Постанова від 18.05.2009 по справі 2а-1960/09/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 травня 2009 р. справа №2а-1960/09/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Єгоровій О.Ю., за участю представника позивача Сметаніна С.В., представника відповідача Козик А.І., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кредитної спілки „Капітал", м. Мелітополь

до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції

про визнання нечинним наказу від 20.03.2009 р. № 413

ВСТАНОВИВ:

23.03.2009 р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Кредитної спілки „Капітал" до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним наказу від 20.03.2009 р. № 413. В позовній заяві позивач вказує, що відповідачем без законних підстав виданий наказ про проведення позапланової виїзної перевірки Кредитної спілки „Капітал", тому позивач просить визнати нечинним наказ від 20.03.2009 р. № 413 „Про проведення позапланової виїзної перевірки Кредитної спілки „Капітал".

Представник позивача у судовому засіданні наполягає на позовних вимогах, просить суд визнати нечинним наказ від 20.03.2009 р. № 413 „Про проведення позапланової виїзної перевірки Кредитної спілки „Капітал".

Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що наказ про проведення перевірки виданий з дотриманням діючого законодавства на підставі п. 4 частини 6 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" в зв'язку з наявністю скарги Кредитної спилки „Капітал" на дії податкової інспекції під час планової перевірки.

Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників позивача і відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Пунктом 1 частини першої ст. 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Мелітопольською об'єднаною державною податковою інспекцією в Запорізької області в лютому 2009 року проведена планова перевірка Кредитної спілки „Капітал" з дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2006 р. по 30.09.2008 р.

За результатами перевірки складено акт від 16.02.2009 р. № 197/22/26250467, та винесені податкові повідомлення -рішення від 25.02.2009 р. № 000022201/0 і № 0000191702/0, якими визначено податкове зобов'язання.

В зв'язку з незгодою позивача з результатами перевірки, 17.02.2009 р. Кредитна спілка „Капітал" подала до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції заперечення на акт перевірки, а 05.03.2009 р. скаргу в порядку апеляційного оскарження.

20.03.2009 року Мелітопольською об'єднаною державною податковою інспекцією в Запорізької області, на підставі п. 1 ст. 11, п. 4 частини 6 ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні", та в зв'язку із поданням скарги головою правління Кредитної спилки „Капітал"на повідомлення рішення Мелітопольської ОДПІ від 25.02.2009 р. № 0000191702/0, видано наказ № 413 „Про проведення позапланової виїзної перевірки Кредитної спілки „Капітал", яким наказано:

1. Прокопеня О.В. -головному державному податковому ревізору - інспектору податкової служби 1 рангу, провести позапланову перевірку з питання визначення осіб, яким були нараховані та виплачені відсотки по додатковим пайовим внескам кредитною спілкою „Капітал" за період з 01.04.2006 р. по 30.09.2008 р. в термін п'ять робочих днів з 20.03.2009 р. по 26.03.2009 р.

2. Вручити платнику податків під розписку копію цього наказу та перший примірник направлення, як того вимагає стаття 11-2 Закону України від 04.12.1990 р. № 509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні".

3. Відповідно до вимог наказів ДПА України № 327 від 10.08.2005 р. „Про порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за № 925/11205 результати перевірки оформити актом (довідкою) позапланової виїзної перевірки.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника начальника податкової інспекції -С.М. Гаврилову.

Наказ підписаний начальником мелітопольської ОДПІ.

Відповідно до п. 4 частини шостої ст. 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" позапланова перевірка провадиться, якщо платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки.

Таким чином, у ДПІ були наявні законні підстави для проведення позапланової перевірки, та видачі наказу про її проведення.

Посилання Кредитної спілки „Капітал" на те, що спілкою не подавалася скарга на дії податківців, а подана скарга в порядку апеляційного узгодження, не може бути прийнято до уваги, так як, в скарзі містяться претензії до змісту акту перевірки (відсутності переліку осіб та у якому розмірі суми процентів були передані на поповнення додаткових пайових внесків та на погашення кредитів), тобто фактично, скарга містить претензії щодо дотримання порядку оформлення акту конкретною посадовою особою.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) та те, що на час розгляду справи позапланова перевірка проведена, суд дійшов висновку, що заявлені Кредитною спілкою „Капітал" до Мелітопольською об'єднаною державною податковою інспекцією вимоги про визнання нечинним наказу від 20.03.2009 р. № 413 не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; ст. 19 Конституції України; ст. 10; п. 1 ч. 1 ст. 11, п. 4 ч. 6, ст. 11-2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" суд,

ПОСТАНОВИВ:

В позові Кредитній спілкці „Капітал" до Мелітопольської об'єднаної державної податковою інспекцією про визнання нечинним наказу від 20.03.2009 р. № 413 відмовити у повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанову виготовлено у повному обсязі 25.05.2009р.

Суддя Л.О.Нестеренко