Cправа № 2а-0770/1993/11
Ряд стат. звіту № 10.1
Код - 04
22 лютого 2012 р. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю представників
позивача: Гайдук І.В. (довіреність від 02.11.2011 року № 1108-06)
відповідача: Шульга М.В. (довіреність від 08.02.2012 року № 07-06-211)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Закарпатської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування частково рішення Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 29 квітня 2011 року № 260 в частині застосування фінансових санкцій у сумі 10447,778 грн. за несвоєчасність сплати страхових внесків, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 22 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 2 березня 2012 року.
Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду в особі Закарпатської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" (далі -позивач, ЗД УДППЗ "Укрпошта") з позовною заявою (а.с.2-4) до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач, ЗОВ ФССТВП), якою просить визнати протиправним та скасувати частково рішення Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 29 квітня 2011 року № 260 - в частині застосування фінансових санкцій у сумі 10447,778 грн. за несвоєчасність сплати страхових внесків.
Позовні вимоги обґрунтовують тим, що виконавчою дирекцією Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, на підставі матеріалів документальної планової перевірки з питань правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та її використання, прийнято рішення про застосування до Закарпатської дирекції УДППЗ "Укрпошта" фінансових санкцій на загальну суму 14974,79 гри. в тому числі: 1) не прийняті до заліку кошти, витрачені з порушенням законодавства, на суму 2968,67 грн., 2) штраф в сумі 1484,34 грн. (50% від суми неправомірних витрат); 3) штраф в сумі 10447,78 грн. (50% несвоєчасно сплачених страхових внесків); 4) пеня в сумі 74,00 грн. Порушення, що виникли внаслідок неправомірного витрачання коштів на суму 4453,01 грн., та пеня в розмірі 74,00 визнані Закарпатською дирекцією УДППЗ "Укрпошта" і відповідно суми вказаних фінансових санкцій перераховані до Ужгородської міської виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у встановленому порядку.
Застосування до ЗД УДППЗ "Укрпошта" фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 10447.78 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності оскаржувалось відповідачем до Фонду шляхом подання заперечення на його рішення від 12.05.2011 року № 0492-06. Однак, листом про розгляд заперечення на рішення від 25.05.2011 року № 05-09-673 Фонд повідомив, що не знаходить підстав для задоволення вимог дирекції, викладених у запереченні.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити та скасувати частково рішення Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 29 квітня 2011 року № 260 в частині застосування фінансових санкцій у сумі 10447,778 грн. за несвоєчасність сплати страхових внесків.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову (лист представника ЗОВ ФССТВП (без дати та номера), а.с.20-22 в якому зазначає, що позивачем невірно стверджується незаконність оскаржуваного Рішення та безпідставність стягнення Фондом нарахованого зобов'язання. Згідно абз. 5 п. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року, на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом. На думку відповідача, це зовсім не означає, що з 01.01.2011 року органи Фонду позбавлені права накладати санкції за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Отже, вищенаведені норми є діючими, а прийняте виконавчою дирекцією обласного відділення Фонду Рішення №260 від 29.04.2011 р. - законним. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного.
15 квітня 2011 року у відповідності до п.3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" №2240-111 від 18.01.2001 року, у Закарпатській дирекції українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" була проведена перевірка щодо правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та використання коштів Фонду, в результаті якої виявлено неправомірні витрати коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та несвоєчасну сплату страхових внесків, а саме. За результатами перевірки був складений акт. Даний акт посадовими особами страхувальника був підписаний із запереченням.
Виконавчою дирекцією Закарпатського обласного відділення за результатами розгляду заперечення не було знайдено достатніх підстав, які могли б вплинути при прийнятті виконавчою дирекцією Рішення, про що страхувальника було повідомлено листом №05-08-523 від 27.04.2011 року. Після цього, керуючись Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29 від 22.12.2010 року, на підставі даних перевірки, виконавчою дирекцією обласного відділення Фонду було прийняте Рішення № 260 від 29 квітня 2011 року "Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності". Згідно даного Рішення, страхувальнику було нараховано зобов'язання на загальну суму 14974,79грн.
Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Закарпатської дирекції УДППЗ "Укрпошта" звернулось до суду з позовом про скарження рішення ЗОВ ФССТВП від 29 квітня 2011 року № 260 - в частині застосування фінансових санкцій у сумі 10447,778 грн. за несвоєчасність сплати страхових внесків.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, додатком № 1 до акту -розрахунком суми штрафу за несвоєчасну сплату страхових внесків в Закарпатській дирекції УДППЗ "Укрпоштра" в 2009 році (а.с.36), позивачем несвоєчасно сплачувались страхові внески в 2009 році та сума несвоєчасно сплачених страхових платежів складає 20895,57 грн.
Пунктом 7 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року за № 2464-VI (діє з 1 січня 2011 року) встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 року № 2240-II (з наступними змінами та доповненнями, далі -Закон 2240), та за змістом п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону 2240, страхувальники зобов'язані нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Абзацами другим та шостим ч. 1 ст. 23 Закону 2240 (виключена згідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року за № 2464-VI (діє з 1 січня 2011 року) встановлено, що перерахування страхових внесків шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період, а якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.
Порядок сплати страхових внесків до Фонду визначений Інструкцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності "Про затвердження Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду" від 26.06.2001 року за № 16 (втратила чинність згідно з постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16.06.2011 року за № 35, діюча та в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) та згідно п. 4.4 Інструкції - перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків. Не сплачені в цей строк кошти вважаються недоїмкою.
Статтею 30 Закону 2240 передбачено, що страхувальник несе відповідальність за порушення порядку використання страхових коштів.
Згідно ч. 1 ст. 30 Закону 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Рішення про застосування фінансових (штрафних) санкцій до страхувальників приймаються органами Фонду у разі виявлення порушень відповідно до законодавства та оформляються за встановленими формами згідно з Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року за № 29 (зареєстрована в Мінюсті України 25.03.2011 за № 393/19131, далі - Інструкція).
Згідно п. 4.1 Інструкції, за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій до страхувальника.
При цьому, під час проведення перевірок страхувальників у 2011 році органами Фонду також можуть виявлятися порушення чинного законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, що мали місце до 01.01.2011, які тягнуть за собою відповідальність страхувальника (неправильність нарахування, несвоєчасність або неповнота сплати страхових внесків, порушення порядку використання страхових коштів Фонду). У таких випадках порушення, допущені страхувальниками як у 2011 році, так і у попередніх роках, відображаються у рішенні про повернення страхових коштів та застосування фінансових санкцій, яке складається за формою, наведеною у додатку № 3 до Інструкції.
Право проведення перевірки встановлено п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону 2240, згідно якого страховик має право, в тому числі, проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем доведено як несвоєчасність сплати страхових внесків позивачем, так і правомірність застосування до нього фінансової санкції у сумі 10447,78 грн., відповідно, доведено правомірність оскаржуваної частини прийнятого рішення від 29 квітня 2011 року за № 260.
За наведених обставин, позовні вимоги є необґрунтованими, не відповідають вимогам закону та обставинам справи та рішення ЗОВ ФССТВП від 29 квітня 2011 року № 260 в частині застосування фінансових санкцій у сумі 10447,778 грн. (яка оскаржується позивачем в судовому порядку) слід залишити без змін, а позовні вимоги про його скасування -без задоволення.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, судові витрати у справі не стягуються.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні позову Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Закарпатської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" до Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування частково рішення Закарпатського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 29 квітня 2011 року № 260 в частині застосування фінансових санкцій у сумі 10447,778 грн. за несвоєчасність сплати страхових внесків - відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя С. І. Рейті