10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Мельник М.Л.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
іменем України
"31" березня 2015 р. Справа № 276/189/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області на постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "19" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ,
В лютому 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної йому 29.06.2010 року пенсії державного службовця в межах строку позовної давності, передбаченого ч. 2 ст. 99 КАС з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до довідки Володарсько-Волинського районного центру зайнятості №40 від 23.01.2015 року. Позов обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки вказані виплати входять до складу заробітної плати.
Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 19.02.2015 року позов задоволено. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 29.06.2010 року пенсії державного службовця з 05.08.2014 року передбаченого ч. 2 ст. 99 КАС з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно довідки Володарсько-Волинського районного центру зайнятості № 40 від 23.01.2015 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 було призначено пенсію з 29.06.2010 року за нормами Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% від суми заробітної плати.
26.01.2015 року ОСОБА_3 звернувся до УПФУ у Володарсько-Волинському районі із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії, і для обчислення розміру пенсії включити виплати матеріальних допомог та інших сум. До заяви додав довідку, видану Володарсько-Волинським районним центром зайнятості № 40 від 23.01.2015 року.
Листом № 679/02 від 03.02.2015 року УПФУ у Володарсько-Волинському районі відмовлено у врахуванні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань для перерахунку пенсії.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу").
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Проте, колегія суддів вважає, що порушене право підлягає захисту з 01.02.2015 року, оскільки в січня 2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, яка видана лише 23.01.2015 року. Тож, суд першої інстанції безпідставно задовольнив позовні вимоги з 05.08.2014 року, так як у відповідача станом на 05.08.2014 року не було жодної підстави для перерахунку пенсії.
Крім того, колегія суддів з метою забезпечення належного захисту порушеного права позивача вважає за необхідне у резолютивній частині постанови вказати, що перерахунок пенсії має відбуватися виходячи із 90% заробітної плати державного службовця.
Згідно п. 1 ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні у даті зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від "19" лютого 2015 р. змінити.
Викласти другий абзац резолютивної частини постанови Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 19.02.2015 року в наступній редакції:
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Володарсько- Волинському районі здійснити перерахунок та виплату, призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, відповідно довідки Володарсько-Волинського районного центру зайнятості № 40 від 23.01.2015 року з 01.02.2015 року виходячи із розміру 90% його заробітної плати.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі Житомирської області вул.Леніна, 1, смт. Володарськ-Волинський, Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100
- ,