Ухвала від 01.04.2015 по справі 802/856/15-а

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

м. Вінниця

01 квітня 2015 р. Справа № 802/856/15-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Томчук Андрій Валерійович, розглянувши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про відшкодування коштів

ВСТАНОВИВ:

30.03.2015 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про відшкодування коштів по виплаченій тимчасовій державній допомозі дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме в розмірі 5397,60 грн.

Ознайомившись з поданими матеріалами, вважаю, що позовна заява підлягає залишенню без розгляду з наступних підстав.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що передбачені статтею 106 КАС України.

В свою чергу, при вирішені питання щодо можливості відкриття провадження у справі, суддя, відповідно до частини першої статті 107 КАС України, з'ясовує чи відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, відмови у відкриті провадження, а також чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, УПСЗН ВК Київської районної в м. Полтаві ради просить суд стягнути з гр. ОСОБА_1 на їх користь фактично сплачену тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів в розмірі 5397,60 грн. Дана заборгованість, як зазначив заявник, виплачена гр. ОСОБА_2 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, якому призначено тимчасову державну соціальну допомогу за період з 01.05.2009 року по 31.10.2009 року з помісячною виплатою в розмірі 210,30 грн., з 01.12.2009 року по 31.12.2009 року - 232,80 грн. щомісяця, з 01.01.2010 року по 31.03.2010 року - 270,30 грн. щомісяця, з 01.04.2010 року по 31.05.2010 року - 275,10 грн. щомісяця, з 01.07.2010 року по 30.09.2010 року 276,30 грн. щомісяця, з 01.01.2010 року по 30.11.2010 року - 282,30 грн. щомісяця, з 01.12.2010 року по 31.12.2010 року - 287,10 грн. щомісяця, з 01.01.2011 року по 01.03.2011 року - 293,10 грн.

Частиною першою статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Під час вирішення питання про обчислення строків звернення до суду визначальним критерієм є встановлення початку перебігу строку на звернення до адміністративного суду.

В матеріалах позовної заяви, яка надійшла до суду 30.03.2015 року, позивач зазначає, що строк звернення до суду був пропущений з поважних причин, оскільки розраховували вирішити дане питання в добровільному порядку. В той же час, на підтвердження даних обставин, позивачем належного обгрунтування підстав такого пропуску звернення не наведено. Крім того, посилаючись на ту обставину, що ними вирішувалось питання добровільного погашення відповідачем заборгованості, документів вчинення таких дій з 2011 року, а саме з моменту припинення тимчасової державної допомоги, суду не надають.

Отже, з огляду на вищевикладене, вказані обставини не є об'єктивно непереборними, які не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами, що заважали звернутись до суду з моменту виникнення підстав для звернення до суду.

Слід вказати на те, що правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.

Встановлення процесуальних строків законом та судом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними певних процесуальних дій, передбачених КАС України не зловживаючи ними.

Статтею 99 КАС України визначено строки звернення до адміністративного суду. Так, відповідно до частини 2 зазначеної статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Інших доказів неможливості та обґрунтованості пропуску строку звернення до суду заявником не наведено.

Згідно зі статтею 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Беручи до уваги відсутність підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд приходить до висновку, що позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради слід залишити без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 99, 100, 165, 186, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради до ОСОБА_1 про відшкодування коштів залишити без розгляду.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Томчук Андрій Валерійович