ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД вул.Кремлівська 65-В, м.Запоріжжя, 69041, тел. 8-(061)-286-50-15, факс - 239-19-76, inbox@adm.zp.court.gov.ua
Іменем України
28 квітня 2009 р.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Єгоровій О.Ю, за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у м. Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
до: третя особа: Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області Приватне підприємство «Пітомнік»
про:визнання протиправною бездіяльності Запорізької РДА та зобов'язання вчинити певні дії
30.01.09р. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулись до адміністративного суду з адміністративним позовом до Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області про визнання протиправною бездіяльність Запорізької РДА та зобов'язання видати розпорядження про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 загальною площею 6.0 га пасовища для ведення особистих селянських господарств на території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Позивачі у своєму позові зазначили, що Запорізькою РДА Запорізької області від 07.10.2008 р. №1229 наданий дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок загальною площею 6,0000 га у власність громадянам за рахунок земель запасу Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, розташованих за межами населених пунктів, для ведення особистого селянського господарства.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок був розроблений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8, який має відповідний дозвіл (ліцензію серії НОМЕР_1) на виконання цих видів робіт. Проект погоджено з: Відділом земельних ресурсів у Запорізькому районі, Розумівською сільською радою, Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Запорізької РДА, Запорізькою РайСЕС, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Запорізькій області, Запорізькою інспекцією по охороні пам'яток історії та культури та у відповідності до розпорядження поданий на розгляд і прийняття відповідного рішення в установленому законом порядку 10.12.2008 р. до Запорізької РДА. Проте, у встановлений законодавством місячний строк, заяви відповідачем не розглянуті та відповідне рішення не прийнято.
Позивачі вважають, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка виявилась в залишенні без розгляду заяви громадян про затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистих селянських господарств із земель державної власності на території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Позивачу стало відомо про те, що частина запитуваної землі знаходиться в оренді у приватного підприємства «Пітомнік», на підставі договору оренди, укладеного ним з Запорізькою РДА 19.08.2008 р., якого просить залучити до участі у справі у якості третьої особи на боці відповідача без самостійних вимог.
Позивачі свої вимоги обґрунтовують ст.ст. 14,19,55 Конституції України, ст. 15 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 11,116,118,121 Земельного Кодексу України, просить позов задовольнити.
В судовому засіданні представник позивачів на задоволенні позову наполягає.
Відповідач , повідомлений належним чином про виклик до суду про дату, місце та час судового засідання у засідання суду жодного разу не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надав.
Представники третьої особи на стороні відповідача також в суд не з'явився, однак в своїх письмових запереченнях наданих суду зазначив що договір оренди земельної ділянки укладений терміном на 25 років на підставі розпорядження Запорізької РДА Запорізької області від 14.03.2007 р. №227 «Про затвердження проекту відведення земельних ділянок з передачею їх в оренду приватному підприємству «Пітомнік»загальною площею 11,7792 га для організації розсадника з вирощування багаторічних рослин відкритого грунту, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. У зв'язку з чим, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Згідно із приписами ст. 128 КАС України, суд визнав за можливе вирішити справу за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для розгляду спору по суті, за відсутності в судовому засіданні представника відповідача та третьої особи.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, вислухавши думку представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими що підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у т.ч. на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.. 2 Кодексу адміністративного судочинства України(КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті9вчиненні) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення(вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення(дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи з положень ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", виконавчу владу в областях, районах, районах АР Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Із вказаного вбачається, що Запорізька районна державна адміністрація, в межах своїх повноважень, здійснює виконавчу владу на - території Запорізького району.
Розглядаючи справу по суті спору суд виходить з того, що згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи у наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості. А відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій и бездіяльності суб'єкта владних повноважень, доказування правомірності свого рішення дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст. 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрації в галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності відповідно до Закону (в межах, визначених Земельним кодексом України).
