10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кучина Н.Г.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
іменем України
"31" березня 2015 р. Справа № 569/260/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Хаюка С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "31" січня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провестим перерахунок коштів ,
У січні 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії починаючи із 05.01.2015 року, з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.01.2015 року №13/09, виходячи із розміру 90% заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи із 05.01.2015 року, з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.01.2015 року №13/09, виходячи із розміру 90% заробітної плати.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 31 січня 2015 року позов задоволено .
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 починаючи із 05.01.2015 року, з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.01.2015 року №13/09, виходячи із розміру 90% заробітної плати.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3 починаючи із 01.01.2015 року, з врахуванням одержаних сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 05.01.2015 року №13/09, виходячи із розміру 90% заробітної плати.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області з 2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від сум заробітної плати.
У січні 2015 року ОСОБА_3 звернулась до управління Пенсійного фонду України в місті Рівне з заявою про перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум виплат, пов'язаних із індексацією заробітної плати працівників, на які нараховані страхові внески, відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви позивачем було додано довідку Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.01.2015 № 13\09
Управлінням Пенсійного фонду України в місті Рівне у перерахунку пенсії ОСОБА_3 було відмовлено.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції на момент виходу на пенсію) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що зокрема до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, та індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Тож, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у відповідача наявні підстави для проведення перерахунку пенcії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на встановлені обставини справи та вимоги чинного законодавства, вірним є висновок суду першої інстанції, що орган пенсійного фонду мав здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з 90 відсотків від суми місячного заробітку за відповідною посадою на підставі наданої довідки.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "31" січня 2015 р. - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук
судді: Б.С. Моніч
С.М.Хаюк
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачум: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
- ,