Ухвала від 31.03.2015 по справі 817/3470/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

УХВАЛА

іменем України

"31" березня 2015 р. Справа № 817/3470/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Євпак В.В.

Шидловського В.Б.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Житомирі апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" грудня 2014 р. у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Рівненській області до Радивилівської державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція в Рівненській області звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Радивилівської державної лікарні ветеринарної медицини про зобов'язання виконати п.п.2,3 вимог Дубенської Державної фінансової інспекції в Рівненській області від 11.07.2014 №140-13/1228.

27.11.2014, на адресу суду надійшла заява позивача про зменшення позовних вимог у зв'язку із добровільним виконанням п.2 вимог.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 року в задоволенні уточнених позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі Державна фінансова інспекція в Рівненській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову - про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.197 КАЧС України справа судом апеляційної інстанції переглядається в порядку письмового провадження.

Розглянувши справу у межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Встановлено, що Дубенською об'єднаною державною фінансовою інспекцією відповідно до п.3.1.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Рівненській області на І квартал 2014 року, проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Радивилівської державної лікарні ветеринарної медицини за період з 01.01.2011 по 01.05.2014 років. Акт ревізії складено 27.06.2014 №140-16/91 та підписано без заперечень 09.07.2014 року.

За результатом проведеної перевірки, зокрема, встановлено факт передачі ветлікарнею у безоплатне користування на строк обумовлений договором-позички управлінню ветмедицини в Радивилівському районі автомобіль ВАЗ 21074, державний номерний знак 745-31 РВ. Договір укладено з 10.01.2007 по 09.01.2012 та з 10.01.2012 по 10.01.2017 рік (а.с.18).

Внаслідок надання у безоплатне користування автомобіля ВАЗ 21-074, на переконання позивача за 2011 рік, та на час проведення ревізії, підконтрольною установою не до отримано доходів на суму 2,61 тис. грн., чим порушено ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-ХП та п.7 Методики №786.

При цьому, на думку позивача, загальному фонду кошторису ветлікарні нанесено матеріальної шкоди (збитків) на суму 2,61 тис. гривень.

На підставі вищевикладеного начальнику Радивилівської районної державної лікарні ветеринарної медицини листом №140-13/1228 від 11.07.2014 позивачем направлено вимогу про усунення порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності, зокрема, п.3 зобов'язано вжити заходів щодо стягнення з орендаря орендної плати за автомобіль на суму 2,61 тис. гривень. Термін виконання вимог встановлено до 29.08.2014 року.

На час пред'явлення позову вказана вимога позивача відповідачем не виконана, з огляду на те що, позивач, посилаючись на п.10 ч.І ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-ХП, просив суд зобов'язати Радивилівську державну лікарню ветеринарної медицини виконати п.3 вимоги про усунення порушень Дубенської ОДФІ Державної фінансової інспекції в Рівненській області від 11.07.2014 №140-13/1228.

Згідно із Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23.04.2011№499/2011 (чинного на час вчинення правовідносин) (далі Положення), Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України (далі - Мінфін України), іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України.

Відповідно до покладених на неї завдань: Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.п.4 п.4 Положення);

Відповідно до п.6 Положення для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з аналізу наведених норм суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погоджується і колегія суддів, що органу державного фінансового контролю надана можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом зобов"язання виконати вимогу. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем пред'явлена вимога, яка вказує на виявлені збитки, їхній розмір та необхідність їх стягнення.

Оскільки збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення та можливість повернення майна перевіряє суд, який розглядає такий позов, то звернення з позовом про зобов"язання виконати вимоги про усунення порушень, якими виявлені у відповідних розмірах збитки, та необхідність їх стягнення не є вірно вибраним способом здійснення такого контролю.

Такий висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 15 квітня 2014 року №21-40а14, від 14 жовтня 2014 року №21-453а14, від 25 листопада 2014 року №21-442а14, які згідно із статтею 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правові акти, що містять зазначені норми права, та для всіх судів України.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "17" грудня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: В.В. Євпак

В.Б. Шидловський

Роздруковано та надіслано: ( рек. з пов. про вруч.)

1- в справу:

2 - позивачу Державна фінансова інспекція в Рівненській області вул.Міцкевича,14,м.Рівне,33028

3- відповідачу Радивилівська державна лікарня ветеринарної медицини вул.Тиха,82,м.Радивилів,Рівненська область,35500

- ,