30 березня 2015 р. Чернігів Справа № 825/823/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
суддів Заяць О.В., Соломко І.І.,
при секретарі Ул'яничеві М.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, представників відповідачів Бисикало Т.А., Качанок О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на службі, -
ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на службі.
В судовому засіданні, вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про залишення позовної заяви без розгляду, з огляду на наступне.
Згідно з частинами першою та третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Враховуючи пункт 15 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України державна служба є публічною службою, у зв'язку з чим до даних правовідносин застосовується місячний строк звернення до суду.
За змістом статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В судовому засіданні встановлено, що про порушення своїх прав та інтересів позивачу було відомо 28.10.2013, а саме з моменту ознайомлення з оскаржуваним наказом, отриманням трудової книжки та військового квитка, про що свідчить копія наказу від 30.09.2013 № 008-о/д з відміткою про ознайомлення та копія розписки, які містяться в матеріалах справи.
Однак адміністративний позов поданий до суду лише 13.03.2015 (відповідно до штампу на поштовому конверті), тобто позов поданий після закінчення строків звернення до суду.
Суд не бере до уваги посилання позивача, що про порушення своїх прав та інтересів він дізнався лише 13.02.2015 з повідомлення прокуратури Чернігівської області № 17-299 вих-15 про початок досудового розслідування щодо неправомірних дій службових осіб Державної фіскальної служби Чернігівської області, оскільки підставою для звільнення позивача зі служби був його рапорт та попередження про наступне вивільнення, з яким позивач був ознайомлений 16.09.2013, а тому кримінальне правопорушення, щодо якого проводиться досудове розслідування, не впливає на обчислення строку звернення до суду.
Суд звертає увагу, що встановлення строків звернення до суду передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини набувають ознаки стабільності.
Частиною першою статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позивачем не надано жодних доказів, які б свідчили про наявність обґрунтованих причин, що перешкоджали йому звернутися до суду за захистом порушеного права у строки, встановлені частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до вимог частини другої статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними (пункт 9 частини першої статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України).
При вказаних обставинах, адміністративний позов ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на службі підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 160, 165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на службі - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.О. Непочатих
Суддя О.В. Заяць
Суддя І.І. Соломко