26 березня 2015 року Справа № 803/406/15-a
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
за участю прокурора Супрунюк Т.А.,
представників відповідача Матвіюк Н.М., Поліщука В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу позовом Прокурора Турійського району до Турійської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,
Прокурор Турійського району звернувся з адміністративним позовом до Турійської районної державної адміністрації Волинської області (далі - Турійська РДА) про визнання нечинним п. 1 розпорядження №222 від 22.09.2014 року «Про затвердження мережі навчально-виховних закладів району на 2014-2015 навчальний рік», яким передбачено створення класів-комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Турійського району.
26.03.2015 року прокурор у судовому засіданні подала заяву про зміну позовних вимог, в якій просила визнати протиправним та скасувати п. 1 розпорядження Турійської РДА № 222 від 22.09.2014 року «Про затвердження мережі навчально-виховних закладів району на 2014-2015 навчальний рік», яким передбачено створення класів-комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Турійського району в частині формування класів комплектів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пунктом 1 оскаржуваного розпорядження Турійської РДА №222 від 22 вересня 2014 року затверджено мережу навчально-виховних закладів району на 2014-2015 навчальний рік, яка включає в себе класи-комплекти для учнів 1-4 класів. Прокурор вважає оскаржуваний пункт розпорядження протиправним, таким, що прийнятий з порушенням вимог частини другої статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту» (в редакції чинній, на час виникнення спірних правовідносин), оскільки створення класів-комплектів або комбінованих чи з'єднаних класів чинним законодавством в галузі освіти не передбачено. Прийняттям оскаржуваного пункту розпорядження порушено права учнів загальноосвітніх навчальних закладів району на належні умови для здобуття повної загальної середньої освіти, з огляду на що просить визнати протиправним та скасувати даний пункт розпорядження.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, та просила позов задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач позовні вимоги не визнав, вважає розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації №205 від 12 вересня 2014 року законним та обґрунтованим.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали з підстав, викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов, просили відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Частина 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що у випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
Пунктом 5 частини 2 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 22.09.2014 розпорядженням голови Турійської РДА №222 затверджено мережу навчально-виховних закладів району на 2014-2015 навчальний рік. Так, пунктом 1 зазначеного розпорядження затверджено мережу загальноосвітніх шкіл району та кількісь учнів у них згідно з додатком 1, яким затверджено по 35 загальноосвітніх навчальних закладах 243 класів, з яких 228 класів-комплектів, із кількістю 2943 учнів, зокрема:
- по загальноосвітніх закладах І ступеня утворено 17 класів-комплектів загальною чисельністю 137 учнів;
- по загальноосвітніх закладах І-ІІ ступенів утворено 69 класів-комплектів загальною чисельністю 696 учнів;
- по загальноосвітніх закладах І-ІІІ ступенів утворено 140 класів-комплектів загальною чисельністю 2110 учнів.
Крім того, з листа відділу освіти Турійської районної державної адміністрації Волинської області від 27.02.2015 року № 285/01-11/2-15 вбачається перелік 1-4 класів-комплектів у загальноосвітніх школах району із кількістю у них учнів, зокрема: у загальноосвітніх закладах І-ІІІ ступенів діє 21 класів-комплектів загальною чисельністю 270 учнів; у загальноосвітніх закладах І-ІІ ступенів впроваджено 25 класів-комплектів загальною чисельністю 304 учнів; по загальноосвітніх закладах І ступеня утворено 17 класів-комплектів загальною чисельністю 137 учнів.
Що стосується повноважень прокурора на звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 9 Перехідних положень Конституції України, на прокуратуру покладено виконання функції нагляду за додержанням і застосуванням законів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII, предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є, зокрема, відповідність актів, що видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам.
Пунктом 2 частини 5 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор, без внесення подання, може звернутися до суду щодо визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Отже, звертаючись до суду із даною вимогою, прокурор діє як посадова особа органу державної влади та набуває статусу позивача.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статей 6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1, 3 статті 22 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі освіти, виконує програми щодо обов'язковості повної загальної середньої освіти, здійснює загальне керівництво закладами освіти, їх матеріально-фінансове забезпечення.
Згідно зі статтею 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Статтею 2 Закону України «Про загальну середню освіту» передбачено, що основними завданнями законодавства України про загальну середню освіту є забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти; забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку загальної середньої освіти; забезпечення нормативно-правової бази щодо обов'язковості повної загальної середньої освіти; визначення структури та змісту загальної середньої освіти; визначення органів управління системою загальної середньої освіти та їх повноважень; визначення прав та обов'язків учасників навчально-виховного процесу, встановлення відповідальності за порушення законодавства про загальну середню освіту.
Частиною першою статті 13 Закону України «Про загальну середню освіту» передбачено, що навчально-виховний процес у загальноосвітніх навчальних закладах здійснюється за груповою та індивідуальною формами навчання, положення про які затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.
Відповідно до частин першої та другої статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту» наповнюваність класів загальноосвітніх навчальних закладів не повинна перевищувати 30 учнів. У загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше п'яти осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання.
Індивідуальне навчання в системі загальної середньої освіти, згідно з пунктом 1.2 Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20.12.2002 №732 (далі - Положення №732), є однією з форм організації навчально-виховного процесу і впроваджується для забезпечення права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти з урахуванням індивідуальних здібностей та обдарувань, стану здоров'я, демографічної ситуації, організації їх навчання.
