІІІ встановлено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Статтею 17 Закону України № 2240-ІІІ передбачено, зокрема, що державний нагляд у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюють центральні органи виконавчої влади, уповноважені Президентом України. Метою державного нагляду є контроль за дотриманням страхувальниками та страховиками законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 28 Закону України № 2240-ІІІ страховик має право, зокрема, проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону України № 2240-ІІІ страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону.

Статтею 30 цього ж Закону передбачено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Розрахунок фінансових санкцій здійснюється після закінчення строку виконання рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій за даними довідки, яка складається в довільній формі, на підставі рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій на базі копій платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунки органів Фонду. Довідка, що фіксує факт несвоєчасного повернення страхових коштів і фінансових санкцій або повернення їх не в повному обсязі, із відповідним розрахунком, є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів, передбачених ст. 30 Закону України № 2240-ІІІ, за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції № 29.

Як встановлено судом, Рішення № 36 від 27.12.2012 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності є чинним та у судовому порядку не скасовано, при цьому, відповідачем не виконано, у зв'язку з чим несплачена сума заборгованості у загальному розмірі 16 490,37 грн. згідно чинного законодавства, підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку.

Твердження відповідача, на які він посилається у своїх письмових запереченнях суд не приймає до уваги, оскільки вони стосуються суті виявлених порушень під час проведення перевірки, а тому наявність або відсутність порушень з боку відповідача не підлягають розгляду у вказаній справі.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача суми заборгованості у розмірі 16 490,37 грн.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 160, 163 КАС України,суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» (код ЄДРПОУ 36028628) на користь Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заборгованість по коштах Фонду в сумі 16 490,37 грн. (шістнадцять тисяч чотириста дев'яносто гривень 37 копійок), перерахувавши зазначену заборгованість на транзитний рахунок Добропільської міської виконавчої дирекції Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 25607161243001 у ПАТ КБ «Надра», м. Київ, Центр, ЄДРПОУ 26081562, МФО 380764.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ю.В.Калашник