Відповідно до ч.6, ч.7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельні ділянки із земель державної або комунальної власності для … ведення особистого селянського господарства, . ..у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної,… державної адміністрації ….. за місцем знаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна місцева державна адміністрація …. розглядає заяву, …і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області від 07.10.2008р. №1229 позивачам надано дозвіл на розробку відведення земельних ділянок загальною площею 6,0000 га у власність громадянам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 по 1,00 га за рахунок земель запасу Розумівської сільської ради, розташованих за межами населених пунктів, для ведення особистого селянського господарства, також рекомендовано громадянам-заявникам замовити виготовлення проекту відведення у ліцензованій землевпорядній організації та подати його на розгляд і прийняття відповідного рішення в установленому законом порядку.
Відповідно до ч.8 ст.118 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт,… Відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органом архітектури та подається на розгляд відповідної державної адміністрації…
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистих селянських господарств із земель державної власності на території Розумівської сільської ради розроблений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 (ліцензія серія НОМЕР_2 від 23.08.2007р.) згідно заяви на виконання робіт, відповідно до завдання на розроблення проекту та дозволу на складання проекту відведення земельних ділянок. Місце розташування земельних ділянок попередньо погоджено з Розумівською сільською радою.
Проект землеустрою позитивно погоджений та надані відповідні висновки: відділом земельних ресурсів у Запорізькому районі, Відділом містобудування, архітектури та ЖКГ Запорізької райдержадміністрації, Запорізькою РайСЕС, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Запорізькій області, Начальником Запорізької інспекції по охороні пам'яток історії та культури. Згідно вихідної земельно-кадастрової інформації та довідок про правовий статус земельних ділянок , земельним ділянкам, які передбачаються для відведення присвоєні кадастрові номери.
Відповідно до ч.10 ст.118 Земельного кодексу України районна,… державна адміністрація .. у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
Заява громадян щодо затвердження проекту відведення земельних ділянок та передачі земельних ділянок у власність разом з додатком, тобто розробленим та погодженим проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок на 65 арк., поданий на розгляд 08.12.2008р. до Запорізької районної державної адміністрації для прийняття відповідного рішення про передачу земельних ділянок у власність громадянам: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 по 1,00 га за рахунок земель запасу Розумівської сільської ради. Запорізькою районною державною адміністрацією, у зазначений законом термін, відповідь на заяву позивачі не отримали.
Відповідно до ч.11 ст.118 Земельного кодексу України у разі відмови органу виконавчої влади ….у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Враховуючи вищенаведені норми земельного законодавства суд дійшов висновку, що Запорізькою РДА порушено строки розгляду заяви (яка надійшла до Запорізької РДА 10.12.08р. вхідний номер 4542/05-12) про розгляд та затвердження проекту відведення земельних ділянок щодо передачі земельних ділянок громадянам у власність для ведення особистих селянських господарств за рахунок земель запасу Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області і твердження позивачів про бездіяльність Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області є обґрунтованими.
З огляду на викладене, а також враховуючи, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, проти позову не заперечив, в ході розгляду цієї справи твердження позивача не спростував, доказів правомірності своїх дій (стосовно надання відповіді про результати розгляду заяви громадян) не надав, суд дійшов висновку, що бездіяльність Запорізької районної державної адміністрації при розгляді заяви громадян ( яка надійшла до Запорізької РДА 10.12.08р. вхідний номер 4542/05-12) є протиправною. Внаслідок чого, позовні підлягають частковому задоволенню.
Оскільки передача земельних ділянок у власність здійснюється на підставі затвердженої у встановленому порядку проектної документації, яка на момент розгляду справи не затверджена, та частиною першою ст..15 ЦПК України передбачено, що в порядку цивільного судочинства розглядаються справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних … земельних, …. відносин вимоги в частині зобов'язання Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області передати у власність земельні ділянки задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ч. 6-11ст 118 Земельного кодексу України, ст..15 ЦПК України, ст.ст.2, 94, 158-163 КАС України, ст. ст.1,21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Запорізької районної державної адміністрації при розгляді заяви від громадян ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про затвердження проекту відведення землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності на території Розумівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, зареєстрованої в Запорізькій районній державній адміністрації 10.12.2009р. за вхідним номером 4542/05-12.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанову виготовлено в повному обсязі 30.04.2009 року.
Суддя Л.О. Нестеренко