31 березня 2015 рокусправа № 318/3363/14-а (2-а/318/124/2014)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.
суддів: Сафронової С.В. Поплавського В.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області
на постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 04 грудня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, -
24 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області в якому просила визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області щодо невлучення в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 05 травня 2014 року (за 6 місяців до звернення), включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у загальній сумі 24105,04 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році.
Постановою Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 04 грудня 2014 року. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області щодо невлучення в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 усіх складових заробітної плати державного службовця, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області включити в розрахунок заробітку для призначення пенсії ОСОБА_1 матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 05 травня 2014 року (за 6 місяців до звернення), включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у загальній сумі 24105,04 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застраховані особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати, оскільки на суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань і індексації нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги, в якій посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку позивачу пенсії державного службовця, просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В судове засідання апеляційної інстанції сторони не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином, а тому відповідно до ст. 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію по інвалідності, яка їй була призначена 15 листопада 2010 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
05 листопапада 2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області із заявою про перерахунок пенсії із наданням довідки від 04 листопада 2014 року №03/582 за формою, визначеною Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 за останні 24 календарні місяці роботи», про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» для перерахунку призначеної пенсії від більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати відповідно до постанови КМУ №1078 від 17 липня 2003 року (за період з 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2010 року).
Листом від 18 листопада 2014 року №21/Ю-2 відповідач повідомив ОСОБА_1, що розрахунок її пенсії проведено згідно з діючим законодавством та що відсутні підстави для перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та сум індексації, які не носять систематичного характеру і належать до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, що відповідно до Закону України "Про державну службу" не включаються до складу заробітної плати для обчислення пенсії.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності відмови УПФУ у перерахунку пенсії державного службовця виходячи з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до абз. 4 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи, що в даних спірних правовідносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії-стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції зробив вірний висновок про те, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії позивача.
На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції зробив вірний висновок про те, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 05 листопада 2014 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «інших виплат», до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та інші виплати на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі виникнення права на підвищення пенсії - її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заява з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції зробив висновок про те, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню починаючи з 01 листопада 2014 року, а саме із першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, змінивши постанову суду першої інстанції в частині дати перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 2 частини 1 статті 198, статтями 201, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області - задовольнити частково.
Постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 04 грудня 2014 року - змінити, виклавши четвертий абзац в наступній редакції.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 01 листопада 2014 року, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у загальній сумі 24105,04 грн. із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2010 році.
В решті постанову Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 04 грудня 2014 року - залишити без змін
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий: Д.В. Чепурнов
Суддя: С.В. Сафронова
Суддя: В.Ю. Поплавський