Ухвала від 25.03.2015 по справі 803/2450/13-а

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2015 р. Справа № 876/1223/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Коваля Р.Й.,

суддів: Гуляка В.В., Судової-Хомюк Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу державного підприємства «Волиньвугілля» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року в адміністративній справі № 803/2450/13-а за позовом державного підприємства «Волиньвугілля» до старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Нововолинського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області Борщевського І.Г., Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області про визнання дій протиправними та скасування припису,

встановив:

У листопаді 2013 року державне підприємство «Волиньвугілля» (надалі - ДП «Волиньвугілля) звернулося з позовом до старшого державного інспектора з енергетичного нагляду Нововолинського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області Борщевського І.Г., Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області про визнання дій відповідача, пов'язаних з проведенням перевірки, протиправними та скасування припису № 03/12-01-10-ПР від 01.11.2013 року.

Позивач зазначав, що оскарженим приписом зобов'язано підприємство усунути порушення вимог чинного законодавства, зокрема, виконати капітальний ремонт ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний» із виконанням комплексу заходів, спрямованих на відновлення експлуатаційних характеристик ПЛ та відновити проектну документацію на ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний», вул.Грибовицька. Однак, підприємством не здійснюється жодна господарська діяльність по передачі чи постачанню електричної енергії до населеного пункту «Аварійний», будь-які зобов'язання з цього приводу теж відсутні; електроенергія, що передається спірною ПЛ, позивачем не споживається; позивач не є електропередавальною організацією, оскільки не має відповідної ліцензії; спірна ПЛ на балансі позивача не перебуває та відсутні будь-які документи щодо належності позивачу спірної ПЛ, чи використання її позивачем; позивачем будь-які процесуальні чи практичні дії по підключенню чи експлуатації спірної ПЛ не здійснювались та не погоджувались, будь-які зобов'язання з цього приводу теж відсутні; позивачу не відомо про час, місце та правові підстави підключення та функціонування спірної ПЛ та який саме суб'єкт господарювання здійснює господарську діяльність по постачанню електроенергії населеному пункту «Аварійний».

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду оскаржив позивач. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити.

Враховуючи те, що цю справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, а усі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, у відповідності до пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДП «Волиньвугілля» засноване на державній власності згідно із наказом Мінпаливенерго України від 12.12.2002 року № 722 та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, створеного відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади».

28.10.2013 року посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області проведено позапланову перевірку ДП «Волиньвугілля» з метою перевірки виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду у споживачів високого ступеню ризику, а саме припису від 04.06.2013 року № 03/12-01-5-ПР, за результатами якої складено акт перевірки (протоколу) від 28.10.2013 року № 03/12-01-2-АП.

На підставі акта перевірки (протоколу) від 28.10.2013 року № 03/12-01-2-АП відповідачем винесено припис від 01.11.2013 року за № 03/12-01-10-ПР, відповідно до якого ДП «Волиньвугілля» зобов'язано: виконати капітальний ремонт ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний» із виконанням комплексу заходів, спрямованих на відновлення експлуатаційних характеристик ПЛ; відновити проектну документацію на ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний», вул.Грибовицька.

План заходів щодо виконання припису від 01.11.2013 року за № 03/12-01-10-ПР позивачу необхідно було надати до 08.11.2013 року, про виконання припису в цілому повідомити до 06.02.2014 року.

На вказаний припис 07.11.2013 року позивачем була подана скарга № 1808/8.1/10-13 начальнику Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Волинській області, яка залишена без реагування.

Надаючи правову оцінку вказаним відносинам, суд враховує наступне.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року № 929, передбачено, що державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктами 2, 3, 5 статті 9 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю), зокрема, має право: вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства; видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання; застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю) тощо.

Загальні правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення дер-жавного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) встановлені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»

Частиною першою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що підставою для здійснення позапланових заходів є: перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

Як видно із матеріалів справи, підставою для проведення позапланового заходу відносно позивача визначено перевірку виконання розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме припису від 04.06.2013 року за № 03/12-01-10-ПР, що відповідно до наведених норм Закону є законною підставою для проведення позапланового заходу.

Абзацом другим частини третьої статті 27 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд не бере до уваги покликання апелянта на те, що він не є суб'єктом правовідносин, визначених Законом України «Про електроенергетику», у зв'язку з чим дії відповідача щодо проведення будь-яких заходів енергетичного нагляду є протиправними, оскільки відповідно до договору про постачання електричної енергії від 01.07.2004 року № 2, укладеного між ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Волиньвугілля» останнє є споживачем електричної енергії. Тому заходи з державного енергетичного нагляду проводились відповідно до Закону України «Про електроенергетику» на об'єктах ДП «Волиньвугілля» як у споживача електричної енергії.

З огляду на наведені норми законодавства, суд вважає, що діяльність ДП «Волиньвугілля» як споживача електричної енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання є предметом державного нагляду в електроенергетиці, відповідно, за умови встановлення факту відповідальності саме позивача за технічний стан та функціонування повітряної лінії ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5», у відповідачів були необхідні повноваження для застосування комплексу заходів відповідальності за порушення в сфері електроенергетики.

Що стосується позовної вимоги про визнання протиправним та скасування припису № 03/12-01-10-ПР від 01.11.2013 року, то вона також не підлягає до задоволення з огляду на таке.

Як видно із матеріалів справи, підставою для притягнення підприємства до відповідальності відповідно до постанови № 03/12-01-1-ПШ від 13.06.2013 року було ухилення від виконання припису від 30.08.2012 року № 03/12-01-10-ПР.

