про заміну сторони виконавчого провадження
02 квітня 2015 року м. Луцьк Справа № 2а-3196/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого, судді Смокович В.І.,
суддів Сороки Ю.Ю., Валюха В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку заяву представника ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства доходів і зборів України, Ягодинської митниці Міндоходів про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року та ухвалою Вищого адміністративного суду від 02 липня 2014 року, позовні вимоги задоволено, визнано протиправними та скасовано пункт 2 наказу Державної митної служби України від 28 жовтня 2010 року № 2042-к «По особовому складу», пункти 2, 3,4 наказу Ягодинської митниці від 29 жовтня 2010 року № 751-к «Про оголошення наказу Держмитслужби України від 28.10.10 № 2042-к «По особовому складу» в частині звільнення з митних органів ОСОБА_1, поновлено позивача на посаді головного інспектора сектора митного оформлення № 1 відділу митного оформлення № 1 митного поста «Ягодин» Ягодинської митниці з 29 жовтня 2010 року та стягнуто з Ягодинської митниці на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу в розмірі 5956 гривень 02 копійки. Постанову суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць допущено до негайного виконання.
Крім того, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2015 року, стягнуто з Ягодинської митниці Міндоходів на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки виконання рішення про поновлення на роботі в розмірі 61281,66 грн.
На виконання цих судових рішень в частині стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та за час затримки виконання рішення про поновлення на роботі, Волинським окружним адміністративним судом були видані виконавчі листи від 19 березня 2015 року №184/2015 та від 19 березня 2015 року №185/2015.
На адресу суду 23 березня 2015 року надійшла заява представника ОСОБА_1 в якій він просить суд замінити сторону виконавчого провадження, а саме - Ягодинську митницю Міндоходів на Волинську митницю ДФС (т.2 а.с.163-164).
В судове засідання представник ОСОБА_1 не з'явився, однак у заяві від 02 квітня 2015 року просить суд розглядати справу за його відсутності (т.2 а.с.183).
У письмових поясненнях від 01 квітня 2015 року №03-70-10/15-242 представник Ягодинської митниці Міндоходів заперечив проти заміни сторони виконавчого провадження з тих підстав, що наразі до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесений запис про припинення Ягодинської митниці Міндоходів (т.2 а.с.181-182).
Представник Міністерства доходів і зборів України у судове засідання не прибув, заперечень або пояснень щодо заяви не надав, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.
Державний виконавець у судове засідання не прибув, заперечень або пояснень щодо заяви не надав, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду.
Відповідно до частини другої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про розгляд заяви, однак не з'явилися у судове засідання, зазначене не перешкоджає розгляду питання про заміну сторони виконавчого провадження в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що заяву про заміну сторони виконавчого провадження слід задовольнити, з наступних підстав.
За правилами частини першої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року №160 утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 року №651-р відповідно до частини сьомої статті 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" підтримано пропозицію Голови Державної фіскальної служби про завершення здійснення заходів з утворення зазначеної Служби та можливість виконання нею функцій і повноважень Міністерства доходів і зборів, що припиняється.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" від 6 серпня 2014 року № 311 Ягодинську митницю Міндоходів реорганізовано шляхом приєднання до Волинської митниці ДФС.
Як слідує з даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 04 листопада 2014 року проведена державна реєстрація як юридичної особи - Волинська митниця ДФС (т.2 а.186).
Відповідно до частини сьомої статті 5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
Аналогічні положення містяться у пункті 12 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який затверджений від 20 жовтня 2011 року №1074 (далі - Порядок), де зазначено, що орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється. Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій.
Оскільки у розглядуваному випадку розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 року №651-р підтверджено завершення здійснення заходів з утворення Державної фіскальної служби України та можливість виконання нею функцій і повноважень Міністерства доходів і зборів України, тому всі функції з реалізації державної політики у сфері оподаткування та митної справи передані саме до органів ДФС України.
Стосовно реорганізації територіальних органів Міндоходів у відповідні органи ДФС, та доводів представника митниці про неможливість заміни сторони виконавчого провадження до внесення запису про припинення юридичної особи, слід зазначити наступне.
У пункті 17 Порядку зазначено, що голова комісії з припинення органу виконавчої влади після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про припинення територіальних органів утворює відповідні комісії, затверджує їх голів та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації. Головою комісії з припинення територіального органу призначається керівник або заступник керівника такого органу, який затверджує її персональний склад.
При цьому, у пункті 18 Порядку зазначено, що до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідного органу виконавчої влади або територіального органу.
З аналізу вищенаведених норм законодавства можливо дійти висновку, що до повноважень комісії з припинення територіального органу ДФС відноситься лише здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією. Такі заходи конкретизовані у пункті 21 Порядку та включають в себе: інвентаризацію майна; вирішення питання про переведення працівників; затвердження передавального акту; подання державному реєстраторові необхідних документів тощо.
Слід зазначити, що за змістом статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальне правонаступництво суб'єктів владних повноважень в адміністративних справах пов'язується не з передачею майнових прав та обов'язків новоствореному органу (універсальне правонаступництво), а з передачею функцій з реалізації державної політики у відповідній сфері (сингулярне правонаступництво). Положення норми статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України щодо заміни правонаступником сторони виконавчого провадження є відсильною до статті 55 цього Кодексу.
Оскільки до Волинської митниці ДФС, яка є правонаступником Ягодинської митниці Міндоходів, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 року №651-р передані функції з реалізації державної політики у сфері митної справи, тому суд дійшов висновку, що у виконавчому провадженні необхідно замінити боржника його правонаступником.
Керуючись частиною шостою статті 128, статтями 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити повністю.
Замінити боржника у виконавчому провадженні з примусового виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2010 року та ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року у справі №2а-3196/10/0370, а саме Ягодинську митницю Міндоходів, на її правонаступника - Волинську митницю ДФС (44350, Волинська область, Любомльський район, с. Римачі, вул. Призалізнична, буд.13, ідентифікаційний код юридичної особи 39472698).
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий, суддя В.І. Смокович
Судді Ю.Ю. Сорока
В.М. Валюх