02 квітня 2015 р.Справа № 552/474/15-а
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Дюкарєва С.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області на постанову Київського районного суду м. Полтави від 03.03.2015р. по справі № 552/474/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області
про визнання дій неправомірними, скасування постанови,
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 03.03.2015р. задоволено позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови.
На зазначену постанову суду Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області подано апеляційну скаргу. Також апелянт у апеляційній скарзі зазначив, що у зв'язку з обмеженим фінансуванням, а також обслуговуванням у органах Державної казначейської служби, для сплати судового збору потрібен певний час, у зв'язку з чим, підтвердження сплати судового збору буде надіслано додатково.
Згідно з частиною другою статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 наведеної статті передбачено, що розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення адміністративного суду встановлено в розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви. При цьому ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру встановлена у розмірі 0,06% розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати на 01 січня 2015 року складає 1218 грн. 00 коп.
Отже, судовий збір за подання апеляційної скарги на позовну заяву немайнового характеру становить 36,54 грн. (1218*0,06=73,08; 73,08/2=36,54).
Згідно статтею 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Положеннями ч. 1 ст. 88 КАС України визначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Із системного аналізу наведених положень слідує, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан сторони із метою зменшення тягаря несення судових витрат.
Сторона у справі, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які б свідчили про тяжкий майновий стан та неспроможність оплати судового збору у визначеному Законом розмірі.
Між тим, доказів, які б свідчили про те, що Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області не має фінансової можливості сплатити судовий збір у розмірі 36,54 грн., до суду не надано.
Слід зазначити, що Головне управління юстиції - є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Апелянтом не надано жодних доказів щодо спроби отримання грошових коштів в органах Казначейства для сплати судового збору та доказів відсутності грошових коштів на рахунках Державної виконавчої служби, тому посилання апелянта є необґрунтованим та безпідставним.
Враховуючи, що ст. 5 Закону України "Про судовий збір" для органів державної виконавчої служби не передбачено пільг щодо сплати судового збору у даній категорії справи, сума судового збору у розмірі 36,54 грн. підлягає сплаті апелянтом на загальних підставах.
Отже, подана апеляційна скарга не відповідає вимогам ч. 6 ст. 187 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до апеляційної скарги не додано документу, що підтверджує сплату судового збору, у розмірі визначеному Законом України "Про судовий збір".
Згідно ч. 3 ст. 189 Кодексу адміністративного судочинства України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Частиною першою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин апеляційну скаргу необхідно залишити без руху і надати заявникові термін для виправлення вищезазначених недоліків.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 у розмірі 36 грн. 54 коп.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 108, ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області на постанову Київського районного суду м. Полтави від 03.03.2015р. по справі № 552/474/15-а за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови - залишити без руху.
Надати Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз'яснити Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Полтавській області, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: (підпис) Дюкарєва С.В.