Відповідно до припису від 30.08.2012 року № 03/12-01-10-ПР ДП «Волиньвугілля» зобов'язано:

- виконати капітальний ремонт ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ «Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний» із виконанням комплексу заходів, спрямованих на відновлення експлуатаційних характеристик ПЛ;

- відновити проектну документацію на ПЛ-0,4 кВ від РУ-0,4 кВ ПС 6/0,4 кВ«Шахта 5» до населеного масиву «Аварійний», вул.Грибовицька;

- звернутися до постачальника електричної енергії щодо укладання договорів про користування електричною енергією між споживачами (власниками житлових будинків масиву «Аварійний», та або населеним пунктом, та постачальником електричної енергії.

План заходів щодо виконання зазначеного припису позивачу необхідно було надати до 07.09.2012 року, про виконання припису в цілому повідомити до 04.03.2013 року.

Цей припис позивачем не оскаржувався, заперечення на нього не подавались, як і клопотання про продовження терміну виконання цього припису.

Станом на 30.05.2013 р. ДП «Волиньвугілля» повторно не виконано вимоги припису 30.08.2012 року № 03/12-01-10-ПР в частині незадовільного технічного стану повітряної лінії 0,4 кВ, яка заживлена з РУ-0,4 кВ трансформаторної підстанції 6/0,4 кВ Шахти № 5 та постачає електричну енергію населеному масиву «Аварійний» по вул.Грибовицькій.

За результатами проведеного заходу на ДП «Волиньвугілля» накладено штрафні санкції та видано повторний припис старшим державним інспектором Борщевським І.Г. від 04.06.2013 року № 03/12-01-5-ПР. Цей припис, разом із актом перевірки від 30.05.2013 року № 03/12-01-1-АП та постановою № 03/12-01-1-ПШ про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 13.06.2013 року були вручені ДП «Волиньвугілля» 13.06.2013 року.

З вищенаведеного видно, що вимоги припису № 03/12-01-5-ПР від 04.06.2013 р. позивачем також не виконані.

Щодо належності ПЛ-0,4 кВ масиву «Аварійний» ДП «Волиньвугілля» суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Як видно із матеріалів справи, згідно з актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком до Договору про постачання електричної енергії № 2 від 01.07.2004 року, а також схеми ПС 6/0,4 кВ ш.5 до акту, до балансової належності електромереж та установок споживача (ДП «Волиньвугілля» належать кабельні лінії 0,4 кВ від комутаційних апаратів №№ 26 - 41 (тобто й № 33).

Тому, повітряна лінія 0,4 кВ від комутаційного апарату № 33 в РУ-0,4 кВ ПС 6 кВ «Шахта № 5», якою здійснюється електропостачання електроустановок насоса АТН та електроустановок житлових будинків населеного масиву «Аварійний» по вул.Грибовиць-кій, належить ДП «Волиньвугілля».

Межа відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок, зокрема, ПЛ 0,4 кВ, встановлена на з'єднанні кабельних наконечників комутаційного апарату № 33 в РУ-0,4 кВ ПС 6 кВ «Шахта № 5». ДП «Волиньвугілля», як споживач та балансоутримувач, несе відповідальність за технічний стан і правильну експлуатацію всього обладнання та мереж після розподілу.

При цьому, судом також взято до уваги лист № 559 від 20.09.2013 року Волинської філії ДП «Регіональні електричні мережі», яке є постачальником електричної енергії, зі змісту якого видно, що до ПЛ 0,4 кВ приєднані споживачі ДП «Волиньвугілля» - шахтний насос АТН, шахтне зовнішнє освітлення, друге живлення на їдальню шахти, населення, тощо.

Крім того, листом від 18.12.2013 року № 20/01-959 Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Волинській області надавала інформацію ДП «Волиньвугілля» про те, що суб'єкт господарювання не наділений правом здійснення ремонтних та інших робіт на лініях електропередач при відсутності відповідних договорів, однак це жодним чином не стосується проведення ремонту повітряної лінії 0,4 кВ, яка заживлена з РУ-0,4 кВ трансформаторної підстанції 6/0,4 кВ Шахти № 5, оскільки у даному випадку є договір про постачання електричної енергії від 01.07.2004 року № 2, укладений між ДП «Регіональні електричні мережі» та ДП «Волиньвугілля» і оформлено належні зобов'язання (акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін).

Також, із матеріалів справи видно, що власники будинків по вул.Грибовицькій здійснювали плату за спожиту електричну енергію на рахунки ДП «Волиньвугілля».

В той же час, посилання позивача на відсутність у Інспекції будь-яких документів, що підтверджували б належність (перебування на балансі) повітряної лінії ПЛ 0,4 кВ саме ДП «Волиньвугілля», а отже й неправомірність притягнення до відповідальності останнього за її неналежне утримання та функціонування, судом до уваги не приймаються, оскільки матеріалами справи підтверджено балансову належність цієї повітряної лінії й відповідальність за її технічний стан та правильну експлуатацію позивачу.

Крім цього суд зазначає, що межа балансової належності та межа технічної належності електромереж можуть і не співпадати, однак відповідальність за її технічний стан та експлуатацію несе споживач, яким враховуючи матеріали справи, є ДП «Волиньвугілля».

Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку, що припис від 01.11.2013 року № 03/12-01-10-ПР відповідає вимогам чинного законодавства, а тому підстави для його скасування відсутні.

Стаття 71 КАС України передбачає обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач довів, що при прийнятті оскаржуваних приписів та постанови, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та Законами України.

Частиною першою статті 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З врахуванням викладеного, судова колегія приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги є безпідставними і необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст.160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Волиньвугілля» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року в адміністративній справі № 803/2450/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

На ухвалу протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Р.Й. Коваль

Судді: В.В. Гуляк

Н.М. Судова-Хомюк