Підпунктом 1.6 Положення №732 встановлено, що підставою для організації індивідуального навчання є:
- заява батьків або осіб, які їх замінюють;
- наказ директора навчального закладу;
- погодження місцевого органу управління освітою.
Відповідно до підпункту 1.7 Положення №732 право на індивідуальне навчання мають учні:
- які за станом здоров'я не можуть відвідувати навчальний заклад;
- яким необхідно пройти лікування у лікувальному закладі більше одного місяця;
- які мають високий навчальний потенціал і можуть прискорено закінчити школу;
- які проживають у селах і селищах (коли кількість учнів у класі становить менше 5 осіб);
- які не встигають протягом двох років навчання у школі I ступеня;
- які потребують корекції фізичного та (або) розумового (психічного) розвитку (у разі, якщо батьки або особи, які їх замінюють, відмовляються направляти дитину до відповідної спеціальної загальноосвітньої школи (школи-інтернату).
Відповідно до пункту 2.4 індивідуальне навчання учнів, які проживають у селах і селищах (коли кількість учнів у класі становить менше 5 осіб), організовується за індивідуальним навчальним планом, затвердженим місцевим органом управління освітою (з початку навчального року).
Пунктом 2.10 Положення №732 визначено, що у разі здійснення індивідуального навчання за однотипними індивідуальними навчальними програмами, учнів 1 - 4-х класів на окремих заняттях можна об'єднувати в групи чисельністю не більше 5 осіб. Пунктом 2.4 даного Положення встановлено, що кількість годин для організації індивідуального навчання відповідно до кількості предметів інваріантної частини навчального плану визначається наказом директора та затверджується відповідним органом управління освітою в 1 - 4 класах - 5 годин на тиждень на кожного учня.
Таким чином, з наведених норм вбачається, що у випадку зменшення кількості учнів у класах загальноосвітніх навчальних закладів сіл та селищ менше п'яти осіб та за умови затвердження індивідуального навчального плану і кількості годин для організації навчання, чинним законодавством передбачена необхідність проведення занять за індивідуальною формою навчання з можливістю об'єднання учнів у групи у випадках, передбачених чинним законодавством.
Як вбачається із змісту оскаржуваного розпорядження, головою Турійської РДА всупереч наведеним вище законодавчим нормам, прийнято розпорядження №222 від 22 вересня 2014 року, яким затверджено мережу загальноосвітніх шкіл та груп продовженого дня в Турійському районі на 2014-2015 навчальний рік, яка включає в себе класи-комплекти для учнів 1-4 класів.
В судовому засіданні встановлено, що підставою для створення на 2014-2015 рік в загальноосвітніх школах Турійського району класів-комплектів є зменшення кількості учнів у класах нижче 5 осіб.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що пункт 1 розпорядження Турійської РДА №222 від 22 вересня 2014 року суперечить вимогам частини другої статті 14 Закону України «Про загальну середню освіту», Положенню №732, оскільки чинним законодавством у галузі освіти створення класів-комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах не передбачено. Тому посилання представників відповідача на оглянуті судом заяви батьків ряду шкіл, які не бажають навчати дітей за індивідуальною формою, як на підставу правомірності прийнятого розпорядження, не є підставним. У загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше п'яти осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання з можливістю об'єднання учнів у групи у передбаченому чинним законодавством порядку.
Така ж позиція стосовно створення класів-комплектів викладена і в листі Міністерства освіти і науки України від 14.06.2005 №1/9-320 «Щодо неправомірності формування класів-комплектів».
З врахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора про визнання протиправним та скасування пункту 1 розпорядження Турійської районної державної адміністрації Волинської області № 222 від 22.09.2014 року «Про затвердження мережі навчально-виховних закладів району на 2014-2015 навчальний рік», яким передбачено створення класів-комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Турійського району в частині формування класів комплектів підлягають до задоволення у повному обсязі.
Щодо посилань відповідача на наказ Міністерства освіти і науки, молоді і спорту України від 07.07.2012 року №766 «Про затвердження форми звітності з питань загальної середньої освіти та інструкції щодо її заповнення» та на наказ Міністерства освіти України від 15.04.1993 №102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» колегія суд вважає за необхідне зазначити, що орган державної влади під час прийняття рішень має керуватися нормами закону, який має вищу юридичну силу відносно підзаконних нормативно-правових актів.
Доводи відповідача, що жодним нормативно-правовим документом не заборонено утворення класів-комплектів, та посилання на затверджені форми звітності, суд не бере до уваги, оскільки відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто у нормах Основного Закону України втілено загальновідому формулу обмеження дискреційних повноважень органів державної влади («дозволено лише те, що передбачено законом»).
Крім того посилання представника відповідача в судовому засіданні на лист Міністерства освіти і науки України від 10.06.2003 року №1/9-299, як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог суд до у ваги не приймає, оскільки вони носять лише рекомендаційний характер.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що пункт 1 оскаржуваного рішення Турійської районної державної адміністрації Волинської області № 222 від 22.09.2014 року «Про затвердження мережі навчально-виховних закладів району на 2014-2015 навчальний рік» підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а адміністративний позов - задоволенню.
Керуючись статтями 2, 11, 17, 71, 158, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статтей 6, 22 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статтей 2, 13, 14 Закону України «Про загальну середню освіту», суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 1 розпорядження Турійської районної державної адміністрації Волинської області № 222 від 22.09.2014 року «Про затвердження мережі навчально-виховних закладів району на 2014-2015 навчальний рік», яким передбачено створення класів-комплектів у загальноосвітніх навчальних закладах Турійського району в частині формування класів-комплектів.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлений 01 квітня 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич