Постанова від 02.04.2015 по справі 2323/2093/2012

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2323/2093/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Горобець О.К.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 квітня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Шполянському районі Черкаської області на постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 27 лютого 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-

встановив:

21 липня 2011 року позивач звернувся до Шполянського районного суду Черкаської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання бездіяльності відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, та доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання у зоні посиленого радіологічного контролю в розмірі. Визначеному ст.ст.39,51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01 січня 2011 року протиправною; зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю починаючи з 01 січня 2011 року в розмірі визначеному абз.3 ч.1 ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру заробітної плати, який встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» на наступними законами про Державний бюджет на відповідні роки, без обмеження кінцевою датою; зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, починаючи з 01 січня 2011 року.

Постановою Шполянського районного суду Черкаської області від 27 лютого 2012 року позовні вимоги позивача до Управління Пенсійного Фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задоволено, а саме: визнано відмову відповідача у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, визначених ст.ст.39,51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірною; зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком. починаючи з 21 січня 2011 року по 22 липня 2011 року; зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі визначеному абз.3 ч.1 ст.39 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, починаючи з 21 січня 2011 року по 22 липня 2011 року.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, Управління Пенсійного Фонду України в Шполянському районі Черкаської області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.

За ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією посвідчення (категорія 2), серія А №273051, виданим Черкаською облдержадміністрацією 20 грудня 1993 року, отримує пенсію у відповідача та проживає у с.Лозоватка Черкаської області, яке за переліком населених пунктів Черкаської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 51 Закону передбачено, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата до пенсії, яка становить у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одної мінімальної заробітної плати.

Всупереч ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу доплати виплачувалась відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, від 26 липня 1996 року №836.

З огляду на те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу в порівняні з Постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 та від 26 липня 1996 року №836 відповідач не правомірно виплачував доплату до пенсії та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю в меншому розмірі ніж це передбачено ст.ст. 39, 51 зазначеного Закону.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що при визначенні розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 2, застосуванню не підлягає наведена вище постанова Кабінету Міністрів України №836 від 26 липня 1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача, тоді як при вирішенні даного спору застосуванню підлягає ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, судом першої інстанції помилково визнано, що особам віднесеним до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю слід здійснити у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що помилкове застосування норм матеріального права призвели до неправильного вирішення питання, тому постанова Шполянського районного суду Черкаської області від 27 лютого 2012 року підлягає зміні в резолютивній частині.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Шполянському районі Черкаської області - задовольнити частково.

Постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 27 лютого 2012 року -змінити, виклавши абзац 2 резолютивної частини в наступній редакції:

«Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Шполянському районі Черкаської області провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. починаючи з 21 січня 2011 року по 22 липня 2011 року».

В іншій частині постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 27 лютого 2012 року -залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М. Грищенко

І.О.Лічевецький

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.

Грищенко Т.М.