Постанова від 24.03.2015 по справі 820/234/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

24 березня 2015 р. № 820/234/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Сальниковій Г.А.,

за участю представників сторін: позивач - не прибув, відповідач - Голяк С.М., Фандієнко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА", звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення № 0035701702 від 23.10.2014року.

В обґрунтування позовних вимог, зазначив, що рішення контролюючого органу № 0035701702 від 23.10.2014року є протиправним та невмотивованим з огляду на наявність численних порушень у розрахунках та порядку застосування штрафних санкцій, а тому вищезазначене рішення підлягають скасуванню, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог зазначив, що повне погашення підприємством єдиного соціальний внесок було проведено поза межами граничного строку, а тому ДПІ у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, реалізуючи свої владні управлінські функції, правомірно прийняла рішення про нарахування штрафних санкцій та пені № 0035701702 від 23.10.2014року.

Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання 24.03.2015 року не прибув, але звернувся до суду із клопотанням про перенесення розгляду справи для надання часу для аналізу документів, наданих відповідачем в процесі розгляду справи. Враховуючи те, що наведені в обґрунтування поданого клопотання обставини визнані судом необґрунтованими, приймаючи до уваги те, що сторонами були надані пояснення по справі та висловлена своя правова позиція, суд дійшов висновку що неявка представника позивача у судове засідання не перешкоджає вирішенню справи за наявними в ній матеріалами.

Представник відповідача у зазначеному судовому засіданні підтримав свою правову позицію по справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА" перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Московському районі м. Харкова.

На підставі ч. 10 та п. 2 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідачем на адресу позивача направлено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 23 жовтня 2014 року № 0035701702 про нарахування штрафу у загальному розмірі 232736, 02грн.

Позивач, не погоджуючись з вищезазначеним рішенням контролюючого органу провів процедуру адміністративного оскарження шляхом звернення зі скаргою від 06.11.2014року № 1486/252 до Головного управління Міндоходів у Харківській області. Рішенням Головного управління Міндоходів у Харківській області від 28.11.2014року № 8032/10/20-40-10-04-17, рішення ДПІ у Московському районі м. Харкова від 23.10.2014року № 0035701702 залишено без змін, а скаргу ТОВ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА" - без задоволення.

Не погоджуючись із прийнятим відповідачем спірним рішенням, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Згідно з п.п.20.1.19, п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI.

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Таким чином, ТОВ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно п.н. 1, 2 п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (далі - Інструкція), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону, п.п. . 6 п. 4.3 розділу 4 Інструкції №455, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Отже, згідно вказаних правових норм, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

Згідно п. 6.2 Інструкції № 455, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону та п.п. 6 п. 4.3, абз.2 п.п. 2, п.п. З п.4.5 та п.п. 2 п.4.6 розділу IV Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Водночас, суд вважає з потрібне звернути уваги, що п. 6.10 Інструкції № 455 передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

На виконання вищезазначених норм права, як вбачається з картки особового рахунку підприємства, грошові кошти, що надійшли від ТОВ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ Україна" згідно з платіжним дорученням № 66432304 від 27.08.22014 року у сумі 80 526, 00 грн. частково зараховані на погашення недоїмки по звіту за травень 2014року (звіт від 18.06.2014року № 1408151429), а частково зараховані на погашення недоїмки по звіту за червень 2014року.

Таким чином, ТОВ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА" вчасно не проведено оплату по єдиному соціальному внеску за червень 2014 року (строк сплати 21.07.2014року), а недоїмка у повному обсязі погашена лише 23.09.2014року, тобто з порушенням встановлених законом граничних термінів сплати.

Обґрунтовуючи свою правову позицію, позивач не заперечував факту несвоєчасного погашення податкового боргу, що і було підставою для застосування до нього штрафних санкцій, однак не погоджувався з методикою розрахунку нарахованої пені та штрафу.

Наказом Міністерство доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування(надалі - Інструкція), яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.

Приписами пп. 2 п. 7.2 Інструкції № 455 передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Відповідно до ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно ч.13 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Пунктом 7.5 Інстукції передбачено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами перевірок, або повідомленням-розрахунком; рішення суду; документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи.

Дослідивши наявний в матеріалах справи розрахунок штрафної санкції та пені за несвоєчасну оплату єдиного соціального внеску, який наявний в матеріалах справи, та заслухавши пояснення головного державного ревізора - інспектора Фандієнко О.І., які були надані в судовому засіданні з метою з'ясування методики вищевказаного розрахунку, роздруківки картки особового рахунку, суд дійшов висновку, що відповідачем було правомірно, за наявністю правових підстав та з урахуванням вимог Інструкції та часткового погашення податкового боргу, нараховано платнику податків відповідні штрафні санкції, у розмірі визначену у оскаржуваному рішенні.

Суд звертає увагу позивача на те, що не погодження ТОВ "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА" з методикою розрахунку нарахованої пені та штрафу, не є правовою підставою для скасування відповідного рішення податкового органу.

Посилання позивача на застосування до нього подвійної відповідальності з урахуванням попередньо прийнятого рішення № 0029151702 від 23.09.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, судом до уваги не приймається, з огляду на те, що воно є відкликаним з урахуванням вимог податкового законодавства та рішення Головного управління Міндоходів у Харківській області від 03.11.2014 року.

Будь-яких інших доводів в обґрунтування своєї правової позиції позивачем не наведено.

За таких обставин, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень було доведено правомірність формування та направлення спірного рішення № 0035701702 від 23.10.2014року, у зв'язку з чим, позовні вимоги є незаконними та необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОПЕРТІ МЕНЕДЖМЕНТ УКРАЇНА" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення - залишити без задоволення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 30.03.2015року.

Суддя Горшкова О.О.