10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кухарець В.М.
Суддя-доповідач:Хаюк С.М.
іменем України
"25" березня 2015 р. Справа № 569/18555/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Хаюка С.М.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "26" січня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 26 січня 2015 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області щодо застосування розміру 80% від сум заробітної плати при перерахунку ОСОБА_3 пенсії з 01 січня 2014 року на виконання постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 13 лютого 2014 року, прийнятої в адміністративній справі №569/23872/13-а, а також щодо припинення ОСОБА_3 індексації її пенсії з 01 січня 2014 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області застосувати розмір 90% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, при перерахунку та виплаті ОСОБА_3 з 01 січня 2014 року пенсії на виконання постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 13 лютого 2014 року, прийнятої в адміністративній справі №569/23872/13-а.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області відновити з 01 січня 2014 року нарахування та виплату ОСОБА_3 індексації її пенсії.
Присуджено з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 73 грн. 08 коп.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач по справі - Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 19 березня 2010 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 90 % від суми заробітної плати.
Встановлено, що постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 13 лютого 2014 року по адміністративній справі №569/23872/13-а, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2014 року, задоволено позовні вимоги ОСОБА_3 та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації грошових доходів за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії 19 березня 2010 року та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області врахувати з 01 січня 2014 року усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми допомоги на оздоровлення та суми індексації грошових доходів, як складові заробітної плати, з якої проводиться нарахування ОСОБА_3 пенсії державного службовця.
По справі №569/23872/13-а видано два виконавчих листи і судове рішення звернуто до виконання.
На виконання згаданого рішення суду, управлінням Пенсійного фонду України в м.Рівне було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3, розмір якої з 01 січня 2014 року обчислено відповідно до постанови суду від 13 лютого 2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації грошових доходів, згідно з довідкою від 12.02.2014 р. №04-9-30/175, виданою департаментом фінансів Рівненської обласної державної адміністрації. Відтак, розмір пенсійної виплати ОСОБА_3 обчислений із заробітку 5830,58 грн.
Оскільки перерахунок пенсії позивачу здійснено в період дії ст.37 Закону України "Про державну службу", редакція якої змінена з 01 жовтня 2011 року Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", то відповідач призначив позивачу пенсію в розмірі 80% від заробітної плати.
Тобто, на правовідносини, що виникли з приводу проведення перерахунку пенсії позивачу, відповідачем поширено дію Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", та ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній з 01 жовтня 2011 року, тим самим зменшено розрахунковий розмір пенсії з 90% до 80%.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що при здійсненні ОСОБА_3 перерахунку пенсії, управління Пенсійного фонду України в м.Рівне неправомірно застосувало норму права, яка не поширюється на дані правовідносини.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У Рішенні №3-рп/2001 від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Як встановлено, пенсія ОСОБА_3 призначена за нормами Закону України "Про державну службу" в редакції до 01 жовтня 2011 року, відповідно до якої пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
На підставі даного Закону, пенсія ОСОБА_3 була нарахована з розрахунку 90% заробітку, виходячи з її стажу на посаді державного службовця.
За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо.
Розмір пенсії може переглядатися, як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку.
Підставою для індивідуального перерахунку можуть бути додатково надані документи, що дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №1566/11846 від 27 грудня 200 5 року.
Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_3 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії на підставі судового рішення, правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.
Норми права, чинні безпосередньо на дату перерахунку, в даному випадку на правовідносини сторін не поширюються, а тому суд дійшов вірного висновку про те, що управління Пенсійного фонду України в м.Рівне, здійснюючи з 01 січня 2014 року перерахунок позивачці пенсії, протиправно обмежило розмір пенсії 80% сум заробітної плати і відмовило в обчисленні, виходячи з 90% зарплати.
Відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, на який посилається відповідач, як на підставу відміни індексації пенсії позивача з 01 січня 2014 року, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Разом з тим, розмір пенсії позивача підвищився з 01 січня 2014 року не внаслідок дії згаданих чинників, а на підставі судового рішення, яким фактично було відновлене порушене у свій час відповідачем матеріальне право позивача.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "26" січня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М.Хаюк
судді: І.Ф.Бондарчук
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
- ,