10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
іменем України
"31" березня 2015 р. Справа № 295/1478/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "23" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
В лютому 2015 року позивач звернулася в суд з позовом, у якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2014 року на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 27.10.2014р. по справі № 295/14688/14-а в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати та визначити розмір цієї пенсії шляхом ділення загальної суми виплат на 24 календарних місяців, а саме за період з вересня 2009 р. по серпень 2011р.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 23.02.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.
Згідно ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що постановою Богунського районного суду м. Житомира від 27.10.2014 року в справі № 295/14688/14-а визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок ОСОБА_3 та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та компенсації за невикористану відпустку в сумі 21504,69 грн., як складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і які не були враховані при призначенні пенсії, починаючи з 01.09.2014 року.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2014 року апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області та ОСОБА_3 залишено без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від 27.10.2014 року - без змін.
На виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 27.10.2014 року Управлінням Пенсійного фонду України у місті Житомирі було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 при якому було застосовано розмір 70% від сум заробітної плати. До перерахунку позивач отримувала пенсію у розмірі 90 % її заробітку. Вказане підтверджується листом від 22.01.2015 року за вих. № 1414/03 та запереченням на позовну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції закону № 1166 від 27.03.2014 чинній на момент проведення перерахунку) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною 5 вказаної статті передбачено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 (в редакції чинній на момент призначення пенсії) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Отже з урахуванням стажу роботи на державній службі позивач отримувала пенсію у розмірі 90 % від заробітку.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки, перерахунок пенсії ОСОБА_3 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії та здійснюється на підставі судового рішення, при визначенні розміру не може застосовуватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 70% при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідачем порушено право позивача, оскільки при призначенні пенсії їй встановлено пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітку. Крім того за постановою КМУ № 865 пенсіонеру надавалося право вибору заробітної плати періоду роботи (24 чи 60 календарних місяці) за який призначалася пенсія.
Стосовно, позовної вимоги позивача щодо визнання протиправними дій позивача у невиконанні рішення суду колегія зазначає, що вказане питання розглядається в порядку встановленому ст. 267 КАС України, а не шляхом подання позовної заяви.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що для належного захисту прав позивача необхідно вказати про розмір заробітної плати, який має враховуватися при перерахунку пенсії.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "23" лютого 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 01.09.2014 року на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 27.10.2014 року по справі № 295/14688/14-а шляхом зменшення 90-відсоткового її розміру пенсії та визначення цього розміру пенсії шляхом ділення загальної суми виплат на 60 календарних місяців замість 24 календарних місяців.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.09.2014 року на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 27.10.2014 року по справі № 295/14688/14-а в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати та визначити розмір цієї пенсії шляхом ділення загальної суми заробітної плати на 24 календарних місяці, а саме за період з вересня 2009 року по серпень 2011 року.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55, м.Житомир,10003
- ,